Úvod Problémy v rodine Máte dočinenia s emocionálnym manipulátorom? Tieto znaky ho odhalia

Máte dočinenia s emocionálnym manipulátorom? Tieto znaky ho odhalia

7225
0
ZDIEĽAŤ

Terčom emocionálneho manipulátora sa niekedy môžeme stať aj bez nášho vedomia, no nie je to nič, čo by naše vzťahy obohacovalo, práve naopak. Tato psychologická hra môže byť efektívna, no pokiaľ ju niektorí bezohľadní jedinci zneužívajú, vyúsťuje až do deštruktívneho jednania.

Rozpoznať tieto typy ľudí v reálnom živote, nie je až tak jednoduché, pretože manipulátori sú vo svojich praktikách zvyčajne veľmi zruční. Začínajú zľahka, no časom zvyšujú nátlak tak pomaly, že si ani neuvedomíte, čo sa okolo vás deje. Našťastie, nie je ťažké ich rozpoznať ak viete, čo si treba všímať.

Popieranie

Títo ľudia sú neuveriteľne skúsení klamári. Trvajú na tom, že incident sa nestal, hoci tomu tak bolo a nepovedali ani to, čo ste pred chvíľou počuli na vlastné uši. Ich cieľom nie je nič iné, ako rozvíriť vo vašej hlave vlnu otázok a vzbudiť tak dojem, že vzniknutý problém je iba výplodom vašej fantázie.

Iné hovoria, inak konajú

Manipulátori vám povedia presne to, čo chcete počuť, no ich akcie sú už iný príbeh. Na jednej strane vás podporujú, no keď už má prísť ku konkrétnym činom, tvária sa, akoby vaše požiadavky boli nezmyselné. Presviedčajú vás, aké šťastie majú, že vás poznajú, no na druhej strane sa správajú, akoby ste boli na obtiaž. Tým sa snažia dosiahnuť, aby ste realitu videli ich očami a konali tak v súlade s ich predstavami.

Stavajú sa do role obete

Nenesú zodpovednosť a vinu za nič. Ak sa pre niečo rozčúlite alebo nahneváte, pravdepodobne je to vaša vina, pretože máte prehnané očakávania.

Chcú príliš veľa a príliš rýchlo

Či už je to osobný vzťah alebo pracovný, emocionálni manipulátori vždy preskočia hneď niekoľko krokov. Najhoršie je, že takéto konanie sa očakáva aj od vás. Prezentujú sa ako zraniteľní a citliví jedinci a ukázaním svojej senzitívnej stránky duše vám chcú dať pocítiť, že ste pre nich výnimočný, čím sa len snažia prebudiť vo vás zodpovednosť za ich vnútorné pocity.

Sú čierne diery, ktoré vás pohltia

Nech už sa v ich vnútri odohráva čokoľvek, vedzte, že vás stiahnu zo sebou. Ak majú zlú náladu, všetci naokolo to budú cítiť rovnako. Ide mu však iba o to, aby dotyčný človek cítil zodpovednosť za jeho momentálnu náladu.

Ich problémy sú prvoradé

Najprv sa podujmú pomôcť, avšak vzápätí sa tvária ako mučeníci. Ich počiatočná dychtivosť pomáhať bližnému sa  rýchlo transformuje do povzdychov a záťaže. Bez ohľadu na to, aké problémy riešite, manipulátori to majú vždy horšie a oveľa vážnejšie.

Varovných signálov, ktoré vás upozornia na toxického človeka je však oveľa viac. Prvý úspešný krok k ich odhaleniu si však vyžaduje uvedomenie. Nemôžete zastaviť niekoho, ak nedovidíte na zámer jeho konania.

Zdroj: http://www.huffingtonpost.com