Úvod Zdravie a rodina Tehotenské nevoľnosti – prečo vznikajú a ako ich zmierniť?

Tehotenské nevoľnosti – prečo vznikajú a ako ich zmierniť?

126
0
ZDIEĽAŤ
Čo je to tehotenská nevoľnosť?

Žalúdok ako na vode, celková telesná slabosť, nutkanie na zvracanie a vône, ktoré zrazu do nosa prenikajú omnoho intenzívnejšie… Nie, toto nie sú pocity po prehýrenej noci, ale príznaky nevoľnosti, ktorá postihuje až 75% tehotných žien nielen v prvých týždňoch gravidity. Prečo vlastne tehotenská nevoľnosť vzniká a je možné ju nejako potlačiť?

Čo je to tehotenská nevoľnosť?

Niektorí ľudia ju prezývajú aj rannou nevoľnosťou, avšak toto označenie nie je celkom presné, pretože mnoho žien pociťuje nutkanie na zvracanie v priebehu celého dňa, nielen v ranných hodinách krátko po tom, ako vstanú z postele. Ide o častý, no o to viac nepríjemný symptóm gravidity, ktorý mnohokrát môže byť prekážkou v práci a dokáže znemožniť aj vykonávanie bežných činností.

Za tehotenskú nevoľnosť sa považuje stav, kedy má žena – laicky povedané – slabší a labilnejší žalúdok. Tieto pocity sprevádzajú nechutenstvozvracanie, slabosť celého tela, nepríjemná pachuť v ústach, pálenie záhy či zmenené vnímanie vôní. Práve vône a pachy môžu byť jedným zo spúšťačov zvracania, ktoré sa môže vyskytnúť ojedinele, ale aj niekoľkokrát v priebehu dňa.

Hoci tehotenská nevoľnosť sama osebe nie je nebezpečná, netreba ju brať na ľahkú váhu a odporúča sa odsledovať si, čo môže byť jej spúšťačom a čo ju naopak dokáže stlmiť. Výnimkou nie je ani to, ak žena v prvých týždňoch tehotenstva výrazne schudne, s čím sú spojené aj pocity slabosti či omdlievanie.

Je v poriadku, ak žena nemá tehotenské nevoľnosti?

Určite áno. Nie každé tehotenstvo musí byť zákonite sprevádzané zvracaním či slabým žalúdkom. Približne 25% žien týmto problémom netrpí a neznamená to, že je s nimi alebo s ich tehotenstvom niečo v neporiadku. Práve naopak, môžu sa považovať za šťastnú výnimku, ktorá potvrdzuje pravidlo o tehotenstve.

Prečo vznikajú tehotenské nevoľnosti?

Hormonálne zmeny, fyziologický faktor, no aj psychologický aspekt – nevoľnosť v tehotenstve je dôsledkom celého spektra zmien, ktoré sa v ženskom tele počas gravidity odohrávajú. Najčastejšie sa za vinníka tehotenských nevoľností označuje hormón hCG, prezývaný aj tehotenský hormón, ktorého hladina dosahuje počas gravidity svoje maximum približne v 10. až 11. týždni. Neskôr začína klesať, a to je i dôvodom, prečo počnúc 12. týždňom tehotenské nevoľnosti u žien pomaličky ustúpia.

Tento hormón však nie je jediný, ktorého hladina sa v tehotenstve mení alebo narastá. Estrogén a progesterón sa takisto v ženskom tele zvyšujú a majú za následok zníženie efektivity tráviaceho ústrojenstva. Keď sa k tomu pridá aj zväčšujúca sa maternica, podstatné, no navonok neviditeľné zmeny v prvých týždňoch tehotenstva či strach z neznámych a nových skúseností, ktoré ženu počas gravidity a po pôrode čakajú, niet sa čomu čudovať, že v tele nastane nerovnováha, ktorej dôsledkom je nevoľnosť.

Ako zmierniť tehotenskú nevoľnosť?

Ak aj vás zaskočila tehotenská nevoľnosť, vedzte, že nemusíte minimálne prvý trimester pretrpieť. Väčšina žien, ktoré nevoľnosti pociťujú, sa časom naučia, ako s nimi bojovať a aspoň čiastočne ich zmierniť.

Pravidlo číslo jedna: Nevyhladnúť!

Hoci je to ťažké, pretože chuť do jedla môže značne klesať, je nesmierne dôležité, aby žena nevyhladla. Práve pocit hladu a prázdneho žalúdka môže nevoľnosť alebo inak povedané nauzeu zvýrazniť. Preto sa odporúča niečo malé zjesť ihneď po prebudení a počas dňa v tejto malej svačinke pokračovať. Skvelou voľbou sú tzv. neutrálne potraviny, teda také, ktoré nemajú výraznú chuť a zároveň nepredstavujú kalorickú či cukrovú bombu – napríklad piškóty, kúsky zeleniny, ako sú uhorka či mrkva, ovocie, ideálne od lokálnych pestovateľov, proteínová tyčinka či slané paličky alebo menšie trvanlivé pečivo.

Jesť častejšie a menšie porcie

Toto odporúčanie je úzko späté s prvou radou a zároveň podčiarkuje dôležitosť nenechať žalúdok prázdny, aby bol neskôr v dôsledku vlčieho hladu naplnený nárazovo. Práve táto skutočnosť môže tráveniu spôsobiť nemalý šok, s ktorým sa vysporiada po svojom – okamžite sa bude snažiť zbaviť sa jedla, ktoré ho nadmerne zaťažilo. Nielen v prvých mesiacoch tehotenstva sa odporúča jesť častejšie a v menších porciách. Predíde sa tak nepríjemným stavom, ako sú plnosť žalúdka, pálenie záhy či okamžitý pokles energie.

Pozor na tehotenské chute

Množstvo budúcich mamičiek zápasí aj s ďalším problémom – nevoľnosť sa v priebehu minúty strieda so šialenými chuťami, ktoré sa často nesú v znamení v prapodivných kombinácií. Ak je to váš prípad, skúste napriek všetkému udržať svoje chute na uzde. Navyše tu hrozí aj ďalšie riziko – nutkavé chúťky často ženu donútia skonzumovať mastné, korenisté či kalorické pokrmy, s ktorými sa potom tráviaci trakt vyrovnáva len s veľkými ťažkosťami.

Pomôcť môže zázvor

Tehotenskú nauzeu dokáže celkom úspešne potlačiť aj zázvor, pričom je úplne jedno, v akej forme ho do tela prijmete. Môže ísť o čaj z čerstvého nastrúhaného zázvoru alebo cmúľanie malého kúska zbaveného šupky. V lekárni sú takisto k dispozícii aj lízanky so zázvorovou príchuťou, ktoré sú vyrobené špeciálne pre tehotné ženy.Ako zmierniť tehotenskú nevoľnosť?

Dostatočný pitný režim

Aj keď to znie ako klišé, optimálna hydratácia organizmu je v tehotenstve viac ako potrebná. Dostatočná „závlaha“ predchádza problémom s nízkym tlakom a v nemalej miere ovplyvňuje aj pocit nevoľnosti či vylučovanie. Najlepšou voľbou je čistá voda, no siahnuť môžete po zriedených ovocných šťavách, čajoch alebo doma vyrobených limonádach, do ktorých možno pridať mätu, citrón či už spomenutý zázvor. Vyhnúť by ste sa mali kupovaným džúsom, ktoré mnohokrát síce pôsobia zdravo, no v skutočnosti obsahujú len minimálny podiel ovocia a na druhej strane sú plné cukrov.

Vyhnite sa spúšťačom

Okrem toho, že by sa žena nemala vystavovať prenikavým vôňam a pachom, ktoré sú častými spúšťačmi tehotenskej nevoľnosti, mala by si dávať pozor aj na iné faktory. Dlhá cesta autom či iným dopravným prostriedkom, intenzívne zrakové vnemy (napríklad ostré blikanie svetla), tesné oblečenie či nadmerné užívanie železa – to všetko môže v menšej či väčšej miere spôsobovať nevoľnosť.

Čo ak sa tehotenské nevoľnosti nedajú zvládať?

Približne 2% žien trpia závažnou tehotenskou toxémiou, ktorá sa prejavuje nadmerným zvracaním, totálnou telesnou slabosťou, častým refluxom, dehydratáciou a výrazným úbytkom hmotnosti. V takom prípade lekár určí postup a prípadnú liečbu. Najčastejšie ide o doplnenie vitamínov a minerálov do tela či o infúznu terapiu, no výnimkou nie je ani predpísanie antiemetík – liekov, ktoré potláčajú nutkanie na zvracanie. Nie je raritným javom, ak ženy, ktoré trpia výraznými tehotenskými nevoľnosťami v prvom trimestri, ich pociťujú až do konca gravidity.