Úvod Rodina Rodinná dovolenka a stres? U mnohých bežná vec

Rodinná dovolenka a stres? U mnohých bežná vec

1279
0
ZDIEĽAŤ

Celý rok sa tešíte na dovolenku a keď vám do odchodu zostáva len pár dní, pochytí vás stres? Nie ste prví ani poslední. Poradíme vám, ako sa ho zbaviť.

Dovolenka je ako v detstve čakanie na Ježiška. Spomeňte si. Najprv ste s radosťou odpočítavali dni do jeho príchodu. Čím bol však ten vytúžený deň bližšie, tým väčšie boli vaše obavy, či prinesie všetko, o čo ste žiadali. Aj váš vysnívaný relax prechádza podobnými fázami. Už od zimy sa tešíte na leto. Predstavujete si, ako budete ležať na pláži a vychutnávať si čas so svojou rodinou. Avšak s blížiacim sa termínom vás chytá stále väčšia nervozita. Prečo?

Stojí nemálo peňazí

Najmä rodinná dovolenka dokáže poriadne prevetrať rozpočet. Ak ste k tomu živnostník, okrem výdajov vám v danom období ešte aj vypadnú príjmy. Váš rozpočet tak utrpí dvojnásobne. Prídu obavy z toho, ako si budete môcť vysnívaný rodinný výlet dovoliť, vyskytnú sa neočakávané výdavky alebo zaklope choroba. Chce to hlavne zachovať chladnú hlavu, pretože stres nikomu nepomôže a čo horšie, môžete ho preniesť aj na ostatných členov rodiny. V prípade menšieho rozpočtu si radšej doprajte aspoň pár dní oddychu na Slovensku. Najväčšou výhodou dovolenky na Slovensku je, že sa vyhnete dlhému cestovaniu a v prípade zdravotných problémov sa nemusíte báť navštíviť lekára. Nejedného dovolenkára už totiž zaskočil účet, ktorý dostal po návšteve lekára v zahraničí.

Počas balenia zistíte, že niečo chýba

Tu je riešenie veľmi jednoduché. V prvom rade si skontrolujte platnosť cestovných dokladov. Potom si niekoľko dní pred odchodom premyslite, čo si chcete vziať so sebou. Budete mať dostatok času dokúpiť všetko potrebné. Dokonca stihnete skontrolovať aj všetky akcie v online letákoch a využiť všetky akciové ponuky. Baliť sa začnite o deň skôr, aby ste mali možnosť dokúpiť veci na poslednú chvíľu. V deň odchodu už len pribaľte zubné kefky a môžete vyraziť. V pohode a bez stresu.

Doma zapnutá žehlička a vy v lietadle

Nie, na rozdiel od filmu, vy vaše dieťa doma určite nezabudnete. Zapnutú žehličku, zažaté svetlo či pustený sporák vám však tiež narobia vrásky na čele. Pred odchodom celý byt alebo dom dôkladne skontrolujte. Ak si aj napriek tomu neviete spomenúť, či ste sa pozreli na sporák, nechajte kľúče od bytu osobe, ktorej dôverujete. Potom jej stačí len zavolať a poprosiť ju o kontrolu.

Rodinné vzťahy

Počas roka si každý člen rodiny žije vlastný život. Samozrejme, stretávate sa doma, trávite spolu víkendy, ale nie ste spolu celý deň po dobu jedného až dvoch týždňov. Žiaľ, práve vďaka času strávenému pokope môžu vyplávať na povrch rôzne problémy, ktoré ste doteraz prehliadali. Vyhraďte si čas len pre seba. Choďte si zaplávať, na masáž alebo na prechádzku. Oddýchnete si a opäť získate potrebný nadhľad. A zvládnete aj večne odvrávajúceho puberťáka…

Cestovná horúčka stále neutícha? Nalepte si na chladničku papier a napíšte si každú drobnosť čo musíte do dovolenky stihnúť a postupne si všetky úlohy odškrtávajte. Hovorí sa, že lojálny zamestnanec ochorie až na dovolenke. Aby to nebol aj váš prípad, snažte sa víkend pred odchodom viac odpočívať. Lebo horší než stres je na dovolenke len vírus.