Úvod Zaujímavosti Čo si predstavíte pod slovom aromaterapia? Kvitnúca lúka, vôňa ihličia, korenené jedlo,...

Čo si predstavíte pod slovom aromaterapia? Kvitnúca lúka, vôňa ihličia, korenené jedlo, obľúbený parfém, pamiatka na vôňu z detstva, či vianočné pečenie?

1283
0
ZDIEĽAŤ

Esenciálne oleje predstavujú obrovské množstvo voňavého rastlinného materiálu, ktoré sa dokáže zmestiť do malej fľaštičky. Je to neskutočná sila, energia, ktorú v aromaterapii využívame a vy sa to môžete naučiť tiež.

Čuch je pre nás nedoceniteľný zmysel. Vôňa esenciálnych olejov Vás môže sprevádzať počas celého dňa. V kancelárii, kde pohlcuje pachy a osviežuje vzduch, pri štúdiu, pri jazde autom, pri kúpeli, masáži, oddychu, aj pri Vašom spánku. Vdychovanie rôznych vôní pôsobí na naše čuchové centrum, ktoré úzko súvisí s našim chovaním a s našimi emóciami.

Práve preto na E-shope Altevita.sk pribudla ponuka 100% prírodných esenciálnych olejov, z ktorých sme vytvorili tematické sety.

Poďme najskôr do Vašej domácnosti, pre ktorú sme vytvorili set DOMÁCNOSŤ A DEZINFEKCIA. Aj nie príliš obľúbené upratovanie môže byť zaujímavou alchýmiou, ktorá je správnou voľbou z pohľadu Vašej peňaženky nehovoriac o ekologickom hľadisku. Koľko chemických „voňavých“ čistiacich prostriedkov používate? Kuchyňa, kúpelňa, WC, okná, podlahy, chladnička… Skúste ich vymeniť za pár univerzálnych ingrediencií ako ocot, sódu bikarbónu, soľ, čistý lieh a esenciálne oleje. Okrem čistej domácnosti bude Váš domov aj nádherne voňavý.

Set obsahuje esenciálne oleje: Levanduľa – Rozmarín – Tea Tree. Vhodne ho doplnia akékoľvek citrusové vône – pomaranč, citrón alebo svieža citronela a lemongrass. Levanduľa upokojí, okrem toho ju oceníte ak Vám po byte lietajú mole, rozmarín povzbudí a vytvorí akýsi ochranný plášť, nie nadarmo sa už dávno používal ako rituálne vykurovadlo a tea tea – to je skutočný zabijak vírusov, baktérií, plesní a parazitov.

Esenciálne olejčeky sa hodia na pranie, vysávanie, skúste ich pridať do umývacieho prostriedku pri čistení podlahy, okien, dezinfekciu kúpelne a WC, jednoducho pri upratovaní každého kúta Vašej domácnosti.

Denne si potrebujeme pamätať neskutočné množstvo informácií – práca, domácnosť, rodina – všetko je o organizovaní, plánovaní, realizácii – pričom často zabúdame – niekedy na nepodstatné veci, niekedy nám uniká to najdôležitejšie, jednoducho naše mozgové bunky nestíhajú. Pre tých, ktorí sa nevedia sústrediť, pre tých ktorí nesú zodpovednosť – či už sedíme za volantom, máme na starosti projekty, potrebujeme stimuláciu pri štúdiu, pre tých sme vytvorili set SÚSTREDENIE A KONCENTRÁCIA. Set obsahuje esenciálne oleje: Rozmarín – Lemongrass – Grapefruit. Rozmarín patrí k základným olejom na podporu pamäte a koncentrácie, stimuluje mozgovú aktivitu. Nie nadarmo ho práve na sústredenie používali už v Starovekom Ríme a Grécku. Aj súčasné štúdie potvrdzujú, že rozmarín priaznivo ovplyvňuje elektrickú aktivitu mozgu. Lemongrass pomáha v dosiahnutí koncentrácie svojou prenikavou citrónovou vôňou, ktorá sa s rozmarínom veľmi dobre dopĺňa. Zároveň má silný čistiaci účinok, ktorý oceníte pri dlhotrvajúcom strese napr. v období projektov a skúšok, prípadne pri ceste autom, keď je sústredenosť sa na všetko čo sa deje okolo nesmierne dôležitá. Veď to poznáte – niekedy stačí sekunda. Grapefruit uvoľňuje nervové napätie, pomáha pri vyrovnávaní sa s problémami bežného života. Vyskúšajte tieto esencie v kancelárii (aromalampa), v aute (stačí zmes nakvapkať na koberček v aute, prípadne na aromavrecúško). Ako nervové tonikum sa patrí spomenúť tiež bazalka, ktorá je silný konkurent rozmarínu. Na vyvolanie pokojného typu koncentrácie pri skúške, keď sa potrebujeme sústrediť na jednu vec je to napríklad kadidlo, ktoré je neskutočným pomocníkom na prečistenie mysle, harmonizáciu a pocity strachu.

K efektívnym stimulantom patrí tiež mäta, hlavne na „absorbovanie“ množstva informácií alebo tymián a borovica, ktoré sú vhodné na zlepšenie krátkodobej pamäti u starších ľudí.

Takže – ak ste opäť niečo zabudli alebo Vám myšlienky blúdia nesprávnym smerom – skúste 3 kvapky rozmarínu, 1 kvapku lemongrass (alebo 2 kvapky grapepfruitu) do aromalampy alebo zmiešajte túto zmes s jednou polievkovou lyžicou sezamového oleja a potierajte reflexné body na nohách, prípadne masírujte oblasť za ušami. Budete prekvapení a výsledky určite nenechajú na seba čakať.

Počas jesenných a zimných dní určite oceníte set IMUNITA – PRECHLADNUTIE. Nájdeme v ňom citrón, eukalyptus a mätu. Citrón dezinfikuje priestor je ideálnym pomocníkom o časoch chrípky a zníženej imunity, vhodný je tiež na sústredenie. Eukalyptus je  veľmi obľúbený pri nádche, kašli a prechladnutí, používa sa všeobecne na uzdravenie a zníženú imunitu, vhodný je aj na bolesti svalov a kĺbov, prípadne pri bolestiach hlavy a migrénach. Tretím pomocníkom je mäta prieporná, ktorá okrem dýchacích ťažkostí pomáha aj na podporu trávenia v prípade nevoľností, kŕčov, hnačky alebo v časoch črevných chrípok. Oceníte ju pri reumatizme, menštruačných bolestiach alebo na dezinfekciu ústnej dutiny, prípadne ako kloktadlo práve v kombinácii s citrónom.

Skúsme ale príjemnejšiu tému. Set TANTRA a ZMYSELNOSŤ. Pre tieto účely sme vybrali vzácne vône – ylang ylang, ružové drevo a pačuli. Ylang ylang je obľúbená zmyselná kvetinová vôňa na prebudenie vášne, funguje tiež ako dobíjač energie, ktorý sa odpradávna používa ako afrodiziakum. Ružové drevo uvoľňuje, vyskúšajte ho napríklad na zmyselný kúpeľ vo dvojici. Orientálne pačuli uvoľňuje emócie, odhodí zábrany a tiež zdvihne Vaše libido. Namiešajte si napríklad elixír tantrických esencií so sezamovým olejom a doprajte si s partnerom alebo partnerkou vášnivé chvíle, na ktoré budete ešte dlho spomínať. Masáž stimuluje krvný obeh, upokojí nervový systém a uvoľní svalové napätie, zabezpečí tak absolútnu úľavu celému telu a prežitie krásnych intímnych okamihov s tým správnym človekom.

Poďme k tej najkrajšej časti roka – Vianoce. Vianočný punč, mamine koláče, vôňa ihličia…. Nezameniteľné kombinácie vôní, ktoré vplývajú na naše zmysly a ktoré jednoducho patria k vianočným sviatkom. My sme do Vianočného setu vybrali 4 esencie: Škorica – Borovica – Pomaranč – Klinček. Škorica – zahrieva, je to afrodiziakum, spaľovač….. A úžasne sa kombinuje s citrusovými vôňami. Borovica patrí rovnako k obľúbeným vianočným vôňam. Máte doma len umelý stromček? Tak si aspoň arómu urobte skutočnú. Vôňu pomarančov oceníme rovnako ako klinček – protizápalové účinky a vôňa, ktorá patrí k perníkom a jednoducho aj k Vianociam.