Úvod Zaujímavosti 5+1 tipov, ako pre deti zariadiť a vytvoriť terasu či záhradu, ktorú...

5+1 tipov, ako pre deti zariadiť a vytvoriť terasu či záhradu, ktorú budú milovať

466
0
ZDIEĽAŤ
5+1 tipov, ako pre deti zariadiť a vytvoriť terasu či záhradu, ktorú budú milovať

Ak máte deti a vonkajší priestor, vytvorenie záhrady vhodnej pre deti by malo byť vašou prioritou. Záhrada je úžasným miestom pre vzdelávanie, ale aj zábavu. Záhrada vhodná pre deti by mala byť, samozrejme, bezpečným miestom, no nielen to. Je to dokonalý priestor na to, ako nalákať deti hrať sa na čerstvom vzduchu a zároveň maximalizovať priestor pre váš rodinný život vo všeobecnosti.

Inšpirujte sa našimi tipmi, ako vytvoriť a zariadiť priestor pre deti, ktorý budú milovať.

1. Bezpečnosť na prvom mieste

Najdôležitejšou vecou, na ktorú treba myslieť pri realizácií záhrady, je je zváženie bezpečnosti detí, v závislosti od ich veku. Ak máte batoľatá, v ideálnom prípade by ste nemali mať hlboké jazierka či studne. Takže dôverujte svojmu inštinktu, pretože vy poznáte svoje deti najlepšie.

2. Poskytnite deťom priestor na vlastnú záhradku

Pestovať si vlastné potraviny na záhrade je skvelá vec, ktorú môžete robiť spoločne s deťmi. Môžete vytvoriť záhradné a pestovateľské oblasti, na ktorých budete spoločne pracovať a deťom vytvorte aj vlastné oddelené plochy. Nechajte ich mať oblasť, kde si môžu sami vybrať semená a rastliny na sadenie a robiť vlastné rozhodnutia.

Dať deťom pocit „niečo vlastniť“ a rozhodovať nad ich malým pozemkom im môže pomôcť naučiť sa zodpovednosti a poskytne im aj pocit hrdosti a úspechu.

5+1 tipov, ako pre deti zariadiť a vytvoriť terasu či záhradu, ktorú budú milovať

3. Hry a hračky

Tráviť čas na čerstvom vzduchu je pre dieťa veľmi dôležité aj z hľadiska zábavy a rozvoja. Ako, teda záujem o vonkajšie aktivity podporiť? Skvelými hračkami, na von ktoré nikdy neomrzia.

Trh ponuka veľa možnosti a tu je niekoľko z nich:

  • Elektrické vozidlá, elektrické trojkolky a štvorkolky pre deti
  • Detské preliezačky – na rozvoj obratnosti a fyzickej kondície
  • Záhradné domčeky – pre detskú predstavivosť, ktorý môže byť doplnený o dielničku alebo detskú kuchynku
  • Pieskoviská
  • Detské bicykle, kolobežky – k rozvoju rovnováhy a koordinácie pohybu
  • Hojdačky
  • Stany, bunkre, skákacie hrady, trampolíny
  • Bazény a hračky do vody
  • Športové hry (basketbalový kôš, kolky, bedminton, tenis a iné).

Tip: Ešte predtým ako zainvestujete do hier a hračiek, popremýšľajte o tom či sú vhodné do každého počasia. Bola by škoda, keby pri nepriaznivom počasí ostali nefunkčné. Ak nechcete kupovať nové hračky, navštívte predajne z druhej ruky.

4. Domček na hranie

Aj deti majú radi, keď sa môžu odtiahnuť do svojho sveta. Kúpte alebo im postavte domček, kde sa môžu stretnúť so svojimi priateľmi, hrať sa a mať svoje súkromie. Deti tam môžu využiť svoju kreativitu kreslením, maľovaním, ale aj na oddych a čítanie.

5. Doprajte deťom voľnosť

Nezabudnite, že deti sú vždy v pohybe. Treba im, preto nechať priestor na lezenie, behanie, šantenie sa v prírode či hranie sa na schovávačku. Uistite sa, že im dáte priestor, kde si deti môžu oddýchnuť a objavovať prírodný svet podľa vlastných predstáv.

6. Zaistite, aby bola záhrada priestorom, ktorý si deti môžu užívať po celý rok

Záhrady sú miesta, v ktorých trávime najviac času práve počas teplých mesiacoch a v chladnejších obdobiach ich zanedbávame. Napriek tomu by záhrada mala byt’ miestom a slúžiť pre deti po celý rok.

Napríklad vytvorenie skleníka je skvelý spôsob, ako zabezpečiť pestovanie potravín aj počas zimy. Vyhrievaná záhradná budova môže taktiež otvoriť ešte viac možností pre hranie sa detí. Aj otvorená konštrukcia, ako je pergola, altánok alebo veranda, môže deťom umožniť tráviť čas vonku, mimo dažďa a snehu.

Zariadenie útulnej terasy a záhrady je skvelý spôsob, ako vaše deti môžete motivovať k tomu, stráviť viac času na čerstvom vzduchu. Zároveň im darujete spomienky na pekné chvíle strávené hrou a detskými dobrodružstvami, a to vo vašom okolí a pod dozorom.

 

Autor: Dominika Blchová