Keď sa pripravujeme na príchod potomka, sme plní očakávaní. Tešíme sa, ako sa s ním budeme hrať, starať sa oň, ako nám spolu bude dobre.
Avšak v živote hádam každého rodiča príde obdobie, keď dieťa nepočúva, čo rozprávame, odvráva, fňuká, krčí, kope… jednoducho robí všetko čo sa nám nepáči. A naša ilúzia o šťastnom rodičovstve je zrazu preč.
Nezúfajte však! Je pravdou, že tento typ problémov zažívajú všetci rodičia a na všetky existuje liek.
1. Vy rozprávate, deti nepočujú
Všetci chceme byť vo svojom svete dôležitý. Nielen pre seba, ale najmä pre tých, na ktorých nám záleží. No a tak je to i s deťmi. Pokiaľ majú deti pocit, že ich dostatočne neoceňujete, začnú odporovať. Nemusí to byť len odvrávanie, ale pokojne môže ísť o ignorovanie toho, čo im vravíte.
Ako na to?
Hlavne pokojne. Krik nič nerieši a bitka už vôbec nie.
Skúste dieťa zaujať. Spýtajte sa ho, čo si myslí o vzniknutej situácii. Spýtajte sa na jeho dôležitý názor s rešpektom.
Ak vás i napriek tomu ignoruje, chyťte ho jemne za ruku a zohnite sa k nemu. Keď budete mať oči na úrovni očí dieťaťa, nebude mať príležitosť vás ignorovať. Pomocou upreného pohľadu ľahšie zachytíte jeho pozornosť.
2. Vydieranie hlasným plačom
Poznáte to? Idete s ratolesťou na rýchly nákup a vaše zlatíčko si zmyslí, že ono bez cukríkov z obchodu jednoducho neodíde. Lenže vy chcete, aby doma večeralo, a tak žiadne sladké prekvapenia nepripadajú do úvahy. Dieťa spustí hlasný plač až rev. Celý obchod vie, že ste tam a vy by ste sa hanbou najradšej prepadli.
Ako na to?
Na začiatku prichádza trochu sklamanie, pretože bohužiaľ neexistuje okamžité riešenie. Je potrebné zachovať pokoj a nereagovať ihneď. Skúste si v duchu napočítať trebárs do 10 a až potom začať vzniknutú situáciu riešiť.
Opýtajte sa dieťaťa čo by od vás vlastne potrebovalo. Cez slzy mu nebude pravdepodobne rozumieť a to mu môžete pokojne aj povedať. Keď bude chcieť niečo povedať, bude sa musieť upokojiť.
Pokiaľ bude trvať na sladkosti, môžete mu sľúbiť že po večeri mu doma nejakú nájdete, ale rozhodne neustupujte. Pokiaľ ustúpite a sladkosť kúpite, dieťa sa uistí, že plačom od vás vymôže všetko. Vy ste tu pánom, a preto musíte situáciu ovládnuť, nevzdávať sa a vydržať.
3. Tlčú sa hlava nehlava
Keď príde na svet súrodenec, rodič si v mysli vytvorí predstavu harmonického domova, kde sa konečne prvorodené dieťa bude mať s kým hrať. Ale nie vždy takáto realita skutočne nastane.
Deti na seba žiarlia. Mladší súrodenec staršieho obťažuje, berie mu hračky, starší ho občas poťahá, niekedy zhodí.
Ako na to?
Urobte z nich spojencov. Ukážte deťom, že je jedno kto bitku začal, že vždy sú v tom spolu. Tresty rozdávajte rovnako. Nezisťujte kto prvý do koho strčil, pretože ku pravde sa málokedy dopracujete.
Pokiaľ je trestom za bitku upratovanie izby, tak nech upratujú obaja. Nikto sa nemôže cítiť nemilovaný ani ukrivdený. Vy budete chvíľu neobľúbeným rodičom, ale zato spravodlivým.
Problémy a krízové situácie sú pri výchove častým javom. Dôležité je zachovať pokoj a rozvahu.