Úvod domácnosť a bývanie Ideme maľovať. Ktoré farby použiť?

Ideme maľovať. Ktoré farby použiť?

916
0
ZDIEĽAŤ

Maľovanie stien patrí nielen k väčšej, ale aj k menšej rekonštrukcii bývania. Ide pomerne o pravidelnú činnosť, ktorú ľudia robia vtedy, keď sa im steny zdajú príliš špinavé alebo poškodené. Niekto má rád klasiku a vsádza na bielu farbu, no iní chcú svoju domácnosť spestriť rôznymi odtieňmi. Na tom nie je nič zlé, no každý kto chce použiť viacero farieb v jednej stavbe by mal vedieť, ktoré sa kam hodia.

Do každej miestnosti sa hodí niečo iné

Každá miestnosť v dome alebo byte je špecifická a preto prináša úplne inú atmosféru. Aby sme vykúzlili tú správnu, treba použiť farby, ktoré ju nijako nepoškodia. Do spálne by ste mali vyberať skôr pasívne odtiene ako sú zelená, modrá alebo fialová. Tie človeka dokážu veľmi rýchlo upokojiť, čo je účelom tejto miestnosti. V žiadnom prípade nepoužívajte červenú, tá môže pôsobiť veľmi rušivo a v spálni by ste sa nikdy necítili pokojne. Naopak, v prípade obývačky sa môžete omnoho viac odviazať a použiť aktívnejšie farby ako je červená, žltá, oranžová. Tie dokážu viac povzbudiť a človek sa medzi takýmito farbenými stenami cíti príjemne.

Dobrú atmosféru pocíti aj návšteva, ktorá od vás bude odchádzať plná energie. Ak máte menšiu obývačku, použite skôr svetlejšie odtiene, v prípade veľkej môžete steny namaľovať aj tmavšími. Ak máte radi útulnú kuchyňu, hodí sa biela farba na stenu. Doplniť ju však môžete aj žltou alebo zelenou, no príliš to s nimi nepreháňajte. Táto farba by mala byť skôr dekoračná ako základná. Vyhýbajte sa ostrým farbám, ktoré pôsobia nepriaznivo aj na chuť do jedla. Znie to možno neuveriteľne, ale farby na stenu vedia ovplyvniť nielen to, ako sa človek cíti, ale dokonca aj to, na čo má v danom momente chuť.

Omnoho viac sa môžete vyšantiť v prípade detskej izby, ktorá má plniť niekoľko základných funkcií. Tá by mala povzbudzovať dieťa k učeniu a teda aj k lepšej kreativite. Na druhej strane v nej však musí dieťa cítiť pokoj, pretože je to jeho súkromný priestor, kde si môže oddýchnuť a pred všetkým sa skryť. Farba detskej izby by mala odrážať aj ich povahu, preto si dajte pozor na rôzne kombinácie. Tí, ktorí majú hyperaktívne dieťa by sa mali červenej, žltej alebo oranžovej vyhnúť.

Dôvodom je, že tieto odtiene podporujú kreativitu a dieťa by malo ešte viac energie. Naopak dopriať im treba upokojujúce farby a to napríklad modrú alebo fialovú. To, ako si vymaľujete svoju domácnosť je len na vašom rozhodnutí. Ešte predtým ako začnete však zvážte výsledok, pretože môže nastať situácia, že si z domu urobíte vzorkovník. Farby treba prispôsobiť v rámci celého objektu, inak je možné, že po skončení maľovania budete nemilo prekvapený a steny budete chcieť zmeniť.