Úvod Problémy v rodine Som dobrým rodičom?

Som dobrým rodičom?

1661
0
ZDIEĽAŤ

Každý rodič to dobre pozná. Matky aj otcovia sa pýtajú samých seba, príbuzných, ba dokonca aj svojich detí, či sú dobrí rodičia. Najmä, keď sa vyskytnú problémy v rodine, tak si rodičia kladú otázku, čo urobili vo výchove zle.

Ako byť teda skutočne dobrým rodičom? Je na to vôbec nejaký návod? Ide o individuálny pojem a pre každého môže znamenať niečo iné. Keby existoval osvedčený recept, ako dosiahnuť v rodičovstve úspech, išiel by na dračku, každý by ho chcel vlastniť a na svete by sme mali iba dokonalé rodiny. Ten však nemáme, preto sa môžeme držať iba niekoľkých všeobecných pravidiel, ktoré nám pomôžu stať sa lepším rodičom.

  1. Dajte svojim deťom pocítiť, že ich ľúbite

Najlepšie, čo môžete svojim deťom dať je láska a náklonnosť. Dajte im najavo, že ich máte radi slovne alebo nežným pohladením a objatím. Vzťahy v rodine sa tým veľmi utužujú. Nikto predsa nechce vychovať necitlivého sebca. Ak sa aj Vám nedostávalo od rodičov dostatok lásky, nerobte rovnakú chybu pri svojich deťoch. Spomeňte si predsa, koľkokrát ste si kvôli tomu poplakali, keď ste boli dieťa.

  1. Ak máte viac detí, ľúbte ich rovnako

Nič nie je horšie ako mať rád jedno dieťa viac ako druhé. Takisto ich neporovnávajte, a to medzi sebou, ale ani s inými deťmi. Možno niektoré zaostáva v prospechu, iný nie je stvorený pre šport, no nedajte im pocítiť menšiu či väčšiu náklonnosť. Majte na všetky rovnaký meter. Odmeňujte i trestajte ich spravodlivo.

  1. Dobre ich počúvajte

Je dôležité, aby bola komunikácia s Vašimi deťmi obojstranná. Deti chcú vidieť, že sa o nich zaujímate, o to viac, ak majú nejaké problémy. Pri rozhovore sa im poriadne venujte a nedovoľte, aby Vás pri tom vyrušovali iní rodinní príslušníci alebo práca. Dobrý rodič sa pozná aj podľa toho, že mu dieťa otvorene povie, čo zažilo cez deň, čo ho trápi a teší. Jednoducho ide o dôveru. Nikdy by sa nemalo stať, že sa o probléme dozviete ako posledný.

  1. Vyhraďte si na nich čas

Nikdy ich však nenúťte, aby trávili čas s Vami, ak nechcú. V prípade viacčlennej rodiny si čas rozdeľte individuálne medzi všetky deti. Môžete robiť isté aktivity spolu, no neberte deťom pocit dôležitosti zo dňa, kedy Vás bude mať iba pre seba. Áno, je to náročné, ale nikto netvrdí, že rodičovstvo je jednoduché.

  1. Naučte ich rešpektovať Vás

Ak deťom všetko dovolíte, možno Vám budú chvíľu vďačné, no do života im tým veľmi nepomôžete. Vaše ratolesti potrebujú hranice. Dieťa, ktorému bolo všetko dovolené, sa len ťažko adaptuje do sveta s hranicami, ktorý je tak typický pre dospelákov. Vyrastie z neho sebec, ktorému bude odrazu čudné, že všetko sa nekrúti iba okolo neho.

  1. Buďte zjednotení rodičia

Matka a otec by sa mali dohodnúť na spoločných pravidlách, ktoré budú musieť deti rešpektovať. Nie je správne, keď deti kalkulujú v štýle „nedovolí mi to mama, tak mi to dovolí otec“ alebo naopak. Rodina musí držať pri výchove spolu.

  1. Kritizujte správanie svojho dieťaťa, nie dieťa

Deťom vysvetlite, čo sa Vám nepáči na ich správaní a ako by sa dalo zlepšiť. Nevyslovte v zlosti, čo by ste mohli neskôr ľutovať. Určite dieťa neponižujte, nezhadzujte a nebavte sa s ním ako s menejcenným. Takisto sa vyhnite verejnému karhaniu a ponižovaniu.

Je na Vás, či a ktorých bodov sa budete držať. Jedno je ale isté, ich dodržiavaním sa zlepší nielen Váš vzťah k deťom, ale aj ich vzťah k Vám.

Zdroj: wikihow.com

Foto: freedigitalphotos.net