Úvod Zaujímavosti Myši, potkani a iní škodcovia. Ako sa ich zbaviť?

Myši, potkani a iní škodcovia. Ako sa ich zbaviť?

2333
0
ZDIEĽAŤ
Odpudzovanie škodcov

Ak ste pestovateľom ovocia, zeleniny alebo rôznych druhov obilnín, určite ste sa už stretli s viacerými škodcami. Pred škodcami však treba chrániť aj hydinu alebo uskladnené zásoby. Škodcovia ako myši, potkany, hraboše, lasice, kuny alebo iné hlodavce si dokážu nájsť cestu ľahko kamkoľvek. Pokiaľ sa ich totiž nezbavíte, môžu vám spôsobiť nemalú škodu.

Čím sa škodcovia živia

V rámci myší sa môžete najčastejšie stretnúť s myšou domovou. Obľubuje uskladnené potraviny a zhryzie takmer čokoľvek, či už semená, obilie alebo iné zásoby. Uskladnené potraviny okrem toho znehodnotí nielen rozhryzením, ale aj trusom.

Kuny si zas rady pochutia na hydine, zajacoch, vajciach alebo rozličných plodoch. Ďalším častým škodcom je hraboš poľný. Obľubuje cukrovú repu, koreňovú zeleninu, zemiaky spolu s podzemnými časťami rastlín, ako sú korene ovocných stromov. Jeho príbuzný druh, hraboš močiarny, si rád pochutná aj na kôre mladých stromčekov.

Všetci títo škodcovia vytvárajú nepríjemné situácie, ktorým sa však dá vyhnúť pomocou výberu správneho odpudzovača.

Odpudzovanie škodcov pomocou ultrazvukového odpudzovača

Ľudia už vyskúšali množstvo spôsobov, ako sa zbaviť škodcov, či už sú to strašiaky proti vtákom, kladenie pascí a otrávených návnad proti hlodavcom alebo rastliny, ktoré prirodzene odpudzujú krtkov.

Technologický pokrok však umožnil aj ľahšie a bezpečnejšie zbavenie sa škodcov prostredníctvom ultrazvukových odpudzovačov. Odpudzovač je malé zariadenie, ktoré funguje prostredníctvom vysielania ultrazvukového signálu s rozsahom kmitočtov, ktoré sú nepríjemné pre škodcov. Ľudí však toto vysielanie vôbec neovplyvňuje a odpudzuje iba nežiaducich škodcov.

Ktorý odpudzovač si vybrať?

Ultrazvukové odpudzovače sú dostupné v dvoch verziách. Na odpudzovanie škodcov v záhrade sa dajú využiť odpudzovače napájané pomocou sieťového adaptéra. Pokiaľ ich však potrebujete použiť aj mimo dosahu elektrického vedenia, dostupný je aj model na batérie.

Každý odpudzovač je navyše odlišný podľa rozsahu kmitočtov, ktoré sú optimalizované pre konkrétny druh škodcov. Dostupných je niekoľko zariadení.

Odpudzovač hlodavcov

Ako bolo spomenuté vyššie, najčastejším typom škodcov pre farmárov sú hlodavce. Ak sa ich chcete zbaviť, odpudzovač hlodavcov je pre vás najlepšia voľba. Odpudzovač hlodavcov sa navyše delí konkrétnejšia podľa typu hlodavcov. Na myši je vhodný odpudzovač myší, na krtkov zas odpudzovač krtkov, na hrabošov odpudzovač hrabošov atď. Všetko závisí od toho, ktorý hlodavec vám spôsobuje problémy.

Plašič vtákov

Vtáky sú škodcom pre farmárov pestujúcich slnečnicu. Úrodu ohrozujú najmä na jar počas sejby a potom počas leta do konca vegetácie. V tom čase je vhodný použiť plašič vtákov, ktorí odstraší škodcov, ako sú vrabce, holuby, havrany, straky, škorce alebo iné. Investícia do odpudzovača zabráni vyššej strate na úrode.

Odpudzovač cudzích zvierat

Nevítaná návšteva v podobe pouličných zvierat ako sú mačky alebo psy nie je nič príjemné. Obzvlášť ak so sebou prinesú chorobu, ako je besnota. Aby sa zabránilo nakazeniu, je dobré zvoliť vhodný odpudzovač. Tie sa predávajú ako odpudzovač mačiek alebo odpudzovač psov, ktorí odoženie neželanú zver ďalej od vášho pozemku, bez toho, aby mu ublížilo.

Vo svojom domove alebo záhrade môžete mať tak konečne ničím nerušený pokoj. Môžete sa tak naplno venovať pestovaniu vášho koníčka, keďže sa tak zbavíte neželaných škodcov.