Alergikov a ľudí, ktorí sú citlivý na rôzne potraviny výrazne pribúda. Pokiaľ alergikovi stačí malé množstvo na vznik reakcie, senzitívnym alebo intolerantným ľudom nastane reakcia v závislosti od množstva potraviny, ktorú zjedia. Povedzme si to na príklade. Alergický človek zje jednu jahodu a okamžite nastane alergická reakcia nepochopiteľných rozmerov. Intolerantný človek môže zjesť jahodu a nič sa nedeje, no pokiaľ zje pol kila môže ho prehnať alebo bude mať kŕče. Potravinové alergie majú úplne iný mechanizmus vzniku, ináč sa prejavujú a spravidla začínajú už v detstve. Sú to imunitne podmienené vedľajšie reakcie. Druhov skupinou sú intolerancie, ktoré až na celiakiu sú neimunitne podmienené.
Základné potraviny na ktoré sú ľudia väčšinou alergický sú vaječný bielok, mliečna bielkovina, ryby, morské plody, burské oriešky (arašidy) a sója. V prípade reakcie na tieto potraviny môžu byť následný fatálne. Môže nastať veľká reakcia čo sa v prípade intolerancie nestáva. Takže alergická reakcia oproti intolerancii je výrazne horšia. Tu je jediné riešenie a to také, že alergén treba odstrániť zo stravy. To či ste na niečo alergický zistíte reakciou, či už vyrážkou, ekzémom alebo v horšom prípade epileptickým záchvatom. Alebo jednoducho z kožných alebo krvných testov.
Intolerancia sa prejavuje u väčšieho počtu ľudí ako alergia. Intolerancia je prevažne na jednoduché cukry čo sú laktóza (mliečne výrobky), sacharóza, fruktóza. To že mám intoleranciu na mliečne výrobky, teda telo nespracuje laktózu, neznamená, že mám alergiu na mlieko. Nestrávené cukry prechádzajú potrubím tenkého čreva do hrubého čreva kde sa o ne postarajú baktérie, ktoré sa nimi živia a spôsobujú črevné plyny. Tie vedia znepríjemniť deň niekoľkými spôsobmi, či už nafúknutým bruchom alebo kŕčmi. To či ste intolerantný voči nejakej potravine zistíte okrem vlastného pozorovania aj vodíkovými dychovými testami, ktoré sú na fruktózovú aj laktózovú intoleranciu.
V porovnaní s cukrovými intoleranciami je menej častou reakcia na lepok. Tu treba rozlíšiť celiakiu a neceliakiiou. Naopak častejšou je histamínová intolerancia, čo znamená, že niektorý ľudia nevedia tráviť určité látky, ktoré pochádzajú z bielkovín. Táto intolerancia spôsobuje nielen kŕče a tráviace problémy, ale sa vstrebáva aj do krvi, ktorá ho vedie do orgánov, kde sú receptory na histamín a to podáva správu orgánom, ktoré začnú reagovať napríklad nadprodukciou žalúdočnej kyseliny alebo rozširovaním ciev.