Úvod Problémy v rodine Obávate sa o Váš bicykel? Poistenie bicykla je múdra možnosť

Obávate sa o Váš bicykel? Poistenie bicykla je múdra možnosť

129
0
ZDIEĽAŤ
Poistenie bicykla

Množstvo cyklistov na cestách, budovanie cyklochodníkov či pribúdanie cykloveží pre bezpečné odloženie bicykla, to všetko sú znaky, že cyklistika sa stáva stále obľúbenejšou. Pozreli sme sa na to, aké sú aktuálne možnosti v oblasti poistenia bicykla.

Dôležité je sa touto témou zaoberať nielen cez sezónu, keď na bicykloch jazdíte, ale aj mimo nej, keď potrebujete bicykel spoľahlivo odložiť a zabezpečiť pre prípad krádeže. Tých je každým rokom čoraz viac a zlepšujú sa aj taktiky a spôsoby zlodejov, vďaka ktorým potom miznú bicykle za stovky, niekedy až tisícky, eur.

Poistenie domácnosti

Najbežnejším poistením, ktoré chráni odložené bicykle či kolobežky, je poistenie domácnosti. Okrem zariadenia samotného bytu či domu totiž chráni aj športové náradie a potreby odložené v pivnici alebo v garáži. Ak sú bicykel či kolobežka odcudzené priamo z domu alebo bytu, limity poistného plnenia väčšinou nie sú obmedzené a určujú sa podľa celkovej poistnej sumy určenej pre poistenie domácnosti. Treba však myslieť na to, že ak už ide o pivnicu, garáž, miestnosť kde je plávajúca podlaha, alebo inú vedľajšiu stavbu, limit tvorí len určité percento z celkovej poistnej sumy domácnosti.

 

Medzi ďalšie dôležité veci súvisiace s týmto poistením bicykla patrí zabezpečenie daného priestoru. Aj tu poisťovňa určuje potrebné spôsoby zabezpečenia, aby mohlo byť priznané poistné plnenie. Omylom ponechané otvorené dvere alebo pokazený zámok na pivnici poisťovňa určite akceptovať nebude.

Výhodou pri poistení domácnosti je fakt, že si môžete v rámci neho poistiť aj svoju občiansku zodpovednosť za škodu, ktorú niekomu spôsobíte na zdraví či majetku, a to možno aj svojím bicyklom. Netreba preto na toto poistné krytie zabúdať.

Poistenie mimo domu

Poistenie bicykla si však môžete uzatvoriť aj pre prípad krádeže z iného uzamknutého miesta, napríklad hotelovej izby či nosiča na aute. Navyše sa to môže týkať aj bicykla na ulici, ktorý uzamknete o pevný stojan, plot alebo zábradlie. Jediné, čo musí byť dodržané, je potrebné zabezpečenie.

V dnešnej modernej dobe môžete na zabezpečenie využiť aj svoje smart zariadenie s aplikáciou, ktorá zobrazuje polohu a stav bicykla. V takom prípade sa nevyžadujú vyššie uvedené typy zámkov.

Cestovne poistenie

A to v rámci asistenčných služieb pre nepojazdný bicykel od Union bez ohľadu na vek bicykla. Mnohí totiž cestujete na dovolenky práve za cyklistikou a toto poistenie vám môže zabezpečiť pomoc v mnohých prípadoch, kedy sa stane bicykel nepojazdným. Ide napríklad o prepravu bicykla do najbližšieho servisu v prípade poruchy, vyhľadanie a preprava elektrobicykla na najbližšie miesto s nabíjačkou, pomoc pri návrate, preplatenie nákladov za náhradnú prepravu, opravu defektu na pneumatike a podobne. Asistenčné služby pre nepojazdný bicykel sú k dispozícii telefonicky nonstop a vzťahujú sa na obyčajné bicykle, elektrické bicykle, ale aj elektrokolobežky.

Poistiť si môžete bicykel aj v rámci poistenia batožiny v cestovnom poistení. Stačí si len pozrieť konkrétne podmienky a limity poistného krytia jednotlivých poisťovní.

Ak plánujete výlet do hôr spojený aj so zjazdom terénu na horskom bicykli, určite si nezabudnite v rámci poistenia na hory vybrať aj pripoistenie rizikového športu. Práve táto činnosť totiž medzi rizikový šport patrí a v prípade možného úrazu sa tak vyhnete viacerým problémom s poistným plnením v poisťovni. Rovnako si skontrolujte typy športov aj pri bežnom cestovnom poistení do zahraničia.