Úvod Zdravie a rodina Ako rýchlo zistiť, či potrebujete antibiotiká? Odpoveďou je test CRP

Ako rýchlo zistiť, či potrebujete antibiotiká? Odpoveďou je test CRP

5714
0
ZDIEĽAŤ

Zdravie je vždy prvoradé. To je jedna zo skutočností, ktorá sa považuje za danú. Avšak, niekedy to môžeme zbytočne prehnať a ublížiť si pomocou antibiotík. Myslíte si však, že ich skutočne potrebujete? Odpoveď môžete zistiť jednoducho. Urobte si test CRP.

CRP znamená v skratke C-reaktívny proteín, ktorý bol objavený v roku 1930. Ide o bielkovinu nachádzajúcu sa v krvi a úzko súvisiacu zo zápalom. Niekedy sa jej aj hovorí bielkovina akútnej fázy zápalu. Od 90-tych rokov minulého storočia sa využíva na vyšetrenie a diagnostiku zápalu alebo srdcovocievnych chorôb.

Účelom tohto testu je liečiť infekciu alebo iné ochorenie v tele správne a predísť zbytočnému podávaniu antibiotík. Okrem toho sa taktiež využíva pri kontrole antibiotickej liečby, kedy sa prostredníctvom testu zisťuje, či naše telo na antibiotiká reaguje.

Hodnoty CRP v našom tele stúpajú do 6 hodín od vniknutí infekcie do tela.  CRP je súčasťou imunitnej odpovede organizmu. Test sa vykonáva odberom krvi z prsta alebo žily. Odber z prsta je okamžitý a takmer bez bolesti, je viac vhodným pre deti. Žilový odber sa využíva najmä u ležiacich pacientov alebo v prípade, že je potrebné z krvi zistiť aj ďalšie parametre.  Zdravé hodnoty sú u detí 5 mg/l a u dospelých do 10 mg/l.

Test CRP je pre lekárov vhodným pomocníkom pre rozlíšenie medzi vírusovými a bakteriálnymi ochoreniami, ktoré sa podľa klinického obrazu nemôžu spočiatku rozoznať, resp. sú náročnejšie na rozoznanie. Všeobecné pravidlo je, že čím je CRP nad zdravou hodnotou vyššie, tým je zápal nebezpečnejší.

CRP najviac zvyšujú CRP baktérie, plesne a mykobaktérie. Pri vírusových ochoreniach je CRP zvýšené iba o malú hodnotu. V začiatkoch zápalu odráža hodnota CRP infekciu lepšie než počet bielych krviniek a sedimentácia krvi, ktorá stúpa až neskôr.

Hodnoty CRP sa využívajú aj na odlíšenie menších a menej vážnych od vážnejších až rozsiahlejších bakteriálnych zápalov. Platí, že pri zápale obličiek sú hodnoty vyššie ako pri zápale močového mechúra a vyššie pri zápale pľúc než pri zápale priedušiek. Pokiaľ je CRP dlhodobo zvýšené, vykazuje to autoimunitné alebo systémové ochorenia.

Je potrebné však rátať aj s výnimkami. Ide o vírusy, ktoré dokážu hodnoty CRP zvýšiť. Môže ísť napr. o vírus Eptstein-Barr spôsobujúci vírus parainfluenzy, adenovírus alebo mononukleózu.

Deti majú zvyčajne nižšie hladiny CRP ako dospelí, kvôli čomu sa u nich považujú za hraničné nižšie hodnoty pri všetkých infekciách hodných dýchacích ciest, pri bronchiálnych a chrípkových infekciách s trvaním viac než jeden deň sa považuje za hraničnú hodnotu CRP do 50 mg/l u dospelých a starších detí a 25 mg/l u mladších detí.

Zložitejšie je použiť test CPR u novorodencov. U nich sa totiž môže napr. závažné infekčné chorenie ako je zápal obličky prejaviť nenápadnými alebo nejasnými klinickými príznakmi.

Pokiaľ ste si doma vykonali CRP a máte podozrenie na ochorenie, je vždy potrebné navštíviť svojho lekára. Okrem hodnoty totiž pri diagnóze zohráva viacero faktorov, ktoré skutočne pozná iba lekár.