Úvod Zaujímavosti Sprievodca výberom matraca z pamäťovej peny: vlastnosti, výhody a veci, na ktoré...

Sprievodca výberom matraca z pamäťovej peny: vlastnosti, výhody a veci, na ktoré sa zamerať

80
0
ZDIEĽAŤ
Sprievodca výberom matraca z pamäťovej peny: vlastnosti, výhody a veci, na ktoré sa zamerať

Chcete si dopriať ničím nerušený a kvalitný spánok? Ak práve zvažujete kúpu nového matraca, máme pre vás praktického sprievodcu svetom matracov, konkrétne teda tých z pamäťovej peny.

Luxusné matrace vám zaistia pokojné spanie

Prečo je kvalitný matrac nutnosťou každej spálne? Pretože spánok je základom spokojného života a luxusný matrac vám poskytne bezbolestný spánok a tú správnu oporu, ktorú vaše telo počas spánku potrebuje. Každé ráno sa tak budete prebúdzať bez bolesti chrbta a kĺbov a budete plní energie.

Zdravotné výhody matraca z pamäťovej peny

Prečo sa pri kúpe nového matraca zamerať práve na lenivú penu? Kľúčové vlastnosti matraca z pamäťovej peny totiž spočívajú v tom, že odkopírujú tvar vášho tela a vy naň tak rovnomerne rozložíte svoju váhu.

Medzi zdravotné výhody pamäťovej peny môžeme zaradiť:

  • zníženie rizika vzniku preležanín,
  • zlepšený krvný obeh,
  • bezbolestný spánok,
  • podporu počas spánku.

Vďaka vyššie zmieneným vlastnostiam sú matrace z lenivej peny vhodné pre ľudí trpiacich bolesťou chrbta a kĺbov.

Ako vybrať matrac podľa ceny

Jedným z faktorov, ktorý musíte vziať do úvahy, je cena. Práve cenová dostupnosť matracov z lenivej peny z nich robí skutočne obľúbenú súčasť slovenských domácností. Nenechajte sa však zmiasť, s priaznivou kúpnou cenou ide ruka v ruke aj špičková kvalita, ktorá poteší aj tých najnáročnejších spáčov. To platí o všetkých penových matracoch. Lenivá pena je totiž len jednou z mnohých možností. Ďalej existujú verzie zo studenej peny, bio peny, HR peny a celý rad ďalších.

Tuhosť matraca a ako sa v nej orientovať

Dôležitá je taktiež tvrdosť (tuhosť) matraca. Pretože penové verzie, respektíve tie z pamäťovej peny, spadajú do kategórie sendvičových. To znamená, že sa skladajú z niekoľkých vrstiev, a práve zloženie týchto vrstiev ovplyvňuje ich tuhosť. Inými slovami vám jeden matrac ponúka dve rôzne verzie – záleží na tom, ktorú stranu použijete ako vrchnú, a ktorú dáte zospodu.

Keby sme sa zamerali na porovnanie tuhostí matracov, tie z pamäťovej peny vyjdú ako zlatá stredná cesta. Sú ľahké, mäkké, vzdušné, dobre odvádzajú vlhkosť a jeden matrac vám ponúkne hneď dve rôzne tuhosti.

Pokiaľ teda viete, aká tuhosť vám vyhovuje, nebojte sa pri výbere tých z lenivej peny zvoliť o stupeň tuhšie ako obvykle. Vďaka ich vlastnostiam sú totiž mäkšie.

Zónovanie pre úplné pohodlie

Zónovanie je pre dospelého spáča synonymom úplného odpočinku a dokonalej relaxácie, ale, naopak, je to úplne nevhodné pre deti. Kým dospelí si môžu zaobstarať matrac so zónami, deti potrebujú počas obdobia rastu tuhšiu verziu a väčšiu oporu počas spánku.

Ako výška matraca ovplyvňuje spánok

Okrem ceny, materiálu a zónovania je dôležitá taktiež výška. Zapamätajte si jednoduché pravidlo: vysoké modely poskytujú pohodlnejší spánok. Minimálna výška matraca je 15 centimetrov, ale jeho výber ovplyvňuje aj hmotnosť spáča. Čím väčšia hmotnosť jedinca, tým vyšší matrac dotyčný potrebuje, aby sa mu pohodlne zaspávalo.

Sprievodca výberom matraca z pamäťovej peny: vlastnosti, výhody a veci, na ktoré sa zamerať

Čo ďalšie patrí do moderne zariadenej spálne?

Každá moderná a luxusná spálňa si zaslúži len to najlepšie vybavenie. Pohodlný matrac je úplným základom, ale čo ďalšie sem patrí? Kvalitná posteľ, posteľná bielizeň a tlmené farby. Samozrejme, musíme vyzdvihnúť aj poriadok a systém. Spálňa je totiž miestnosťou, do ktorej si idete odpočinúť, a počas zaspávania vás nesmú rušiť žiadne nepríjemné podnety.

Investícia do matraca je teda vlastne investíciou do vášho kvalitného spánku, a v tom prípade aj do vášho zdravia. Výhody pamäťovej peny vám zaručia pokojný, pohodlný a ničím nerušený spánok. Pri výbere nového penového matraca nepodceňujte ani tuhosť, zónovanie, zloženie jednotlivých vrstiev a v neposlednom rade taktiež jeho výšku.

 

 

Zdroj obrázka: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Zdroj obrázka: Pinkystock / Shutterstock.com

Zdroj obrázka: fizkes / Shutterstock.com