Úvod domácnosť a bývanie 10 postrehov o záhradnom nábytku z teakového dreva.

10 postrehov o záhradnom nábytku z teakového dreva.

371
0
ZDIEĽAŤ
10 postrehov o záhradnom nábytku z teakového dreva.

Teakové drevo odoláva nástrahám počasia. Vynikajúcou vlastnosťou teakového nábytku je schopnosť odolávať všetkým typom počasia. Je to jedna z mála drevín, ktorá obsahuje prírodný olej. Olej odpudzuje vodu, chráni drevo pred deformáciami, obmedzuje praskanie a zvyšuje pevnosť.

Môže byť teakový nábytokponechaný vonku aj v zimnom období?

Nábytok z teakového dreva môžete nechať v exteriéri počas celého roka. Platí to aj v prípade extrémneho počasia. Ani silný mráz a ani letné horúčavy nie sú problém. V našich zemepisných podmienkach nie je na škodu ak ho v zime odložíte do interiéru alebo ho prikryjete aby sa neznečistil. Vyberte si vhodný rozmer plachty na zakrytie záhradného nábytku z našej ponuky na stránkach www.bamboo.sk a www.drstudio.cz.

Je vhodné používať na teakový nábytok tlakový čistič?

 

Tenký prúd vody a vysoký tlak môžu spôsobiť, že povrch nábytku z teakového dreva bude hrboľatý a zdrsnený. Z uvedeného dôvodu čistenie tlakovou vodou neodporúčame. Akonáhle sa tak ale predsa stane, bude potrebné teakový nábytok prebrúsiť, aby ste znova dosiahli hladký povrch dreva.

Môže sa lakovať nábytok z teakového dreva?

Zaschnutie laku na teakovom dreve trvá oveľa dlhšie ako na iných materiáloch. Pri správnom postupe dosiahnete lesklý a pevný povrch, ktorý odoláva vode. Pri výbere vhodného laku sa poraďte s predajcom. Predstava, že teak nemožno natrieť kvôli prírodným olejom v dreve nie je správna. Teak je možné lakovať a je to skutočne celkom jednoduché.

Ako dlho trvá, kým teakové drevo získa sivú farbu?

Je všeobecne známe, že teakové drevo pôsobením poveternostných vplyvov mení svoju farbu a nadobúda sivý odtieň. Stáva sa to ak je ponechané vonku bez ošetrenia. Tento proces trvá približne 9 – 12 mesiacov v závislosti od množstva ultrafialového žiarenia a od zrážok ktorým je teak vystavený.

Mal by som nábytok z teakového dreva ošetrovať olejom?

Teak je jedna z najodolnejších drevín a nevyžaduje si žiadne špeciálne ošetrenie. Svoju pevnosť si stále zachová. Teakové drevo ktoré sa pravidelne ošetruje olejom si však zachová svoj pôvodný zlatohnedý vzhľad. Upozorňujeme, že táto úprava sa neodporúča pre nábytok z teakového dreva alebo nábytok vo vlhkom prostredí. Olej môže podporiť tvorbu plesní.

Aké odolné je teakové drevo?

Teak má vysoký stupeň prirodzenej trvanlivosti, je stredne tvrdý a ťažký s nízkou tuhosťou a odolnosťou proti nárazom. Má vynikajúcu odolnosť proti práchniveniu a hnilobám. Vyznačuje sa rozmerovou stabilitou a dobrou odolnosťou voči kyselinám. Využíva sa v exteriéri aj interiéri, na bytový aj záhradný nábytok, vyrobené sú z neho často aj lodné paluby luxusných jácht.

Obľubuje hmyz teakové drevo?

Jednou z často spomínaných výhod prečo investovať peniaze do nábytku z teakového dreva je všeobecne známa informácia: hmyz jednoducho nemá teak v obľube. Pravda je taká, že drevokazný hmyz sa pustí do teakového dreva len vtedy ak už nemá inú možnosť. Vďaka zloženiu teakového dreva to ale preň nie je obzvlášť chutný zážitok.

Prečo je teak odolný voči hmyzu?

Teakové drevo má veľmi vysokú hustotu a okrem viacerých iných druhov drevín sa považuje za pevné a tvrdé drevo. To je hlavný dôvod jeho vysokej odolnosti. Teakové drevo obsahuje určité percento prírodných olejov, ktoré odpudzujú termity a podobný drevokazný hmyz. Olej zabraňuje hnilobe a tvorbe plesní a húb, ktoré spôsobujú zmenu zafarbenia a sčernanie.

Ako zabrániť teakovému nábytku aby sa zafarbil do siva?

Postavme si otázku, čo je jednoduchšie? Zachovať pôvodnú farbu alebo odstraňovať už vzniknutú sivú patinu? Pokrok napreduje a sú tu nové prípravky na báze nanočastíc. Ich použitím zachováte pôvodnú farbu aj nového teakového stola alebo záhradného sedenia a zabránite zmene farby. Prípravky obsahujú ochranné látky proti UV žiareniu, inhibítory proti plesniam a pigmenty. Obmedzujú aj vznik fľakov z oleja alebo červeného vina. Ak chcete obnoviť zvetraný teak, najskôr ho vyčistite pripravkom na čistenie dreva a potom naneste ochranný prostriedok na drevený záhradný nábytok.