Úvod Rodina a škola Motivácia detí k učeniu často klesá. Ako ich odmeniť a zároveň rozvíjať...

Motivácia detí k učeniu často klesá. Ako ich odmeniť a zároveň rozvíjať zážitkovou formou?

186
0
ZDIEĽAŤ
Motivácia detí k učeniu často klesá. Ako ich odmeniť a zároveň rozvíjať zážitkovou formou ?

Motivovanie detí k štúdiu môže byť výzvou pre rodičov a učiteľov. Je dôležité nájsť stratégie, ktoré fungujú pre jednotlivé deti, pretože každé dieťa je iné a má iné potreby a záujmy. Niektoré tipy na motiváciu detí k štúdiu si predstavíme práve v tomto článku.

 

Urobte z učenia zábavu

Sedenie za lavicou na základnej škole nemusí byť vôbec príjemne. Všetci sme si tým prešli a vyššie štúdium nás len viac pripúta k lavici a notebooku. Preto je skvelá možnosť púšťať naše ratolesti na všetky školské akcie ako sú exkurzie, divadelné predstavenia a koncoročné výlety. Na jednej strane to zlepšuje ich schopnosť komunikovať s ostatnými a prejavovať sa v spoločnosti. Na druhej strane im dobové predstavenia poslúžia na nahliadnutie do aktuálnych situácii alebo dôb.

Stanovte si ciele a odmeny

Deti môžu byť viac motivované učiť sa, ak majú jasný cieľ a za splnenie tohto cieľa dostanú odmenu. Môže to byť hmotná, ale i nehmotná odmena. Napríklad malá hračka, nálepka alebo sladká odmena . Motivujúce môže byť taktiež i to, ak deťom dáme možnosť vybrať si, o čom sa chcú učiť alebo ako sa chcú učiť. To im tiež môže pomôcť rozvinúť pocit autonómie nad procesom učenia.

Podporujte rast detského myslenia

Podporujte rast mysle svojich detí chválením úsilia a pokroku. Nie prirodzených schopností. Využitie zábavy na tréning kritického myslenia a zručností pri riešení problémov môže zahŕňať hry, ktoré vyžadujú stratégiu a kritické myslenie (šach, sudoku, piškvorky…).

Poskytnite deťom príležitosti na praktické učenie

Praktické aktivity a projekty môžu byť pre deti pútavým a zmysluplným spôsobom učenia sa. Používanie materiálov, ako je LEGO alebo iné stavebné hračky, môže byť skvelým spôsobom, ako začleniť praktické učenie do vzdelávania vášho dieťaťa.

Prečo práve lego?

Lego môže zlepšiť priestorové uvažovanie a schopnosť dieťaťa riešiť problémy, ako aj schopnosť kreatívne a logicky myslieť. Taktiež pomáha  zlepšiť pracovnú pamäť dieťaťa. To je schopnosť uchovávať a manipulovať s informáciami v mysli. Lego môže mať pozitívny vplyv na schopnosť riešiť zložité problémy. Lego rovnako pomáha zlepšiť jemnú motoriku dieťaťa, ktorá je dôležitá pri úlohách, ako je písanie a kreslenie. To môže pomôcť zlepšiť koordináciu rúk a očí dieťaťa a celkovú jeho zručnosť.

Výlety

Zmena vzdelávacieho prostredia prináša nové perspektívy a nápady. Vezmite dieťa do prírody, botanickej alebo zoologickej záhrady, alebo choďte za hranice štátu, aby si vaše deti vedeli spájať teóriu z dejepisu  s praktickým príkladom historických časov. Stačí nasadnúť do auta a užiť si kvalitnú sobotu strávenú s rodinou. Ak auto nemáte k dispozícii, pozrite sa po slušných ojazdených autách v auto bazáre alebo po zdieľanom aute na jeden či dva dni.