Úvod domácnosť a bývanie Dieťa a upratovanie

Dieťa a upratovanie

722
0
ZDIEĽAŤ

Je ťažké spočítať, koľkokrát musia rodičia povedať deťom „uprac si hračky“, „daj všetko späť na miesto“. Ako vysvetliť dieťaťu, prečo sa starať o svoje veci, a ako ho jemne zapojiť do procesu upratovania?

Ľudia sa aj upratovaní učia – ako zvládať veci, budovať vzťahy so svojimi rodinami, rozhodovať sa. V skutočnosti je okolo nás čoraz viac vecí. Nie je to už len o tom všetko pekne poupratovať a poskladať. Musíme vyriešiť niekoľko otázok: je táto vec nevyhnutná alebo nie? Ak áno, ako často ju používame? Kde je umiestniť , aby bola dobre dostupná?

Neexistujú deti, ktoré by tieto schopnosti mali od narodenia. Dať veci späť na miesto je vecou zvyku. A tento návyk musíte formovať tak, že svoje dieťa trpezlivo naučíte upratovať, rovnako ako ho budete učiť rozprávať alebo narábať so šálkou či vidličkou. Ak budete neúnavne opakovať to isté,  postupne si na to zvykne. Stane sa to pre neho rovnako prirodzeným javom ako vypnutie svetla pri odchode z toalety. Hlavnou vecou je ísť príkladom. Je takmer nemožné naučiť dieťa upratovať ak to sami zanedbávate.

Čo upratovanie naučí dieťa?

Zodpovedať za svoje veci, vedieť disponovať s tým, čo má. Ak nožnice nedá na miesto, nabudúce ich bude ťažké nájsť. Pohádzané oblečenie na stoličke či v skrine spôsobuje, že je nemožné nájsť to, čo potrebuje.

Rozdeľovať veci na potrebné a nepotrebné. V živote si dieťa bude musieť často zvoliť, a to nielen o tom, či niečo potrebuje. Samostatnosť sa rozvíja, keď si človek odmalička zvykne niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia.

Myslieť na seba a na ostatných. Domov je miesto, kde žijú viacerí ľudia pod jednou strechou. Medzi vecami, ktoré tu uchovávame, sú všeobecné aj osobné. Udržiavať poriadok vo svojom dome znamená myslieť na to, ako sa správať a ako zaobchádzať s vecami v spoločnom priestore. Keď si dieťa uvedomí, že je potrebné odstrániť rozhádzané hračky z obývačky, pretože prekážajú každému, postupne si zvykne myslieť na ostatných.

Aké úlohy musí dieťa zvládnuť?

  1. Dať veci späť na miesto. Predmety, ktoré dieťa počas dňa používa – knihy, vzdelávacie pomôcky, hračky, by sa mali okamžite po použití vrátiť späť na určené miesto.
  2. Zaoberať sa tým, čo si donesie domov. Keď si dieťa prinesie domov odtlačky zo školy, novú hračku alebo niečo iné, čo predtým nebolo v domácnosti, musí si určiť miesto pre tieto predmety. Často sa rozhodne, že ho „zatiaľ niekam“ odloží alebo zasunie do zásuvky stola, ktorá sa už takmer nikdy nezatvára. Vaše dieťa si musí zvyknúť na vyhodenie alebo upratanie nových vecí, ktoré prinesie do domu.
  3. Neodkladať upratovanie na „neskôr”

Dať veci späť na miesto po ich použití je jednoduché. Túto jednoduchú činnosť však nie vždy vykonávajú všetci. Aj dospelý človek si po ostrihaní nechtov môže dať na stôl nožnice na nechty a knihu, ktorú si prečítal, nechať na gauči. V dospelosti sa to učí náročnejšie a tak je pre dieťa najlepšou možnosťou zvyknúť si na to, aby všetko bolo na svojom mieste hneď od detstva.

Jedinou poznámkou mu dajte vedieť, že musí konať hneď teraz. Ak vidíte, že dieťa sa chystá nožnice len tak odložiť, pripomeňte mu, kam správne patria. Ak si dieťa vzalo stoličku, aby na nejaký predmet dočiahlo, a potom stoličku nevrátilo späť, povedzte mu, že stolička nie je na svojom mieste. Ak dieťa vytiahne najskôr kocky, potom železnicu alebo bábiku a potom kreslenie, jemne ho zastavte a vysvetlite mu, že má najskôr odložiť to s čím sa hralo, a potom až vybrať ďalšie hračky. Na konci dňa mu môžete povedať: „Už je večer, je čas, aby si dal všetko na svoje miesto.“

  1. V spoločnom priestor sa nenechávajú svoje veci

Vstupná hala, chodba, kúpeľňa, WC, obývacia izba – to sú miesta pre všetkých. Dom bude pohodlný, keď všetci obyvatelia budú sledovať stav spoločného priestoru. Vo väčšine rodín je za to zodpovedná matka. Ale po správnosti by sa o poriadok v dome mal starať každý. Je lepšie vštepiť túto zručnosť dieťaťu skôr, ako dorastie. Keď nechá veci na chodbe, v obývacej izbe alebo kdekoľvek inde, povedzte mu: „Ak neupracete veci z chodby, budú prekážať“ alebo „Vezmi si veci z obývacej izby do svojej izby.“ Vysvetlite svojmu dieťaťu, aby veci nepremiestňovalo z jedného spoločného miesta na druhé, ale aby ich odnieslo kam patrí.

Treba si uvedomiť, že udržiavanie vášho domova v čistote je dôležitá. Toto presvedčenie vám pomôže odolávať výhovorkám a motivuje vaše dieťa, aby sa pustilo do práce. Nemyslite si, že stačí prinútiť dieťa, aby neporiadok upratalo. Pomôžte mu, premýšľajte a konajte s ním. Po prvé, stanete sa mu príkladom a po druhé s najväčšou pravdepodobnosťou sami začnete chápať, ako robiť niektoré veci lepšie. Toto pochopenie vám prinesie pocit naplnenia.