Úvod Problémy v rodine Otázky a odpovede, ktoré by vás mohli zaujímať pred založením s.r.o.

Otázky a odpovede, ktoré by vás mohli zaujímať pred založením s.r.o.

220
0
ZDIEĽAŤ
Otázky a odpovede, ktoré by vás mohli zaujímať pred založením s.r.o.
Otázky a odpovede, ktoré by vás mohli zaujímať pred založením s.r.o.

Pred založením novej firmy a podnikania trápi potenciálnych podnikateľov veľa otázok, ktoré sú prvou prekážkou pre rozbeh spoločnosti. Na Slovensku je veľmi populárne podnikať formou eseročky, ktorá ponúka oproti živnosti veľa výhod. Na druhej strane je založenie s.r.o. časovo a finančne nákladné i stresujúce. Prinášame vám najčastejšie otázky a odpovede ohľadom založenia spoločnosti s ručením obmedzeným.

Zvládnem založenie spoločnosti bez odbornej pomoci?

Ak ste právne gramotní a máte dostatok času, tak s trochou šťastia založenie s.r.o. zvládnete aj sami. Pripravte sa však na to, že môžete počas procesu zakladania spraviť veľa chýb, kvôli ktorým vám bude zapísanie do obchodného registra zamietnuté. Navyše vás poplatky na kolkoch vyjdú oveľa drahšie, ak nevlastníte elektronický podpis. Preto vám odporúčame založiť si firmu prostredníctvom spoločností, ktoré vám dokonca dokážu predať už existujúcu firmu, ide o službu ready made s.r.o..

Oplatí sa mi založenie eseročky?

Založenie eseročky sa oplatí stredne veľkým firmám. Zväčša to býva tak, že ľudia začnú podnikať ako živnostníci a po rozbehnutí si založia s.r.o.. Najväčšou výhodou podnikania formu s.r.o. je to, že za prípadné straty neručíte celým majetkom, ale len do výšky základného vkladu. Zároveň za určitých podmienok neplatíte odvody.

V čom môžem ako s.r.o. podnikať?

Ako vlastník eseročky môžete podnikať vo všetkých oblastiach, na ktoré si spomeniete. Je to podobné ako pri živnosti. Prvým krokom pre založenie s.r.o. je výber predmetov podnikania a ich zapísanie na Živnostenskom úrade. Znamená to, že si môžete vybrať zo všetkých voľných, viazaných i remeselných živností.

Aké sú najčastejšie príčiny zamietnutia zapísania do obchodného registra?

Veľa ľudí sa popálilo na tom, že na súd nedodali všetky potrebné dokumenty alebo mali nesprávne vypracovanú zakladateľskú listinu. Pozor aj na to, že vaše obchodné meno sa nesmie zhodovať s už existujúcim menom. Dôležité je, aby ste nemali nedoplatky v sociálnej a zdravotnej poisťovni, na daňovom úrade a nesmie byť na vás uvalená exekúcia.

Musím mať k dispozícii základné imanie?

Od roku 2016 už nemusíte do banky uložiť základný vklad. Budete však potrebovať správcu vkladu, ktorý podpíše Vyhlásenie správcu vkladu, že všetci spoločníci odovzdali správcovi svoj vklad v podobe základného imania, a to v hotovosti. Reálne to znamená, že žiadne peniaze okrem poplatkov na založenie s.r.o. nebudete potrebovať.