Rozvod je pre dieťa vždy traumatická udalosť, a jedno v akom veku je dieťa. Vždy ho to zasiahne, keď už nemá doma otca alebo mamu , alebo žije akoby dva životy , môže prežívať rozpoltenosť.
Do 3 rokov sa vôbec neodporúča striedavá starostlivosť, vzhľadom na separačnú úzkosť , strach z odlúčenia.
Približne 10% rozchádzajúcich sa párov žiada súd o striedavý starostlivosť, no nie to vždy šťastné riešenie pre dané dieťa, môže strácať pocit bezpečia a istoty , vzhľadom na nadviazanie na prostredie , v ktorom vyrastá . Keď sa ocitne v cudzom byte kde býva druhý rodič , necíti pocit bezpečia hoci je tam s osobou, kto pozná ( otcom, mamou). Nie je dobré keď počas striedavej starostlivosti musí dieťa chodiť akoby do dvoch škôl v mieste bydliska (väčšinou to nie je možné )
Pri tomto type výchovy dochádza niekedy k zhosteniu sa úlohy , inak nie veľmi bežnej pre otca . Ako písanie úloh alebo čítanie rozprávok.
Vždy treba situáciu dieťaťu primerane veku vysvetliť. Vždy pravdivo odpovedať na otázky, nikdy nič nezamlčovať, ubezpečovať o tom, že pre neho sa nič nezmenilo , že budú navždy jeho rodičmi , aj keď nebudú spolu bývať .
Rodina je to najbližšie a najužšie spoločenstvo v okolí dieťaťa a je pre neho najdôležitejšie…
Zrod striedavej starostlivosti podporil narcistický rozmer rodičovstva , teda mať dieťa s kýmkoľvek kedykoľvek a možnosť s ním tráviť čas kedy sa mu zachce.
Ďalším dôvodom proti striedavej starostlivosti je napríklad v prítomnosti rodiča alebo rodičov nový partner , ktorý sa chce hrať na rodiča a zasahovať do výchovy ( pocit ,že musí napraviť čo biologický rodič pokazil )
Pocit bezpečia sa buduje najmä stabilitou bývania a pocit, že niekam patrím , som v pokoji a bezpečí , rodičia ma ochránia pred nebezpečenstvom. Ako náhle toto dieťa rozvodom strava stabilné bývanie alebo má bývanie dve môže to v ňom vyvolať chaos.
Dieťa striedavú starostlivosť nemusí zvládať .Rovnako ako sťahovanie raz na jedno raz na druhé miesto
Veľmi sa doporučene si to vyskúšať aj rodičovi bývať týždeň tam a týždeň inde ,aby si dokázali reálne predstaviť ako sa cíti ich dieťa.
Hlavné príznaky ,zlého znášania striedavej starostlivosti môžu byť rôzne najčastejšie sú
– sústavný strach z opustenia
– nepokoj duše
– nervozita
– lipnutie na matke a vyžadovanie sústavnej pozornosti
– strach
– pocity smútku a depresie
– psychosomatické ochorenia
– ekzémy
– zvýšená agresia , hnevlivosť, problém s odpustením a nepochopením
-odmietanie dospelých osôb aj jedného z rodičov
Najsmutnejšie na celej veci , je keď sa rodičia sporia o dieťa , alebo huckajú proti sebe , poštvú, aby jedného alebo druhého rodiča nemalo rado.
Bc. Ľubica Bombalová