Úvod Zdravie a rodina Čo robí stres s naším trávením?

Čo robí stres s naším trávením?

92
0
ZDIEĽAŤ
Čo robí stres s naším trávením?

Keď sme pod stresom, naše telo reaguje tak, že uvoľňuje hormóny ako adrenalín a kortizol. Tieto hormóny urýchľujú srdcový tep a dýchanie, zvyšujú krvný tlak a spomaľujú trávenie, čo umožňuje telu zamerať sa na riešenie bezprostredného stresu. To je súčasťou takzvaného “boj alebo útek” mechanizmu.

Pokiaľ je tento stresový stav príliš častý alebo trvá dlhodobo, môže to mať negatívny vplyv na trávenie. Spôsobiť môže problémy ako nadúvanie, bolesť brucha, zápchu alebo hnačku. Niektorí ľudia môžu pociťovať tráviace problémy ako je syndróm dráždivého čreva, gastritída, vredy a reflux.

Ako sa teda môžeme vyhnúť týmto nepríjemným účinkom stresu na trávenie? Kľúčom je zvládanie stresu, ktoré je dosiahnuteľné rôznymi spôsobmi:

Relaxačné techniky

  • Techniky ako joga, meditácia či hlboké dýchanie môžu pomôcť znížiť hladinu stresu a upokojiť tak tráviaci systém.

Pravidelné cvičenie

  • Cvičenie je skvelým spôsobom, ako zmierniť stres a vyhnúť sa bolesti brucha. Môže ísť o akúkoľvek aktivitu, od chôdze po beh alebo plávanie.

Dostatok spánku

  • Nedostatok spánku môže zhoršiť stres, takže je dôležití zamerať sa na správnu spánkovú hygienu a kvalitný spánok.

Zdravá strava

  • Vyvážená strava bohatá na celozrnné produkty, ovocie, zeleninu a bielkoviny môže pomôcť udržiavať tráviaci systém zdravý. Doplniť ich môžete aj prírodnými doplnkami stravy, ktoré podporujú zdravie tráviaceho systému. Jedným z nich je aj Masticha Active.

Profesionálna pomoc

  • Ak máte problémy so zvládaním stresu, môže byť užitočné vyhľadať aj pomoc odborníka.

Stres je neoddeliteľnou súčasťou života, ale jeho vplyv na tráviaci systém a celkové zdravie by ste nemali podceňovať. Venujte preto pozornosť technikám, ako ho čo najviac eliminovať.