Úvod Zaujímavosti Poznáte výhody šitia vlastného oblečenia a viete, ako začat’?

Poznáte výhody šitia vlastného oblečenia a viete, ako začat’?

259
0
ZDIEĽAŤ
Poznáte výhody šitia vlastného oblečenia a viete, ako začat’?

Výroba vlastného oblečenia sa môže na prvý pohľad zdať odstrašujúca, ale dnes si už väčšina ľudí dokáže vyrobiť jednoduché DIY šaty aj doma. Či už začínate alebo si chcete vylepšiť váš šatník oblečením, ktoré si môžete vyrobiť sami, oprášte svoj šijací stroj, pretože tu je niekoľko dôvodov, prečo si ušiť vlastné oblečenie.

13 dôvodov, prečo si ušiť vlastné oblečenie

Jedna veľkosť nevyhovuje všetkým

Módny priemysel roky predvádzal oblečenie na veľmi nezvyčajných typoch postavy. Bohužiaľ, nie sú to typy postáv, ktorý má každá žena. Keď šijete pre seba, je to proces, ktorý si ctí vaše telo, namiesto toho, aby ste sa nejakým spôsobom snažili prispôsobiť prototypom, ktoré módne trendy presadzujú.

Oblečenie sedí lepšie

Každý z nás je jedinečný. Navrhnutím a ušitím vlastných odevov si môžete oživiť svoj šatník a zabezpečiť, aby vám veci správne sedeli, čo vám následne dodá oveľa väčšiu dôveru v seba samých.

 

Keď šijete pre seba, môžete si upraviť vzory tak, aby vám sedeli. Veľa vzorov ponúka aj výber rôznych veľkostí. Pomocou toho si môžete vybrať jednu veľkosť pre poprsie, jednu veľkosť pre váš pás a jednu pre zadok a potom prekresliť vzor tak, aby jedna veľkosť viedla k ďalšej. Vaše telo má svoj vlastný tvar a to je úplne v poriadku.

Móda môže byť obmedzená

Stalo sa aj vám, že ste mali vysnívané šaty, top, sukňu alebo kabelku, no práve to, čo ste hľadali v obchodoch, ste nemohli nájsť a boli ste sklamané? Dnes máte na výber nekonečný výber látok, vzorov, lemov aj ozdôb. Chcete šaty s potlačou kvetín? Zlatú sukňu s flitrami? Žiaden problém. Všetko si môžete ušiť svojpomocne doma. Šitie odevov na mieru sa ukazuje ako veľmi nápomocné aj pre tehotné ženy.

Podpora etickej módy a ekologická možnosť

​​Pravdepodobne ste už počuli, že naše skládky rýchlo rastú kvôli rýchlej móde. Oblečenie sa vyrába a predáva lacno. To znamená, že to, čo dnes vyzerá skvele, sa môže v priebehu niekoľkých týždňov rozpadnúť. Všetko smeruje na smetisko, ale keďže je oblečenie lacné, tak si ideme kúpiť ďalšie a kolobeh pokračuje.

 

Ak vám záleží na tom, odkiaľ pochádza vaše jedlo, tak prečo nie na oblečení, ktoré nosíte? Chcete vedieť viac o pôvode vášho šatníka? Z čoho sa oblečenie vyrába? Či boli textílie vyrobené environmentálne zodpovedným spôsobom? Kto vám vyrobil oblečenie a aké pracovné prostredie má táto osoba? Šitie pre seba znamená, že sa stávate súčasťou tohto procesu a preberáte zodpovednosť.

 

Ak sa chcete stať pri šití viac šetrné k životnému prostrediu, skúste spotrebovať hromadu látky, ktorú vám dala vaša babička, alebo si vybrať z látok na letné šaty v sekáčoch. S najväčšou pravdepodobnosťou vytvoríte niekoľko krásnych a trvácnych kúskov.

Ste svojou vlastnou “firmou”

Keď šijete svoje vlastné oblečenie, ste svojou vlastnou továrňou a tým sa eliminuje problém detskej práce a toxických chemikálií používaných vo veľkých továrňach na výrobu oblečenia. Prináša to prácu aj do vašej štvrte, najmä ak si môžete kúpiť miestne tkaniny a látky.

Minimalizmus

Šitie vlastného oblečenia a vytvorenie si šatníka môže byť skvelý spôsob, ako minimalizovať neporiadok a množstvo bielizne. Keď šijete pre seba, vytvárate si kvalitné odevy, do ktorých vkladáte svoj vlastný čas a energiu a budete si ich omnoho viac vážiť. Keď máte kvalitné veci, nepotrebujete ich toľko, pretože vydržia dlhšie, nosíte a milujete ich.

Koordinácia rúk a očí

Navliekanie ihly do šijacieho stroja si vyžaduje koordináciu rúk a očí. Nielenže potrebujeme oči a prsty na navlečenie nite do malých dier v ihlách, ale tiež treba vidieť, kde a ako vyšívate stehy. Ukázalo sa, že precvičovanie koordinácie rúk a očí pomáha udržiavať mozog taký svižný ako vaše prsty.

Jedinečný vzhľad

Nemusíte sa obávať, že uvidíte niekoho, kto bude mať na sebe rovnaké oblečenie ako vy. Či už ide o známy vzor alebo vzor, ktorý si navrhnete samé, veľkou výhodou šitia je, že môžete vyzerať a cítiť sa ako unikát.

 

Dokážete si ušiť sukňu podľa návodu a vzoru, vybrať si alebo dať vyrobiť látku úplne odlišnú od tej, ktorú by si mohol vybrať ktokoľvek iný na svete a cítiť sa ako absolútny víťaz vyjadrením vlastného zmyslu pre štýl. Je to zároveň jediný spôsob, ako môžete zaručiť, že máte jedinečný šatník a že nikto iný nebude nosiť to isté ako vy.

Šitie je kreatívne

Šitie je nielen terapeutické, ale aj super kreatívne, čo z neho robí jednu z najlepších výhod šitia. Len sa zamyslite nad všetkými rôznymi spôsobmi, ktoré existujú – ako zošiť šev, dokončiť lem, vložiť zips. Potom sú tu všetky rôzne typy látok, s ktorými sa dá pracovať, rôzne vzory odevov, ktoré sa dajú vytvoriť.

 

Šitie vám ponúka priestor na vyjadrenie vlastných myšlienok a nápadov, núti vás myslieť kreatívne, zapojiť teda pravú hemisféru mozgu a naučí vás nájsť si vzťah aj k neživým predmetom.

Súčasť komunity

Dnes už môžete nájsť široké spektrum možností, ako sa spojiť s ľuďmi, ktorí majú podobné hobby ako vy. Môžete spoznať veľa skvelých ľudí a vytvoriť si priateľstvá, ktoré pramenia z vašej lásky k šitiu. Tvorcovia sú po celom Instagrame, krajčírky majú blogy alebo YouTube kanály, môžete sa stať súčasťou niekoľkých súkromných skupín na Facebooku atď.

Upcykling

Veľa ľudí má v skriniach veci, ktoré nenosí a ani nosiť nechce. Riešením tohto problému je upcyklácia oblečenia, vďaka ktorej môžete mať štýl a opäť prispejete k záchrane planéty. Výhodou šitia vlastného oblečenia je, že môžete vziať kus odevu, ktorý už máte a premeniť ho na niečo iné, čím sa opäť minimalizuje šanca, že to skončí na skládke.

 

Staré oblečenie poskytuje veľa možností, ako si urobiť niečo milé do domácnosti, vytvoriť vhodné módne doplnky alebo ušiť niečo pre vaše domáce zvieratá.

Výhody pre duševné zdravie

Šitie ako umenie je jazykom vyjadrovania a prostriedkom sebaobjavovania. Táto zábavná činnosť odbúrava stres, znižuje úzkosť aj strach, účinkuje proti depresiám a zároveň podporuje empatiu, zlepšuje náladu a podporuje kvalitnejší a plnohodnotnejší život.

Zábavný faktor

A čo je najdôležitejšie? Je to zábava.

Ako si vyrobiť vlastné oblečenie aj ako začiatočník

Ako si vyrobiť vlastné oblečenie

Základy

V tejto časti sa dozviete, čo všetko budete musieť mať po ruke a ako začať opravovať a šiť svoje vlastné oblečenie. Existuje veľa súprav na šitie, ktoré si môžete kúpiť. Tu je to, čo odporúčame mať v základnej súprave na šitie:

 

 • Špendlíky, ihly a nite
 • Meracia páska
 • Nožnice na látku, na zastrihávanie nití a na strihanie vzorov (to sú 3 páry – nikdy nepoužívajte krajčírske nožnice na strihanie papiera, pretože by sa tým otupili čepele)
 • Trhačka na švy
 • Žehliaca doska a žehlička

 

Samozrejme, vždy môžete pridať ďalšie podľa toho, ako sa budú vaše schopnosti a potreby vyvíjať.

 

Ak si chcete vyrobiť vlastné oblečenie, budete si musieť kúpiť aj látky. Odporúčame vám najskôr skontrolovať miestny obchod s látkami. Môžete tiež použiť staré oblečenie, posteľnú bielizeň alebo uteráky.

Potrebujete šijací stroj?

Závisí to od vašich potrieb. Ak si z času na čas potrebujete zašiť ponožky, zaplátať diery a zašiť lem, odpoveď je nie.

 

Ak však chcete začať vyrábať svoje vlastné odevy, používať vzory alebo manipulovať s látkami, akou je napríklad džínsovina, možno budete musieť investovať do šijacieho stroja. Dobrý šijací stroj je investícia do budúcnosti. Zvyknúť si naň bude vyžadovať trochu cviku, no akonáhle budete vedieť šiť na stroji, otvorí sa vám úplne nový svet možností.

Online kurzy šitia

Naučiť sa šiť je vďaka internetu dnes omnoho jednoduchšie. Existuje mnoho bezplatných online kurzov šitia a tutoriálov, ktoré môžete absolvovať vlastným tempom aj z pohodlia vášho domova:

 

 • Lucka z Kurzy módy vás na YouTube naučí, ako si ušiť krásne kúsky, predstaví vám rôzne tipy aj na letné outfity, šaty, kabátiky a o mnoho viac, od začiatočníkov až po pokročilých (slovensky)
 • Made to Sew je fantastický kanál YouTube, ktorý obsahuje množstvo návodov a lekcií šitia (anglicky)
 • The English Tailor je ďalší kanál YouTube zameraný na šitie, ktorý sa zameriava na pánske oblečenie (anglicky)
 • Anita z Anita by Design učí začiatočníkov, ako zvládnuť základy šitia odevov (anglicky)

 

Veľa kurzov šitia nájdete aj na Skillshare alebo Udemy (platené).

Oprava oblečenia

Začnite v malom a v prvom rade si treba zvyknúť na pracovanie s ihlou a niťou. A to tým, že budete pracovať na niekoľkých jednoduchých projektoch opravy. Predĺženie životnosti vášho oblečenia je jednou z najudržateľnejších vecí, ktoré môžete urobiť pre vaše skrine. Navyše vedieť, ako zaplátať dieru, vymeniť gombík alebo prišiť lem, sú cenné zručnosti pre každodenný život.

Môžem si vyrobiť šaty ako začiatočník?

Áno, výroba šiat je jednoduchý projekt pre začiatočníkov, ktorý môžete vykonať pomocou základného vzoru a tých správnych nástrojov na šitie. Ak ste ešte nikdy nešili, prečítajte si niektoré základné zručnosti v oblasti šitia (základné šitie a používanie šijacieho stroja) ešte predtým, než sa pustíte do projektu. Navyše začnite s jednoduchou siluetou šiat, ktorá si vyžaduje poddajnú látku, aby ste uspeli.

Druhy šiat, ktoré si môžete ľahko vyrobiť

Niektoré štýly šiat sú pre začiatočníka jednoduchšie ako iné. Ak šijete prvýkrát, tu je niekoľko jednoduchých typov šiat, ktoré si môžete vyrobiť samy:

 

 • A-line: Šaty v A-línii majú spodný lem širší ako ramená a majú zvonovú siluetu, ktorá sa jednoducho šije. Väčšina letných šiat je v áčkovej línii.
 • Maxi šaty: Maxi šaty majú sukňu, ktorá sa dotýka zeme, ale sú viac boho a ležérne než formálne šaty. Šitie maxi šiat si bude vyžadovať prácu s množstvom látky, preto potrebujete veľký pracovný priestor na jej rozloženie.

 

Tip: Šitie vás začalo baviť a už sa vám vlastnoručne vyrobené oblečenie kopí? To je ten správny čas na tipy, ako si zorganizovať šatník. No a keď aj potom bude toho oblečenia veľa, ale šitie sa nebudete chcieť vzdať, šite pre rodinu a známych. Isti to ocenia.

Aké materiály potrebujete na výrobu šiat?

Tu sú niektoré z materiálov, ktoré budete potrebovať na jednoduché šitie:

 

 • Látka: Vyberte si pohodlnú látku, s ktorou sa začiatočníkom ľahko pracuje, napríklad bavlna.
 • Žehlička: Budete potrebovať žehličku, ktorá vám pomôže vytvoriť rovné línie a odstrániť pokrčenie látky.
 • Šijací stroj: Použitie šijacieho stroja pre tento projekt vám umožní šiť rýchlejšie, preto sa ho najprv naučte používať.
 • Vzor: Vyberte si jednoduchý vzor šiat, ktoré potrebujete z látky vystrihnúť, vo vašej veľkosti a siluete. Nájdite bezplatné vzory online alebo navštívte miestnu šijaciu predajňu a kúpte si nejaký.
 • Šijacie nástroje: Na vykonanie tohto projektu sú potrebné aj základné nástroje na šitie, vrátane rezačky látky alebo nožníc, špendlíkov, meracej pásky, krajčírskej kriedy, ihly a nite.
 • Zips: Na zapínanie zadnej časti šiat môžete potrebovať aj zips.

Ako si vybrať vzor na šitie?

Začnite jednoducho. Neskúšajte nič príliš zložité, čo vás zanechá frustrované a zmätené. Časopisy o šití sú úžasným zdrojom pre začínajúce krajčírky. Veľa návodov nájdete aj na internete, webové blogy a portály ponúkajú vzory odevov v PDF formátoch.

5 tipov na výrobu šiat

Predtým, ako začnete s novým DIY projektom, postupujte podľa týchto tipov a trikov, ktoré vám tento proces uľahčia:

 

 1. Vyberte si správnu látku. Ak ste začiatočník, použite na výrobu svojich prvých šiat látku, ktorá sa ľahko šije, napríklad bavlnenú zmes. Uistite sa, že materiál je dostatočne hrubý, aby ste cezeň nevideli.
 2. Vyberte si základný vzor. Pre svoj prvý krajčírsky projekt si vyberte jednoduchý vzor šitia bez detailov, ako sú volány, naberané rukávy alebo záhyby. Šaty bez rukávov sú skvelá možnosť vhodná pre začiatočníkov.
 3. Operte látku. Pred strihaním látku vyperte, aby sa zabránilo jej zrážaniu v ďalšom praní. Šaty po zaschnutí vyžehlite, aby sa vyhladili prípadné vrásky.
 4. Neponáhľajte sa. Pri šití svojich prvých šiat si nájdite čas, aby ste sa vyhli jednoduchým začiatočníckym chybám. Radšej trikrát skontrolujte svoje miery a strihy vzorov. Krajčírstvo si vyžaduje viac látky než iné šijacie projekty a veľkú presnosť.
 5. Používajte ostré nástroje. Spoľahnite sa na ostré nástroje a na čisté a rovné rezy látok. Aj vo vašom šijacom stroji používajte nové, ostré ihly.

Tipy na šitie pre začiatočníkov

Vybavenie na šitie - meter, ihla s nitkou a nožnice.

1.    Začnite jednoducho

Pre váš prvý projekt by sme vám odporučili ušiť pár voľných nohavíc s elastickým pásom alebo pyžamové nohavice. Je to skvelý spôsob, ako cvičiť, pretože ak sa vám to dobre nepodarí, môžete ich aj tak nosiť po dome alebo v nich spať.

2.    Cvičte na odpadovej látke

Najskôr si otestujte svoj stroj a niekoľko rôznych stehov alebo techník na odpadovej látke. To vám pomôže získať cit pre veci a nebudete plytvať látkou.

3.    Pred začatím si prečítajte celý vzor

Toto je naozaj skvelý zvyk, ktorý vám pomôže zoznámiť sa so všetkými krokmi a technikami vo vzore. Urobte to ešte pred vystrihnutím vzoru. Dá vám to prehľad o tom, čo budete musieť urobiť, a pomôže vám to premýšľať o akýchkoľvek úpravách, ktoré by ste mohli urobiť počas samotného šitia.

4.    Skúšajte si svoj odev pravidelne

Zakaždým, keď šijete šev alebo dokončíte krok, rýchlo si vyskúšajte oblečenie, aby ste sa uistili, že sedí správne. Je oveľa jednoduchšie robiť úpravy (ako je vypustenie švu alebo zvýšenie švu), keď si skúšate oblečenie krok po kroku, na rozdiel od toho, keď už bude váš kus dokončený.

5.    Bavte sa a užite si proces

Neponáhľajte sa a snažte sa byť čo najopatrnejšie, ale vedzte, že chyby sa stávajú aj profesionálom. Môžete ich však opraviť a skúsiť to znova, všetko je súčasťou procesu učenia. Nevyvíjajte na seba príliš veľký tlak a snažte sa baviť, pretože na konci dňa je to dôvod, prečo v prvom rade šijete.

Na záver

Výhody šitia vlastného oblečenia sú mnohé. Vy ste tie, kto robí rozhodnutia. Ak hľadáte spôsob, ako stráviť kreatívny čas a zároveň vyťažiť zo svojho šatníka maximum, môžete tak urobiť ihneď. Nie ste obmedzené trendami ani tým, čo je momentálne na pultoch. Šitie je zručnosť, ktorej zvládnutie vyžaduje trochu cviku, ale verte, že šitie je trendy.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista.