Úvod domácnosť a bývanie 5 zásad, ktoré je nutné dodržiavať v domácnosti alergika

5 zásad, ktoré je nutné dodržiavať v domácnosti alergika

271
0
ZDIEĽAŤ
5 zásad, ktoré je nutné dodržiavať v domácnosti alergika
5 zásad, ktoré je nutné dodržiavať v domácnosti alergika

Alergiami trpí až 40 % Slovákov. U niekoho ide len o sezónnu záležitosť počas jari a iný sa trápi celý rok. Alergény sa nevyskytujú len vo vonkajšom prostredí. Veľká časť ohrozuje vaše zdravie priamo v domácnosti. Každému alergikovi odporúčame dodržiavať zásady, ktoré eliminujú prejavy alergie a umožnia tráviť doma chvíle pohody bez  kýchania či svrbenia kože.

1. Vyhnite sa tvorbe plesní

Jedným z najsilnejších alergénov sú plesne. Plesne sa dokážu tvoriť nielen na stenách alebo pri oknách. Prakticky všade, kde je vlhko, nájdete aj plesne. Dokonca aj matrace sú ich plné. Preto dbajte pri výbere matraca na to, aby bol vyrobený z priedušných materiálov, ktoré dobre odvádzajú vlhkosť. Plesne tvoriace sa vo vnútri miestností produkujú spóry. Spóry sa vzduchom dokážu dostať úplne všade. Snažte sa v miestnostiach pravidelne vetrať, vyhnite sa sušeniu bielizne v interiéri a využívajte čističky vzduchu.

2. Pozor na roztoče v lôžkovinách

V lôžkovinách sa usádza nielen prach, ale tiež roztoče. Tieto parazity sa živia odumretou kožou a milujú vlhkosť v perinách. Ich výlučky sú pre alergika spúšťačom kýchania, kašľania, bolestí hlavy a kožných ekzémov. Preto by ste si mali kúpiť antialergické vankúše i paplóny, v ktorých sa roztoče nedokážu množiť. Dbajte tiež na ich denné vetranie a pravidelné pranie.

3. Udržujte domácnosť čistú

V domácnosti, kde žijú alergici, budete musieť častejšiu upratovať. Vhodné je si kúpiť vysávač, ktorý disponuje mikrofiltrom HEPA. Variantom sú vysávače s vodným filtrom. Vysávať by ste mali denne. Okrem podlahy nezabudnite povysávať čalúnený nábytok, závesy a všetky ostatné povrchy, na ktoré sa usádza prach. Vysávanie doplňte umývaním zeme a nábytok čistite vlhčenými utierkami.

4. Merajte vlhkosť a teplotu vzduchu

Vo vetranom a primerane teplom prostredí sa nedarí plesniam a ani parazitom. Domácnosti s alergikmi by si mali zaobstarať merač vlhkosti vzduchu. Ideálna vlhkosť vzduchu by mala byť v rozpätí od 40 do 50 %. Pri vyššej vlhkosti sa darí plesniam a pri nižšej sa horšie dýcha. Pre zníženie vlhkosti v interiéri častejšie vetrajte a udržujte v miestnostiach teplotu nie vyššiu ako 22 stupňov. Pre zvýšenie vlhkosti môžete využiť zvlhčovače vzduchu.

5. Pozor na domáce zvieratká

Alergici sa budú musieť vzdať túžby po mačke alebo psovi. Všetky chlpaté zvieratá vyvolávajú u alergikov prejavy ich ochorenia. Alternatívou pre vás môžu byť psy, ktorí nemajú chlpy, napríklad mexický naháč. Aj v tomto prípade si dávajte pozor na jeho sliny a výlučky. Bezsrsté plemená nájdete tiež medzi mačkami. Obávať sa nemusíte chovu plazov a obojživelníkov.