Úvod Zaujímavosti Detská izba sa prispôsobuje veku

Detská izba sa prispôsobuje veku

2442
0
ZDIEĽAŤ

Je dobré, ak sa z detskej izby stane pre dieťa útočisko. Miesto na hru, zábavu, ale ich oddych. Pre dieťa predstavuje akýsi súkromný raj, kde je dovolené takmer všetko – výskanie, skákanie, dupotanie, búchanie… Dožičte svojim ratolestiam radosť z vlastnej izby a zariaďte im ju tak štýlovo, že im ju bude závidieť každý ich kamarát.

Detská izba pre malých aj väčších

Detskú izbu môžete zariadiť už aj pre to najmenšie bábätko, avšak dieťa v takom útlom veku si ju sotva vychutná. Navyše bude väčšinu času tráviť vo vašej spoločnosti. Keď dieťa dozreje do veku, v ktorom sa zvládne samo zahrať, to je najvhodnejšia chvíľa na zariadenie prvej detskej izby. Dovtedy budete mať čas všimnúť si, či vaše dieťa zaujímajú princezné, kvetiny, vláčiky alebo požiarnici, a tomu prispôsobíte aj dekorovanie. S vekom sa, samozrejme, zvyšujú aj nároky na úložný priestor. Pokiaľ menšiemu dieťaťu stačí na všetky vecičky jedna komoda, pri väčšom dieťati je potrebné zabezpečiť do detskej izby prvú skriňu. Pokiaľ učíte vaše dieťa poriadku a chcete, aby si šaty ukladalo do skrine samo, najlepšie je zabezpečiť mu vešiakovú skriňu, aby sa nemuselo trápiť s namáhavým skladaním. Nemusí byť rozmerovo veľká, stačí aj dvojdverová.

 

Najvhodnejšie je kupovať taký nábytok do detskej izby, ktorý si viete vyskladať sami. To znamená, že detskú izbu môžete takpovediac zariaďovať celé roky tým istým alebo podobným druhom nábytku, vždy podľa toho, koľko úložného priestoru potrebujete. Nezabúdajte na to, že vaše dieťa nebude navždy malé a nie vždy sa mu budú páčiť detské motívy či farby. Keď vstúpi do školského veku, stane sa z neho malý dospelák s vlastným vkusom.

Pohodlné sedenie na vakoch

Deti milujú pohodlie a všetko, čo je mäkučké, s čím je veľa zábavy. Sedacie vaky oživia každú detskú izbu, predstavujú totiž veľmi výrazný bytový doplnok. Nájdete ich v rôznych farbách či vzoroch a líšia sa aj veľkosťou. Menšie dieťa si na svoj vak môže dokonca aj pohodlne ľahnúť, svojím tvarom sa prispôsobí jeho potrebám. Pozerá vaše dieťa rado televíziu? Spríjemnite mu to vakom na sedenie a spravte zo sledovania každej rozprávky veľký zážitok. Deti sa cítia veľmi dôležito, keď dostanú niečo vlastné – vlastný pohár, vlastnú zubnú kefku či vlastnú stoličku. Sedenie vo vaku je také pohodlné, že my dospelí často neodoláme a chceme si to vyskúšať. Pripravte sa však na to, že vaše deti odsledujú, či tam nesedíte dlhšie, ako by ste mali… J

Najlepšia posteľ pre dieťa

Do jedného či dvoch rokov má dieťa svoje miesto často v rodičovskej spálni, v postieľke alebo rovno v ich posteli a do detskej izby sa chodí iba hrávať. Keď však nastane čas a nazbiera odvahu spávať vo vlastnej posteli, bude to v jeho živote zlomový okamih. Aby sa na spánok vo vlastnej izbičke dieťa naozaj tešilo, je vhodné zaobstarať mu kvalitnú posteľ do detskej izby. Najlepšie je, ak má posteľ úložný priestor, kam počas dňa môžete skryť periny. Ak zápasíte s nedostatkom priestoru, niektoré postele majú zabudované police, na ktoré môžete vyložiť drobné hračky či knihy. Nezabúdajte, že detská posteľ musí byť kvalitná a pevná, aby sa nezobudilo pri každom zavŕzganí. Pokiaľ sa bojíte, že sa pri častom prehadzovaní skotúľa z postele, zadovážte mu zábranu.