Úvod Zaujímavosti 5 tipov ako zosvetliť tmavú miestnosť

5 tipov ako zosvetliť tmavú miestnosť

2642
0
ZDIEĽAŤ

Množstvo svetla v miestnosti dokáže nielen opticky zväčšiť či zmenšiť priestor, ale zároveň pôsobí aj na našu náladu. Hoci malé miestnosti vyzerajú útulne, často sa môže zdať, že pôsobia tmavo a ponuro.

Nezúfajte však! Nie je nutné hneď búrať steny a prirábať nové okná. Máme pre vás 5 zaručených spôsobov, ako sa vám podarí priniesť do vašich priestorov chýbajúce svetlo.

  1. Odstráňte stromy

Pokiaľ bývate na prízemí alebo v rodinnom dome, je dobré sa poobzerať po príčine nedostatku svetla aj vonku. Ak vám strom alebo ker stojí priamo pred oknom, nemusíte ho hneď vyrezať, skúste ho ostrihať alebo zredukovať vetvy tak, aby sa vám do miestnosti dostávalo viac svetla.

No a samozrejme základom sú čisté trblietajúce sa okná.

  1. Zrkadlá

Zrkadlá majú veľkú schopnosť odrážania, a tak dokážu zdvojnásobiť svetlo, ktoré na ne dopadne. Zaveste dlhé zrkadlo oproti oknu v izbe a máte vyhraté. Vďaka tomuto triku sa vám podarí zmaximalizovať prirodzené svetlo a opticky tak miestnosť zväčšiť.

Pokiaľ chcete zosvetliť napríklad schodisko, môžete použiť viacero malých zrkadiel.

  1. Zvoľte bielu alebo neutrálnu farbu

V malých miestnostiach nie je vhodné používať tmavú farebnú škálu. Čím budú steny izby svetlejšie, tým viac svetla budú odrážať. Ak sa predsa len rozhodnete pre svetlú pastelovú farbu, namaľujte strop o odtieň svetlejší. Svetlo sa tak bude v miestnosti ľahšie šíriť.

  1. Použite vzdušné závesy

Pokiaľ máte radi súkromie, závesy sú správnou voľbou. Avšak vyvarujte sa tmavým, svetlo pohlcujúcim závesom. Zvoľte radšej svetlé vzorované závesy, ktoré svetlo pustia dnu, ale zároveň splnia svoju funkciu.

  1. Použite svetlý nábytok alebo doplnky

Pokiaľ sa vám predsa len žiadalo vymaľovať miestnosť tmavším odtieňom, všetko sa dá ešte zachrániť svetlým nábytkom. Biela je teraz „in“, a tak komody a skrine v štýle Provence budú pre vás ideálne.

Svetlé a sklenené doplnky sú ideálne na oživenie tmavších políc alebo kútov miestnosti. Pokiaľ máte v miestnosti šatník, skúste dvere presvetliť sklenou alebo zrkadlovou vitrážou. Budete sami prekvapení ako pozitívne bude táto zmena na vás pôsobiť.

A nezabudnite na dlážku. Biele drevené podlahy alebo lesklé dlaždice v kúpeľni pomáhajú odrážať a šíriť svetlo po celej miestnosti.