Prechod zo škôlky do školy býva pre deti náročný. Na jednej strane sa tešia a na druhej majú obavy z nových spolužiakov i učiteliek. Aby ste prechod do sveta školákov prváčikovi uľahčili, reorganizujte mu izbičku a zariaďte ju s ohľadom na potreby školopovinných detí. Prinášame vám 5 rád, čo by v detskej izbe pre prváčika nemalo chýbať.
1. Veselé farby a pomôcky na stenách
V prvom rade detskú izbu premaľujte. Predškolák mal iste v izbičke pastelové farby. Navštívte obchod farby laky a kúpte odtiene, ktoré povzbudzujú aktivitu a dodávajú energiu. Ide o farby ako je oranžová, žltá a bledšie odtiene modrej. Okrem osvieženia stien farbami zaveste na steny didaktické pomôcky. Napríklad tabuľu, na ktorej sa bude dieťa učiť písať a počítať alebo skladaciu mapu sveta. Pestrofarebne natrieť môžete i rám tabule. Na natieranie drevených povrchov použite špeciálne farby na drevo.
2. Praktický a pohodlný stôl so stoličkou
Predškolák bude veľa času tráviť pri písaní domácich úloh. Kúpte mu pohodlný písací stôl a stoličku vyrobenú s ohľadom na ergonómiu chrbátika. Ideálne je, keď ide o nábytok rastúci. Vystačí na niekoľko rokov a poskytne dieťaťu vhodné podmienky pri sedení. Písací stôl musí byť dostatočne veľký, aby ste na stôl mohli položiť všetky potreby na písanie, poprípade počítač a lampičku.
3. Úložné priestory na knižky i hračky
Prváčikovia majú ešte veľkú tendenciu sa hrať. Vyberte im do izby nábytok, do ktorého sa dajú uložiť hračky i knižky. Môžete kúpiť všetky časti nábytku zvlášť, ale praktické je kúpiť celú zostavu. V zostave by mali byť poličky i uzatvárateľné skrinky a zásuvky. Na menšie hračky a drobnosti môžete používať úložné boxy na kolieskach, ktoré sa dajú zasunúť pod stôl.
4. Relaxačný kútik na hranie
Po napísaní domácich úloh nechajte dieťaťu čas na hru. Vytvorte mu v detskej izbe relaxačný kútik. Môžete do rohu miestnosti zavesiť hojdacie vajíčko, pod neho položiť koberček s vyšším vlasom, aby sa dieťa mohlo hrať alebo čítať si na zemi. V blízkosti relaxačnej zóny umiestnite police s hračkami a didaktickými pomôckami. Súčasťou relaxu je i spánok. Vyberte primerane veľkú posteľ s kvalitným matracom, ktorý prispieva k správnemu vývoju dieťaťa.
5. Osvetlenie do celej izby
Okrem centrálneho svietenia je nutné do detskej izby umiestniť doplnkové svetlá, a to na miesta, kde sa dieťa hrá a učí sa. Na stôl položte lampičku. Dbajte na to, aby bol písací stôl umiestnený na také miesto, kde si dieťa pri sedení netieni na pracovnú plochu. Do relaxačného kútika môžete postaviť stojaciu lampu alebo namontovať na stenu nástennú lampičku. Hravo a útulne pôsobia LED pásy nalepené okolo postele alebo v poličkách.