Úvod Zdravie a rodina Káva nie je len potešenie: Pozrite sa, čo s nami dokáže spraviť...

Káva nie je len potešenie: Pozrite sa, čo s nami dokáže spraviť   

1253
0
ZDIEĽAŤ

Aké účinky očakávate od svojej rannej šálky kávy? Prebudenie, povzbudenie, chuť do práce? A čo očakávate od tej poobede? Dá sa povedať, že asi to isté. Pitie kávy by však nemalo byť „iba“ rituál, ktorý vás prebudí a dodá energiu.

Mal by to byť aj prístup k vášmu zdraviu. Hoci sa neustále diskutuje, či káva škodí alebo pomáha, isté je jedno – to, akú kvalitnú kávu pijete, kedy ju pijete a ako často si ju doprajete, má na vaše zdravie vplyv.

Účinok kofeínu sa na vás prejaví pomerne skoro. Už po 15 minútach po prvom dúšku sú na nás znateľné prvé „príznaky“. Z organizmu sa vytráca pomerne dlho, najväčšia časť po 6 hodinách, „úplne“ sa jeho účinkov zbavíme až po 24 hodinách.

Ako kofeín pôsobí na organizmus?

Mnohí, ako sme už vyššie povedali, od kávy očakávajú najmä povzbudenie. Zaujímalo vás niekedy, ako pôsobí kofeín napríklad na mozog či pľúca?   

  • Kofeín a pľúca – kofeín rozširuje cievy v pľúcach, čím sa zlepšuje kvalita dýchania – výborná správa pre astmatikov!
  • Mozog a kofeín: podľa vedcov dve šálky kávy denne posilňujú dlhodobú pamäť, znižuje sa ňou aj riziko depresie u žien, vplyv je badateľný aj na funkciu sérotonínu a dopamínu v mozgu.
  • Kofeín stimuluje centrálnu nervovú sústavu.
  • Aj v žalúdku možno badať jeho účinky – zvyšuje totiž sekréciu žalúdočnej šťavy, povzbudzuje sa tým chuť do jedla, kofeín zlepšuje funkciu čriev pri zápche, ale najmä odvodňuje, čím telo vlastne zbavuje toxických produktov.
  • Srdce a kvalitná káva – kofeín obsiahnutý v káve zväčšuje prietok krvi vo chvíľach odpočinku. Okrem kofeínu sa kvalitnou kávou do tela dostávajú aj antioxidanty, ktoré bránia voľným radikálom poškodzovať organizmus a slúžia ako prevencia srdcovo-cievnych ochorení.
  • Kofeín a maternica – podľa výskumov sa zistilo, že šálka kvalitnej kávy denne ovplyvňuje vznik rakoviny maternice – znižuje ho o 8 %.
  • Kofeín a kĺby – kvalitná káva znižuje riziko vzniku dny o viac ako 50 %, pretože údajne znižuje hladinu kyseliny močovej v krvi.
  • Inak zlepšuje myslenie niektorých ľudí, je protijedom pri otrave alkoholom, hasí smäd a pôsobí vlastne ako pomyselná bodka po ťažkej a namáhavej práci. Hoci to bol aj náročný nedeľný obed. Na niektorých ľudí má zase káva afrodiziatické účinky.

Ovplyvnite Parkinsona a Alzheimera

Dve civilizačné choroby Parkinson a Alzheimer ovplyvňujú milióny životov na našej planéte neustále. Nie je to len samotný pacient, ktorý sa musí s chorobou vyrovnať, je to aj jeho rodina a priatelia, ktorí dennodenne sledujú „úpadok“ svojho najbližšieho.

Kofeín ako účinná prevencia. Výskumy totiž ukazujú, že existuje medzi príjmom kofeínu a zníženým rozvojom niektorých ochorení spojitosť. Vo Fínsku prebehla počas 21 rokov veľká štúdia, ktorá preukázala, že ak pijete 3 – 5 šálok kvalitnej organickej kávy denne, máte o dve tretiny nižšie riziko rozvoja demencie v porovnaní s tými, ktorí kávu vôbec nepili. Spôsobené to je tým, že kofeín dokáže „poupratovať“ usadeniny a zhluky amyloidov v mozgu a znížiť ich množstvo na polovicu!

Účinky kávy a kozmetika

Aby sme sa odpútali od siahodlhých štúdií, ktoré reálne jeden človek za svoj život nikdy „neotestuje“ poriadne, prejdime k tým bežným, každodenným činnostiam a efektom, ktoré máme schopnosť zachytiť. Aj voľným okom, keďže ide o kozmetiku.   

Mnohé ženy majú jasno, prečo piť kávu. Okrem slovnej hračky – pijem studenú kávu, lebo som počula, že budem krajšia – má káva a kofeín v nej obsiahnutý na pleť pozitívny účinok. Nie nadarmo nájdete na internete množstvo receptov na kozmetické prípravky z kávy. Už len kofeínový peeling na tvár a celé telo vychádza z toho, že pokožku krásne prekrví a dodá jej žiarivý vzhľad. Kofeín pokožku hydratuje, zmierňuje opuchy a kruhy pod očami. Takto však funguje káva navonok – ak kávu pijeme, mali by sme si ju dopriať vo vysokej kvalite a popri jej popíjaní nezabúdať na bežný pitný režim, aby sme predišli odvodneniu.

Kofeín v káve totiž spôsobuje zvýšenú tvorbu moču. Čím je káva koncentrovanejšia, tým väčší efekt má. Je teda jedno, či vypijete ristretto alebo klasické cappuccino, ak majú rovnaký podiel kávy, na druhej strane je ale rozdiel v prísune tekutín.

Pozor na predávkovanie

Ak prijmete viac ako 300 mg kávy, podotýkame, jednorazovo, môže sa predávkovanie prejaviť búšením srdca, pocitmi strachu, bolesťou hlavy, halucináciami, bude vám zle od žalúdka, trhať vám svalstvo, môžete mať depresie, poruchy spánku či úzkosť – to je len málo z toho, čo sa vám môže stať.

Ak už k takémuto stavu príde, treba podávať pacientovi ľadové obklady, sedatíva a jednoznačne by sa mal zamyslieť nad tým, prečo sa hovorí – všetko s mierou. A najmä odporúčame piť kvalitnú kávu, ktorú si vychutnáte, pričom vám postačí jedna-dve šálky kávy  denne.