Úvod domácnosť a bývanie Vymeňte starý plynový kotol za nový kondenzačný kotol

Vymeňte starý plynový kotol za nový kondenzačný kotol

144
0
ZDIEĽAŤ
Vymeňte starý plynový kotol za nový kondenzačný kotol

Starý plynový kotol vám už dosluhuje a jeho účinnosť je stále nižšia? Vymeňte ho za nový kondenzačný kotol.

Prečo práve plynový kondenzačný kotol? 

Klasický atmosférický plynový kotol do domu využíva na ohrev vykurovacej vody primárnu energiu uvoľnenú zo spaľovania zemného plynu a horiace spaliny, ktoré vzniknú pri tomto procese sú priamo odvádzané do komína.

Plynový kondenzačný kotol využíva pri spaľovaní režim kondenzácie spalín.  Zjednodušene povedané, horúce spaliny, ktoré vznikajú pri spaľovaní predhrievajú ochladenú vykurovaciu vodu, a tá sa vracia do vykurovacieho systému.

Tým sa spaliny ochladzujú a vzniká bočný efekt kondenzácie (kondenzát, kvapalina). Vďaka kondenzácii je dosiahnutá vyššia účinnosť ohrevu oproti tradičným atmosferickým kotlom.

Účinnosť kondenzačného kotla je približne 98 % oproti približne 75 % účinnosti atmosferického kotla, čo sa v konečnom dôsledku výrazne prejaví na znížení spotreby plynu. Kúpou nového kondenzačného kotla môžete ušetriť 10 až 15 % nákladov.

Výmena plynového kotla môže spôsobiť to, že sa úspora môže dostať až nad hranicu 30 %. A to už je pri dnešných cenách energií veľmi zaujímavé číslo.

Je to spôsobené aj tým, že staršie plynové kotly už nie sú tak efektívne a majú zanesené výmenníky.

Medzi hlavné výhody kondenzačného kotla sa radí  úspora nákladov na zemnom plyne, nižšia hlučnosť oproti starším kotlom a v neposlednom rade vyššia bezpečnosť prevádzky.

V prípade výmeny klasického plynového kotla do domu za modernejší kondenzačný kotol však potrebujete vyriešiť kanalizáciu pre odvod kondenzátu a tiež vyvložkovať komín plastovým potrubím.

Ako si vybrať najlepší plynový kondenzačný kotol? 

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že neexistuje najlepší kondenzačný kotol. Pri výbere plynového kotla do domu  je potrebné brať do úvahy viacero technických faktorov.

Ak nechcete strácať čas hodinami študovania technických parametrov, objednajte si konzultáciu, prípadne obhliadku technikom. Odborný pracovník zohľadní všetky dôležité parametre a pomôže vám s výberom plynového kondenzačného kotla podľa vašich preferencií.

Aj v prípade montáže a uvedenia do prevádzky sa môžete obrátiť na experta, pretože ich môže vykonávať len certifikovaný technik s potrebnými oprávneniami.

Koľko vás to bude stáť? 

Výmena plynového kotla si vyžaduje vyššie počiatočné náklady, no ponúka efektívnu úsporu a modernejšie riešenie. Cena kondenzačného kotla sa začína na úrovni 1000 EUR za samotné zariadenie.

Cena výmeny, alebo osadenia nového, ktorá zahŕňa obhliadku, odbornú montáž a uvedenie do prevádzky (vrátane vyvložkovania komína) sa pohybuje od 2000 EUR až do niekoľko tisíc EUR.

Všetko závisí od náročnosti riešenia a zvoleného typu. V prípade záujmu je však možné komplexné riešenie kotla, mať ho aj na splátky od 38 EUR mesačne. Jeho cenu si môžete vypočítať v jednoduchom konfigurátore.

Naši technici z TermoTeam vám na nonstop linke *2407 pomôžu vybrať pre vás to najlepšie riešenie. Výmena plynového kotla nikdy nebola ľahšia!