Úvod Zaujímavosti Ako a prečo prezuť letné pneumatiky?

Ako a prečo prezuť letné pneumatiky?

2744
0
ZDIEĽAŤ

Zima sa pomaly vytráca a povrch vozovky sa začína meniť. Ku zmene podmienok je nevyhnutné prispôsobiť aj vybavenie každého vozidla.
Aj v dnešnej dobe existujú vodiči, ktorí ignorujú predpisy a na zimných pneumatikách jazdia po celý rok. My vám však prezradíme, prečo je dôležité pneumatiky prispôsobiť okolitým podmienkam a ako zvládnuť výmenu na letné pneumatiky v zopár krokoch.

Prečo je nevyhnutné prezutie?

Prezuť na letné pneumatiky je veľmi potrebné, a to hneď z rady dôvodov:
a) zimné pneumatiky sa na letnej vozovke ničia
b) zákon – zákon o cestnej premávke určuje obdobie od 15. novembra do 31. marca, ako obdobie v ktorom je majiteľ akéhokoľvek vozidla povinný využívať zimné pneumatiky. V období mimo týchto mesiacov, je vodič povinný využívať letné pneumatiky
c) poistenie – v prípade dopravnej nehody, vám nemusí byť vyplatené poistné plnenie ak sú na vašom aute zimné pneumatiky v období, ktoré na to nie je určené

Výmenu zvládnete aj doma

Zmena pneumatík nemusí byť vôbec náročná, najmä ak sú obe sady pneumatík obuté na diskoch. Vtedy ja základom odmontovanie starých kolies:
1. zatiahnite ručnú brzdu a zaraďte prevodový stupeň jedna (v prípade automatickej prevodovky poloha P)
2. uvoľnite matice (najskôr iba o pol otáčky)
3. pod auto umiestnite hever a zdvihnite ho do požadovanej montážnej výšky
4. keď je vozidlo vo vhodnej výške, môžete začať uvoľňovať všetky matice (matice uvoľňujeme do kríža, vždy po dvoch až troch otáčkach)
5. namontujeme nové pneumatiky a matice poriadne zatiahneme, nástrojom na to určeným
V prípade že sa jedná o sady bez diskov, je výmena pneumatík v domácom prostredí pomerne náročná a ak nechcete poškodiť vaše elektróny, nechajte to radšej na profesionálov. Správne zosadenie a nasadenie novej pneumatiky uľahčuje špeciálny stroj.

Kupujete nové pneumatiky?

Pri kúpe nových pneumatík je, okrem technických parametrov, nevyhnutné venovať náležitú pozornosť ich kvalite. Ak sa v tejto oblasti necítite ako „ryba vo vode“ a hľadáte ideálny pomer ceny a kvality, lacné pneumatiky Zeetex ponúkajú viac ako 500 modelov. Značka Zeetex má na motoristickom trhu dlhú tradíciu a tak vždy viete, že kupujete kvalitu.