Úvod Rodina a škola Jarné prázdniny – kam s deťmi?… Do centra voľného času!

Jarné prázdniny – kam s deťmi?… Do centra voľného času!

1946
0
ZDIEĽAŤ

Prichádza jar a s ňou jarné prázdniny. Deti sa tešia na týždeň voľna, konečne nemusia do školy. Ale kam s nimi?

Ak sa vám podarí vybaviť si voľno v práci. Taký týždeň odpočinku nikdy nie je zlý. Ale čo ak nie? Čo robiť, keď vás šéf z práce proste nepustí a stará mama ochorela alebo dokonca tiež pracuje? Našťastie existuje niekoľko náhradných riešení.

Môžete obvolať celú rodinu a dúfať, že aspoň niekto bude mať dovolenku alebo sa môžete pokúsiť v strážení detí striedať. Keď si každý vezme dva dni dovolenky a ešte niekoho poprosíte, tak vám to hádam nakoniec vyjde.

Ale ak nie, nezúfajte. Takmer v každom meste funguje centrum voľného času, v skratke často spomínané ako CVČ, ktoré vám dokáže s problémom pomôcť. Centrá voľného času veľakrát stoja v pozadí rôznych kultúrnych podujatí, ktoré sa v mestách konajú.

Môžeme ich považovať za voľné pokračovanie materských centier. Ponúkajú rôzne záujmové krúžky a čo je dôležité, počas prázdnin ponúkajú tábory rôzneho druhu. Všetko sa tu deje pod kvalifikovaným pedagogickým dozorom, ktorý tvoria nielen trvalí pracovníci centra ale tiež veľa externých pracovníkov.

Ako tábor funguje?

Tábory bývajú rôzneho druhu a dĺžky trvania. Niektoré ponúkajú program na celý týždeň a dokonca i viac a dieťa počas nich zostáva v centre. Tieto sa väčšinou konajú počas leta a týždeň majú deti zaplnený rôznymi hrami a poznávacími či turistickými výletmi. Deti v sprievode pedagogického dozoru navštevujú kúpaliská alebo ihriská, kde sa do sýtosti vyšantia a nájdu  si mnohých nových kamarátov.

Počas jarných prázdnin sa tábor väčšinou koná tak, že ráno dieťa priveziete v čase ako keby šlo do školy a poobede si ho zasa vyzdvihnete. Tým pádom môžete chodiť do práce presne tak, ako v bežné pracovné dni. Deti majú zariadený program buď v centre alebo absolvujú rôzne výlety na kratšie trasy. Deti majú v rámci dňa samozrejme zabezpečenú stravu i pitný režim.

Na tábory sa treba včas nahlásiť. Informácie o podujatiach nájdete na stránkach jednotlivých centier.

Ceny táborov bývajú ľudové, pretože centrá dostávajú väčšinou čiastočné dotácie na svoju činnosť od miest a štátu.

Záujmové krúžky

Okrem toho, ak sa deťom v centre páči, môžu sa prihlásiť na niektoré z krúžkov, ktoré sa konajú v poobedňajších hodinách. Do portfólia centier patria napríklad chovateľské krúžky, kde sa deti učia starostlivosti o zvieratká, ale aj počítačové krúžky alebo veľmi obľúbená detská joga. Dieťa tak môže v centre nájsť nový okruh kamarátov a zažiť množstvo zaujímavých vecí.