Úvod Zaujímavosti Ako si vybrať praktické outdoor oblečenie na voľný čas?

Ako si vybrať praktické outdoor oblečenie na voľný čas?

92
0
ZDIEĽAŤ
Ako si vybrať praktické outdoor oblečenie na voľný čas?

S prichádzajúcou jarou sa už určite tešíte na dlhé prechádzky, turistiku a aktívny oddych v prírode. Aby ste sa cítili dobre, potrebujete pohodlné a kvalitné oblečenie, na ktoré je spoľah. Pripravili sme si pre vás pár rád, ako si správne vybrať.

Vrstvenie je základ

Keď sa s východom slnka vyberiete na túru, ešte vás na lícach bude štekliť ranný mráz. Po ceste hore sa však poriadne zapotíte a ak počasie dopraje, na vrchole vás prekvapia hrejivé lúče. Oblečte sa preto prakticky a pohodlne. Na každú turistiku (aj ľahšiu) sa oblečte tak, aby ste mohli postupne zhadzovať vrstvy.

Počasie je nevyspytateľné, preto mu prispôsobte váš outdoor outfit. Mal by pozostávať zo spodnej vrstvy (funkčná bielizeň alebo termobielizeň), ktorá dobre odvádza vlhkosť, rýchlo schne a vyniká termoregulačnými vlastnosťami. Na ňu si môžete obliecť tričko pre väčšie pohodlie a fleecovú mikinu na zahriatie. Ako vrchná vrstva vám skvelo poslúži vodoodolná softshellová bunda.

Rovnováha medzi vodoodolnosťou a priedušnosťou

Ak vás počas turistiky nečakane prekvapí dážď, vďaka dobrej nepremokavej bunde sa nemusíte vrátiť domov mokrý do nitky. Treba si uvedomiť, že nie všetky bundy majú rovnakú úroveň vodoodolnosti a žiadna z nich nie je v skutočnosti 100 % vodotesná.

Stupnica vodoodolnosti sa pohybuje od 1500 do 20 000 mm. Čím vyššie číslo, tým lepšie materiál odpudzuje vodu. Aby ste sa však cítili pohodlne, bunda musí byť dostatočne priedušná a schopná odvádzať teplo a vlhkosť. Aj tu sa zamerajte na vyššie číslo, aby ste sa cestou na Poludnicu necítili ako „ryba vo vlastnej šťave”. Údaj o priedušnosti vyzerá napríklad takto: 5000 g/m²/24h.

Softshellová bunda ARDON

Nenoste objemné bundy, ak to nevyžaduje situácia

Ak ste sa vybrali na výlet, možno vám napadlo obliecť si huňatú bundu. Problém je, že je ťažká, objemná a rýchlo sa v nej začnete potiť. Zimnú bundu si oblečte, pokiaľ máte namierené do permanentne chladnej oblasti (napr. vysokohorská turistika). V ostatných prípadoch stavte na niekoľko vrstiev.

Vyberte si oblečenie, ktoré vám dáva pocit slobody

Na ľahkej i náročnej turistike by ste sa mali cítiť čo najviac pohodlne. Množstvo energie investujete do výstupu na vrchol, preto by ste sa nemali zaoberať tesnými nohavicami, mikinou, ktorá škriabe alebo nepriedušnými topánkami. Oblečenie by malo byť čo najviac flexibilné. Uistite sa, že ste siahli po správnej veľkosti.

Na turistiku vždy v pohodlných materiáloch

Chcete zostať v suchu, cítiť teplo a zároveň sa „neuvariť” po 20 minútach výstupu? Vhodnými materiálmi sú nylon a polyester v kombinácii s prírodnými tkaninami, ako je páperie či vlna. Na bavlnu si dajte pozor, môže dlhšie trvať, kým uschne. Nohavice z bavlny preto nie sú na turistiku vhodnou voľbou.

Syntetika uschne skôr, preto je na aktívny oddych vhodnejšia. To isté platí o ponožkách. V bavlnených sa nohy rýchlo potia a pri chôdzi vám tak rýchlo môžu vzniknúť otlaky a pľuzgiere. Vyberte si ponožky určené na turistiku zo syntetiky. Udržia nohy v suchu a pohodlí.

Chýba vám v šatníku bunda do dažďa či pohodlné termo oblečenie na voľnočasové aktivity? Prezrite si široký sortiment na www.ardonsk.sk.

 

zdroj: freepik.com