Úvod Zaujímavosti Tipy a inšpirácie na údržbu auta, ktoré by mal poznať každý majiteľ

Tipy a inšpirácie na údržbu auta, ktoré by mal poznať každý majiteľ

173
0
ZDIEĽAŤ
Tipy a inšpirácie na údržbu auta.

Autá sú veľkou investíciou, o tom niet pochýb. A ak chcete, aby vaša investícia vydržala čo najdlhšie, mali by ste sa o vaše vozidlo dôkladne postarať. Či už máte nové auto alebo na ňom jazdíte už dlho, dodržiavanie správnej a pravidelnej údržby je dôležité. Nemusíte byť však automobilový fanatik, aby ste svoje auto udržali v špičkovej forme.

 

Zozbierali sme pre vás tie najlepšie rady, prekvapivé triky a tipy, ktoré by mal poznať každý majiteľ auta a mohol tak predĺžiť jeho životnosť. Údržba auta nielenže zaisťuje jeho dlhovekosť a že každý komponent funguje tak, ako má, ale tiež chráni jeho hodnotu pri ďalšom predaji.

Pravidelne kontrolujte svoje vozidlo

Aspoň raz týždenne sa prejdite okolo svojho vozidla, skontrolujte ho a hľadajte možné poškodenie. Taktiež kontrolujte pneumatiky, či nie sú opotrebované, prepichnuté alebo prerezané.

Chráňte auto pri dlhodobom skladovaní

Ak sa nechystáte auto používať po nejakú dobu, treba ho vhodne pripraviť a uskladniť, aby ste predišli zbytočnému poškodeniu či opravám po návrate:

 

 • Auto dôkladne umyte a navoskujte, aby ste ochránili povrch
 • Uvoľnite parkovaciu brzdu, aby ste zabránili korózii bŕzd
 • Odpojte a vyberte batériu, aby sa nevybila
 • Podľa toho, kde budete auto parkovať, koncovku výfuku upchajte handrou, aby sa náhodou do nej nedostal vlhký vzduch alebo nečistoty

Parkujte v tieni

Samozrejme, garáž je vždy ideálnym miestom na parkovanie vášho auta. Ak však nie je k dispozícii, minimalizujte poškodenie interiéru UV slnečným žiarením a teplom tak, že sa vždy budete snažiť zaparkovať auto v tieni. Ak tieň nikde nie je alebo ak zistíte, že parkovanie pod stromom vedie k znečisteniu povrchu auta, použite tienidlo, aby ste minimalizovali dopad slnka. Autotienidlá môžete rozložiť a umiestniť na predné a zadné sklo.

Vyberte si dobrú autopoistku

Niekedy, bez ohľadu na to, ako ste opatrní, sa môže vyskytnúť nehoda. A často to nemusí byť vaším pričinením. Aby ste sa uistili, že vaše auto bude opravené podľa najlepšieho možného štandardu, nájdete si poisťovňu a také poistenie, ktoré pokryje čo najviac výdavkov na opravy.

 

Povinné zmluvné poistenie (PZP) musí mať zo zákona uzatvorené každé vozidlo. Myslite však na to, že toto poistenie kryje len škody, ktoré v prípade dopravnej nehody spôsobíte iným vozidlám. Preto sa vám určite vyplatí, ak budete mať uzatvorený aj iný typ poistenia.

 

Tip: Viete čo je poistenie finančnej straty GAP a kedy sa oplatí?

Chráňte kožu pred vysušením a popraskaním

Kožené autosedačky sú odolné a nevyžadujú veľa údržby. Po niekoľkých rokoch sa však sedačky môžu zašpiniť. Na odstránenie nečistôt a škvŕn použite čistič na kožu. Potom aplikujte prípravok na ochranu kože. Ochranné prostriedky tak odolajú škvrnám a v budúcnosti uľahčia čistenie čalúnenia.

 

Interiér automobilu - volant a ďalšie veci.

 

Vyberte si ochranný prostriedok, ktorý obsahuje špeciálne prísady, aby vaša koža zostala pružná. Na utretie zvyškov použite čistú handričku. Na velúrových sedadlách jemne kefujte vlákna, aby si zachovali pôvodnú štruktúru.

Naplňte iba kvapalinou do ostrekovačov

Do nádržky na ostrekovač nepridávajte vodu, iba kvapalinu určenú špeciálne do ostrekovačov. Voda sa nečistí tak dobre a v chladnom počasí môže zamrznúť a poškodiť systém. Nepokúšajte sa spustiť systém ostrekovačov čelného skla, keď máte podozrenie, že už v nádržke nie je žiadna kvapalina, inak môžete poškodiť čerpadlo ostrekovača.

Umiestnite uterák pod detské sedačky

Najrôznejšie kúsky jedla a tekutiny sa môžu hromadiť aj pod detskou sedačkou, kde môžu natrvalo zašpiniť čalúnenie sedadiel. Pod sedadlo umiestnite savý uterák, aby ste zabránili poškodeniu a detskú sedačku znovu zaistite podľa pokynov výrobcu.

Chráňte lak auta pred slnkom

Farba dokáže viac, než len aby vaše vozidlo vyzeralo skvele. Je to tiež prvá línia obrany proti zhrdzaveniu karosérie. Najlepší spôsob ochrany laku je zaparkovať auto v garáži, parkovať v tieni alebo si zakúpiť autoplachtu. Pre každý priprad ju vždy noste v kufri aj s ďalšími potrebnými náhradnými dielmi pre auto  a povinnou výbavou. Slnečné UV lúče rozkladajú farbu a spôsobujú jej vyblednutie. Niektoré autopoťahy chránia vaše auto nielen pred slnkom, ale aj pred vlhkosťou, vtáčím trusom a prachom.

Vosk na ochranu laku auta

Voskovanie auta je práca, ktorá vám pomôže udržať vaše auto ako nové. Autovosk chráni lak tým, že spomaľuje oxidáciu a vytvára bariéru proti vtáčiemu trusu a inému znečisteniu. Navyše, jazdiť v peknom nablýskanom aute je jednoducho zábava. Aby ste zabezpečili maximálnu ochranu:

 

 • Naneste tenkú, rovnomernú vrstvu vosku na povrch auta vlhkou špongiou
 • Aby ste predišli jemným škrabancom, použite čistú, mäkkú bavlnenú handričku alebo handričku z mikrovlákna na odstránenie vosku po zaschnutí
 • Nenanášajte príliš veľa, inak bude ťažké vosk odstrániť

Vyčistite vonkajšok motora

Je rovnako dôležité čistiť vonkajší motor vášho auta, ako je dôležité udržiavať motor čistý. Ak nie je správne vyčistený, aj drobné nečistoty na nesprávnom mieste ho môžu poškodiť.

Skontrolujte batériu

Autobatéria je jednou z najdôležitejších komponentov potrebných na fungovanie auta. Je zodpovedná za poskytovanie elektrického prúdu pre štartér, motor a ďalšie príslušenstvo vo vozidle. Extrémne teploty ovplyvňujú výkon batérie, takže pravidelné testovanie batérie zaistí, že bude fungovať bezchybne.

Jazdite opatrne

Ohľaduplnosť k autu by mala pretrvávať ihneď po kúpe. Jazdite každý deň opatrne a vaše auto sa vám odmení dlhšími intervalmi bez opravy:

 

 • Počas štartovania to so štartom motora nepreháňajte, najmä ak je vonku chladno.
 • Na začiatku jazdy pomaly zrýchľujte. K najväčšiemu opotrebovaniu motora a hnacieho ústrojenstva dochádza práve počas prvých minút prevádzky.
 • Vyhnite sa jazde vysokou rýchlosťou a rýchlemu zrýchľovaniu, najmä keď je vonku veľmi teplo alebo zima. Takéto jazdné správanie môže mať za následok častejšie opravy.
 • Aj životnosť pneumatík predĺžte opatrnou jazdou. Dodržujte uvedené rýchlostné limity, vyhnite sa jamám a predmetom na ceste, pri parkovaní nejazdite cez obrubníky ani neudierajte pneumatikou o obrubník. A samozrejme nespaľujte gumu.

​​

Podlahové rohože na zimu

Na ochranu kobercov používajte podlahové rohože. Najlepším typom na kontrolu soli a blata v zime sú gumené podložky. Zostanú na svojom mieste, neumožňujú presakovanie vody a ľahko sa umývajú. Pretrepte, vysajte alebo umyte a hotovo. Takúto jednoduchú údržbu auta zvládne aj každý zelenáč.

Vyčistite si čelné sklo a vymeňte stierače

Znečistené čelné sklo vám neumožní jasne vidieť a spôsobí nepríjemnosti. Môžu spôsobiť zhoršenie viditeľnosti a viesť k nehodám. Pre bezpečnú jazdu musí mať vodič voľný výhľad na cestu. Nečistoty a malé čiastočky sa môžu hromadiť a pri používaní stieračov tak poškriabať čelné sklo. Ak sa blíži obdobie dažďov, skontrolujte stierače a v prípade potreby ich vymeňte.

Vymeňte vzduchový filter

Vzduchový filter vášho auta zabraňuje prenikaniu nečistôt cez vetracie otvory. Navyše, používanie starého a špinavého filtra môže viesť k problémom klimatizačného systému.

Vymeňte olej

Vymeňte olej každých 5 000 km alebo každý rok, prípadne postupujte podľa odporúčaní výrobcu auta. Problémy s olejom môžu byť jedny z najnákladnejších problémov s údržbou auta, ktoré treba vyriešiť, pretože olej ovplyvňuje veľa funkcií vášho auta.

 

Tipy na údržbu auta, ktoré by mala poznať každá žena.

Poznajte význam rôznych výstražných svetiel

Žena tankuje.

Takmer všetky autá majú prepracované systémy senzorov a výstražných svetiel, ktoré vám povedia všetko od toho, či ste nezabudli vymeniť olej, až po fakt, že v jednej z vašich pneumatík je málo vzduchu. Zistite, čo znamenajú jednotlivé výstražné svetlá a ako ich následne opraviť. Tu vám môže veľmi pomôcť váš návod na obsluhu.

 

Ak bliká akékoľvek svetlo a nemôžete okamžite určiť a opraviť problém, ihneď odvezte vozidlo k automechanikovi.

Neignorujte brzdný systém

Moderný kotúčový brzdový systém má tri hlavné komponenty. Patria sem doštičky, strmene a rotory. Keď stlačíte pedál, strmene pritlačia doštičky k rotorom, čo spôsobí trenie a zastaví vaše vozidlo. Pri trení dochádza k opotrebovaniu rôznych komponentov vo vašom aute.

 

Ignorovanie ktorejkoľvek z týchto základných položiek bude mať za následok zníženú brzdnú silu. Ako ste možno uhádli, v núdzovej situácii ide o obrovské nebezpečenstvo. Ak vaše auto vibruje pri brzdení, ťahá jedným alebo druhým smerom, alebo ak počujete pískanie, je pravdepodobne čas nechať si skontrolovať brzdy.

V aute nefajčite

Fajčenie v aute je jedným z najrýchlejších spôsobov, ako znížiť jeho hodnotu. Prečo? Pretože zbaviť sa zápachu môže byť veľmi ťažké a väčšina kupujúcich môže stratiť záujem, ak zistí, že sa v aute pravidelne fajčilo. Navyše, bez ohľadu na to, aký pozor si dávate, môžete skončiť s dierou po popáleninách.

Noste so sebou náradie

Dobrým tipom je mať so sebou niekoľko základných nástrojov, aby ste ich mohli použiť na údržbu auta na cestách a použiť ich v prípade, že auto bude čeliť rôznym problémom. Užitočné môžu byť rukavice, vodotesná silikónová páska, skrutkovače, baterka, zdvihák, nôž. Sada nástrojov sa vám určite bude hodiť a poskytne vám možnosti, ktoré by ste inak nemali.

Skontrolujte rezervnú pneumatiku

Aspoň raz za mesiac skontrolujte tlak vzduchu vo vašich jazdných pneumatikách a vo vašej rezervnej pneumatike. Posledná vec, ktorú chcete zistiť, je, že váš náhradný diel je nefunkčný. Je lepšie minúť niekoľko eur na pumpu, aby ste si nafúkli rezervu, ako minúť niekoľko desiatok eur na odťahovku.

 

Tip: Cestujete často do zahraničia alebo na služobné cesty? Viete, akú povinnú výbavu potrebuje a ako používať reflexnú vestu v zahraničí?

Odvezte auto do servisu

Aj keď sú niektoré veci, ktoré môžete na svojom aute opraviť sami, sú chvíle, keď si stav auta vyžaduje odborné znalosti. Preto v takýchto prípadoch odvezte auto do autoservisu. Je tiež dobrým zvykom uchovávať účtenky z akéhokoľvek servisu.

Záver

Existuje veľa dôvodov, prečo sa starať o svoje vozidlo. Pravidelná údržba je rýchla, jednoduchá a lacná, zatiaľ čo väčšie opravy môžu byť cenovo nákladnejšie. Je tiež skvelé vedieť, že vaše auto je v dobrom stave bez ohľadu na vek alebo počet najazdených kilometrov, aby ste sa nemuseli obávať porúch na dlhých cestách alebo pri dochádzaní do práce. Dobre udržiavané vozidlá vydržia dlhšie a majú väčšiu hodnotu pri ďalšom predaji ako zanedbané vozidlá. Inými slovami, starajte sa o svoje auto a ono sa postará o vás.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista.