Úvod Zdravie a rodina Pozor na plesne v matraci

Pozor na plesne v matraci

501
0
ZDIEĽAŤ
Pozor na plesne v matraci
Pozor na plesne v matraci

Nájsť pleseň kdekoľvek v domácnosti je nepríjemné. O to viac nepríjemnejšie je, keď pleseň nájdete v posteli alebo v matraci. Viditeľná pleseň je už ťažko odstrániteľná, a preto by ste sa mali snažiť o to, aby vôbec nevznikla. Prevencia je pri tvorbe plesní alfou i omegou úspešného boja s plesňami. Prečo plesne v posteli vznikajú a ako sa ich zbaviť?

Plesne sú nebezpečné pre deti i dospelých

Vidieť plesnivé miesto je síce nepríjemné z hľadiska estetiky, ale oveľa viac je nebezpečné to, čo plesne spôsobujú. Plesne produkujú spóry, ktoré sa šíria vzduchom a spôsobujú nielen alergické reakcie. Dlhodobé pôsobenie plesní na ľudský organizmus, hlavne u detí, môže vyvolať dokonca astmu. Ak ste na detskom matraci zbadali plesnivé miesta, radšej matrac ihneď vyhoďte. V prípade matracov v posteli dospelých je možné pleseň odstrániť, ale iba vtedy, ak ide o menšie, ohraničené miesto. Takéto miesto potrite Savom proti plesni a nechajte matrac čo najdlhšie na slnku.

Prečo pleseň v matraci vznikne

Iste si kladiete otázku, prečo sa pleseň na matraci usadila. Tento problém môže súvisieť s viacerými faktormi. Ide napríklad o vlhký interiér v starých domoch alebo bytoch na prízemí. Vlhkosť sa môže hromadiť aj v nových domoch, ktoré boli zateplené a nevetráte v nich pravidelne či dostatočne. Pozor si dávajte tiež na rôzne denné činnosti. Vlhkosť sa tvorí v domácnostiach, kde sušia bielizeň vo vnútri, pri varení nepoužívajú digestor a v kúpeľni nemajú vetracie otvory. Zásadné je tiež to, aby ste mali k posteli dokúpené vhodné rošty do postele. Latkové alebo lamelové rošty matrac chránia pred deformáciou a zároveň sa starajú o jeho prevzdušnenie.

Ako predchádzať tvorbe plesní nielen v matracoch

Okrem kúpy kvalitného roštu do postele je nutné, aby ste z interiéru odstránili nadmernú vlhkosť, ktorá by nemala presahovať 60 %. Kľúčovým prostriedkom boja proti vlhkosti a plesni je pravidelné vetranie. Dajte prednosť krátkemu a intenzívnemu vetraniu viackrát denne. Odporúčame vám investovať do rekuperačnej jednotky, ktorá vetrá za vás. V obchodoch nájdete tiež rôzne odvlhčovače vzduchu. Tieto prístroje nielen sušia vzduch, ale ho tiež filtrujú. V matracoch sa pleseň nevytvorí, ak ich budete obracať. Každé tri mesiace obráťte matrac opačne alebo vymeňte jeho polohu.