Úvod Zaujímavosti Silvester a jeho história

Silvester a jeho história

860
0
ZDIEĽAŤ
Silvester a jeho história
Silvester a jeho história

Na Silvestra je taký ten čas obzrieť  sa späť za celým rokom, čo sme prežili a zažili a hodnotili čím nás ten končiaci rok obohatil, alebo naopak čo sme stratili. V tejto dobe , ktorú žijeme spojenú s pandémiou sa moc nemôžeme tešiť na skutočné oslavy a ohňostroje nakoľko väčšina miest nemá peniaze alebo sú solidárny a podporia finančne ľudí , kt. nám slúžili v nemocnici ako zdravotníci , lekári a iné zložky.

Povery a zvyky na Silvestra a Nový rok

V minulosti sa oslavoval Silvester 31.decembra podľa Gregorianského kalendára. Historicky prvé oslavy Silvestra a Nového roka existujú od čias Mezopotámie , vítali ho počas jarnej rovnodennosti  a obyvateľstvo starovekého Grécka v deň zimného slnovratu..

Nový rok podľa Júliusa Cézara , rímskeho panovníka bol stanovený na 1.januára už v roku 46p.n.l

Podľa veriacich bol posledný deň roka Silvester zasvätený pápežovi – Silvester I., ktorý vládol práve na pomedzí rokov a vekov kde sa končilo prenasledovanie kresťanov a následne sa začalo obdobie pokoja , kde mohli slobodne kresťania vyznávať svoju vieru a žiť náboženský život. Do vtedy boli tieto oslavy pokladané za pohanské a boli zrušené.

Po 2.sv.vojne sa začala nová tradícia u veriacich , že sa tesne pred polnocou na prelome rokov schádzali na modlitby a pobožnosti , kde ďakovali  a aj odprosovali Boha za celý uplynulí rok . Lebo dovtedy , akékoľvek zábavy boli až do Troch kráľov (zjavenie Pána) zakázané .

Silvester a noc predchádzajúca Novému roku bola opradená rôznymi poverami a čarami , preobliekaním do čistých šiat, že chcem zvliecť odev starého roka a obliecť si odev nového roka , čistý a nepoškvrnený. Zametali sa smeti do kútov , aby sa nevymietlo šťastie a nikto nezomrel. Nebolo dovolené prať a vešať bielizeň , aby niekto neumrel alebo sa neobesil. V tomto období sa tiež konali zakáľačky , ktoré boli sviatkom celej rodiny a niekedy aj dediny. Jedlo sa skoro rovnaké jedlo ako na Štedrý deň až na rozdiel , že na Silvestra sa mohlo jesť mäso.

Prasiatko prináša šťastie – preto na Novoročnom stole nemôžu chýbať rezne alebo jedlo z bravčového mäsa, naopak sa vyhýbajú hydine, ktorá vie lietať , aby sa nerozletel a nechýbal majetok , alebo jednoducho , aby neuletelo šťastie. Šošovica a mak symbolizujú peniaze , tiež sa tradovalo , že na nový rok nemôže vojsť prvá žena do domu, aby od nich neodišlo bohatstvo a prosperita. Tiež nechceli privítať staré chlapa v kožuchu , ale radšej mladých chlapcov koledníkov – vinšovníkov, cudzí človek na návštevu nemohol prísť s prázdnymi rukami- lebo ak by boli prázdne tak prinesie škodu, a ak plné prináša hojnosť.

Na Nový rok musela vládnuť poriadok a čistota , aby to tak bolo po celý rok . A nevynášali sa smeti , aby sa nevynieslo s nimi aj šťastie.

Prechod medzi rokmi má byť symbolom radosti , že všetko zlé sa nechalo v starom roku a do nového sa preniesla len radosť a veselosť. Tento predel zla a dobra je tiež symbolom nového začiatku, že všetko raz skončí aj náročný rok aj veci , ktoré sa nepodarili a budujeme si predstavu šťastnejšieho zajtrajšku.

Od stredoveku sa reflektuje , že sviatok narodenín , menín alebo Vianoc , či Nového roku je symbolom vybočenia z normálu a rutiny. Oddelenie všedných a sviatočných dní. Ide o pomyselný reset pred novým začiatkom , či už ide o narodeniny a prechod k dospelosti , svadba , narodenie dieťaťa, vstup do kňazstva / zasväteného života- vyjadruje aj to , že niekam patríme a nežijeme vzduchoprázdnom.

 Tradičný Silvester v 21. Storočí

Patrí k tomu zúčastňovaniu sa silvestrovských osláv na  chatách , spoločnosti ľudí na zábave alebo v divadle , tí čo majú radi tkz. „papučovú kultúru“ – teda nechodia mimo domu oslavovať – sledujú zábavný program v TV alebo na internete a užívajú si prítomnosť svojich najbližších s chlebíčkami, koláčmi na stole a šampanským/ vínom v ruke . Niektorí chodia načerpať silu do hôr , na turistiku alebo tí otužilí sa schádzajú na novoročnom zimnom kúpaní v jazere či rieke.

 Ohňostroje a petardy

Číňania , ktorí vynašli pušný prach , zostrojili okolo 8. Storočia prvé ohňostroje a petardy , ktoré boli vlastne paličky od bambusu naplnené pušným prachom. Slúžil na odohnanie zlých síl- pomocou výbuchu a ohňa. Až v stredoveku ohňostroj prišiel do Európy.

Ohňostroje boli nákladná zábava , nakoľko peniaze minuté na ich nákup , nielen že sa minuli , ale doslovne vyleteli do vzduchu a nebol z nich žiaden úžitok okrem chvíľkového úžasu a pobavenia šľachty- bolo to vždy na slávnostnú príležitosť- svadba Henricha VII. koncom 15. storočia bola toho jedným z prvých príkladov.

Šampanské

Nejde o žiadnu starobylú tradíciu a nemá ani kultový charakter . Patrí k luxusným nápojom – preto je na šampanskom napísané – deluxe – výnimočný lukratívny – symbolizuje luxus , ktorý si nedopraje človek v rámci roka , ale na významnú príležitosť ako je prelom rokov. Spája sa v symbolika prchavosti bubliniek a výbuchu pri jeho otvorení.

Ako na Nový rok, tak po celý rok

Spája sa s tým povera , že čo všetko prežiješ na Nový rok , bude sa ti diať v celom roku. Je preto dôležité sa v tom prvom dni z nikým nepohádať, nezaspať, nemeškať . A ešte k tomu patrí dávanie si predsavzatí o schudnutí , s prestaním nejakého zlozvyku ( fajčenie , pitie, drogy, závislosť na porne…)

Tak , aby tento Nový prichádzajúci rok 2022 bol čo najlepší , je dobré sa náležite pripraviť a ukončiť staré spory a nedorozumenia , odpustiť si chyby za celý rok a prosiť si silu na vyhýbanie sa zlu a zlým návykom. Treba sa na Nový rok pozerať s otvoreným srdcom a mysľou , aby čo najviac radosti a veselosti vošlo do nášho ďalšieho života

Predsavzatia je dobré neprezrádzať, nakoľko sa nám ich nemusí podariť splniť a potom , by sme boli sklamaný nie len my , ale aj tí ľudia , ktorým sme to prezradili..

Všetko najlepšie , zdravie šťastie , lásku v Novom roku 2022

Vám praje

Bc. Ľubica Bombalová