Úvod Zaujímavosti Aj v domácnostiach sa zídu váhy s IP krytím

Aj v domácnostiach sa zídu váhy s IP krytím

84
0
ZDIEĽAŤ
Aj v domácnostiach sa zídu váhy s IP krytím

Zdá sa vám, že vaša kuchynská váha rýchlo doslúžila? Možno sa za jej krátkou životnosťou skrýva malý búchanec alebo pád na zem. No s veľkou pravdepodobnosťou ste kúpili váhu, ktorá nemá IP krytie. Že neviete, o čom hovoríme? IP krytie váhy znamená, že dané meradlo má schopnosť odolávať vlhkosti. A vlhkosti je v kuchyni nad mieru.

IP krytie určuje vodotesnosť nielen váh

Ak sa stretnete s pojmom IP krytie, zväčša ide o zariadenia a technológie, ktoré sa používajú na dvoch miestach. Buď sú umiestnené vonku, alebo vo veľmi vlhkom či prašnom prostredí. IP krytie váh je dôležité v rôznych odvetviach. Najviac sa skloňuje v laboratóriách, kde sa využívajú laboratórne váhymikrováhy. IP krytie je smerodajné tiež v obchodných, potravinárskych a priemyselných odvetviach. Vodotesnosť a odolnosť voči vlhkosti predlžuje životnosť váhy a je určujúcim faktorom pre presné meranie.

Ako funguje IP krytie a vodotesnosť

Vodotesnosť meradiel funguje na princípe ochrany konštrukcie váhy tak, aby do jej vnútra neprenikla vlhkosť, mastnota alebo prach. Pozor na to, že veľa ľudí si mýli pojem vodeodolná a vodotesná váha. Vodeodolné váhy sú takmer všetky váhy, ktoré sú určené do potravinárskeho a obchodného prostredia. Znamená to, že na tieto váhy môžete položiť mokré predmety a pokojne ich odvážiť bez rizika poškodenia.

Vodotesná verzus vodedolná váha

Vodotesné váhy sú najviac odolné váhy. Vodotesnosť umožňuje na váhu vyliať vodu alebo ju vystaviť prúdu vody. Váhy s najvyšším krytím je dokonca možné trvalo ponoriť pod vodu. Takto extrémne odolné váhy odolajú nielen vlhkosti, ale tiež vysokej teplote alebo vysokému tlaku.

Ako spoznať, či je váha vodotesná, alebo vodeodolná? Vodeodolné váhy musia mať označenie IP vyššie ako hodnota 54. Za vodotesné váhy sa považujú tie, ktorých krytie IP je vyššie ako 65.

Spomínali sme, že IP označuje nielen vodotesnosť prístrojov, ale tiež ich schopnosť odolať prachu a prieniku iných nečistôt do vnútornej konštrukcie. V prípade, že je prvé číslo v označení IP vyššie ako druhé, ide o prístroj, ktorý viac odolá prachu ako vode.

Prečo sa oplatí investovať do váhy s IP krytín

Okrem toho, že vám váha s IP krytín dlhšie vydrží, má i iné výhody. Pri umývaní takejto váhy oceníte, že sa nemusíte báť ju očistiť vlhkou handričkou. Správne vyčistená kuchynská váha je v bezchybnom stave z hygienického hľadiska. Dôležité je tiež to, že váhy s IP krytím merajú oveľa presnejšie ako iné druhy váh.