Úvod Zaujímavosti Pripravte sa na jesennú túru s dobrou trekingovou bundou

Pripravte sa na jesennú túru s dobrou trekingovou bundou

69
0
ZDIEĽAŤ
Pripravte sa na jesennú túru s dobrou trekingovou bundou

V lete na túru pribalíte do batoha maximálne pláštenku pre prípad dažďa. Na jeseň je pravdepodobnosť zrážok vysoká a k dažďu sa často pridá aj vietor. Takéto počasie nemusí byť v horách problém, ak si kúpite dobrú trekingovú bundu. Aké možnosti pri výbere bundy máte?

Aký typ bundy vybrať

Na jeseň nemusíte až tak prihliadať na teplotný komfort trekingovej bundy. Dôležitejšie je, aby bola nepremokavá a odolávala náporom vetra. Nikdy nezabúdajte, že ani tá najlepšia bunda vás nezahreje, ak nemáte v suchu chodidlá. Turistická obuv musí byť tiež vodeodolná. Turistické topánky s membránou sú v daždi nevyhnutnosťou. Okrem teplotného komfortu a nepremokavosti si vyberte strih bundy. Dámska turistická obuv či bunda sú prispôsobené strihom a veľkosťou ženám, pánske modely sú voľnejšie a väčšie, aby sadli na mužské proporcie.

Trekingová bunda na jeseň môže byť vyrobená zo softshellu, ktorá je veľmi ľahký a má primerané tepelné vlastnosti. Do chladnejšieho počasia sú určené hardshell bundy a bundy páperové. Prechodné bundy dobre odolávajú vetru a strihom i detailmi sú prispôsobené jesennému počasiu.

Vodný stĺpec a vetruvzdornosť

Jesenné trekingové bundy sú označené kategóriami s ohľadom na odolnosť voči vetru a dažďu. Vodeodolnosť určuje vodný stĺpec. V slovenských podmienkach je dostačujúci vodný stĺpec 5000 mm, ktorý označuje, že je bunda nepremokavá. Stĺpec 10 000 mm je už zárukou, že po daždi môžete chodiť niekoľko hodín bez toho, aby sa vlhkosť dostala k telu. Takáto vysoká odolnosť je spojením membrány všitej v podšívke a impregnácie povrchového materiálu bundy.

Teplotný komfort pri nosení trekingovej bundy je zaistený podšívkou, ktorú tvorí zväčša mikrofleece a polyester. Vietor sa však dokáže k telu dostať aj inými spôsobmi, napríklad v okolí krku. Preto si vyberte bundu s vyšším stojačikom a možnosťou utiahnutia šnúrkou. Samozrejmosťou musí byť kapucňa. Niekedy sa dá odnímať či skryť do goliera. Bundu neprefúkne vietor aj vďaka šnúrkam v strednej či spodnej časti bundy a gumičke okolo lemu rukávov.

Trekingové bundy mávajú rôzne vychytávky ako skryté vrecká na zips a zapínanie kryté klopou. Po oteplení oceníte, keď trekingová bunda disponuje vetracími otvormi alebo ju môžete zložiť do malých rozmerov a skryť v batohu. Overte si existenciu reflexných prvkov a spôsob údržby bundy.