Úvod Zaujímavosti Školský rok začal a váš pes bude teraz doma sám. Ako to...

Školský rok začal a váš pes bude teraz doma sám. Ako to zvládnuť?

131
0
ZDIEĽAŤ
Školský rok začal a váš pes bude teraz doma sám. Ako to zvládnuť?

S príchodom nového školského roka prichádza aj viac povinností – skončili dovolenky, deti sadli do lavíc a rodičia nabehli na intenzívnejší pracovný režim. Mnohé rodiny si práve počas obdobia letných prázdnin adoptovali chlpatého priateľa. Teraz však hrozí, že bude často osamote. 

Domáce zvieratá sú spoločenské tvory, preto túto novú situáciu neberte na ľahkú váhu. Teraz je dôležitý čas naučiť vaše adoptované šteňa, väčšieho psa alebo mačku na novú rodinnú rutinu. Práve šteniatka a mačiatka si počas leta s novými majiteľmi vytvoria silné citové spojenie na celý život. 

Zmena rutiny nie je hneď dôvodom na zbavenie sa zvieraťa

Zmena rutiny je teda pre domáceho miláčika mätúcim a nie príšliš pozitívnym zážitkom. Namiesto toho, aby sa chodili na dve hodiny vybehať vonku s deťmi, ich spoločníci sa odchádzajú von bez nich. 

Povedzme si na rovinu, nejeden človek ešte stále považuje zviera za vec. Kým mu to situácia dovoľuje, berie svojho psa alebo mačku za plnohodnotného člena rodiny, avšak bežne môžeme vidieť, že pri menšej životnej komplikácii hľadá pre svojho chlpáča nový domov

Najčastejšie sa to deje po Vianociach, kedy rodičia kupujú svojim deťom pod stromček zvieratá a po vytriezvení” zo sviatočného opojenia im spadnú ružové okuliare a zistia, že mať psa alebo mačku nesie so sebou veľa zodpovednosti. 

A čo sa potom deje? Na rad prichádza klietka pre psa a rodina vyrazí odniesť chlpáča do útulku. Mestské útulky sa plnia a často nemajú kapacitu prijímať ďalšie odmietnuté tvory. Svoje o tom vie útulok Trnava, no vo švíkoch praskajú najmä zariadenia z veľkých slovenských miest – Bratislavy a Košíc.

Ako sa venovať chlpáčom, keď ste viac vyťažení?

  1. Spolupracujte so svojimi deťmi na nastavení a dodržiavaní dennej rutiny, ktorá vyhovuje ich životnému štýlu po celý rok. Plán by mal zahŕňať kŕmenie, prechádzky a vhodnú hru každý deň približne v rovnakom čase. Zavedenie rutiny, na ktorú sa môže váš maznáčik spoliehať, mu pomôže prekonať akékoľvek zmeny, ktoré môžu nastať.
  2. Odložte si jednu hračku, ktorú váš maznáčik naozaj miluje a nechajte svoje deti, aby mu ju dali tesne pred odchodom z domu. Keď sa vrátia domov, znova ju odložte, aby si ju psík/mačka zapamätali ako špeciálnu hračku.
  3. Ďalej môžete v dome skryť obľúbené maškrty, aby ich váš maznáčik mohol hľadať, keď budete preč. Takto mu rýchlejšie prejde čas osamote. 
  4. Poučte deti, aby sa po návrate domov postarali o potreby zvieraťa a venovali im čas na hry (napr. aport) ešte predtým, ako sa pustia do domácich úloh.  
  5. Naplánujte deťom po škole zábavné aktivity, do ktorých môžete začleniť aj vaše zviera –  vyrazte na dlhú prechádzku, postavte mačke škrabadlo a povzbudzujte ich k tomu, aby zapájali maznáčika do denných aktivít.

Toto bolo len niekoľko užitočných tipov, podľa ktorých sa môžete riadiť, aby bol váš maznáčik šťastný a spokojný. Neváhajte a vymyslite vlastný plán, ako si nájsť čas i pri halde povinností. Buďte kreatívni a spýtajte sa na nápady aj svojich detí.