Úvod domácnosť a bývanie Pripravte si moderné Vianoce u vás doma

Pripravte si moderné Vianoce u vás doma

148
0
ZDIEĽAŤ
Pripravte si moderné Vianoce u vás doma

Nie sú tak ďaleko, ako si myslíme. Vianoce 2022 budú akousi náplasťou na naše duše po ťažkých mesiacoch sociálneho odlúčenia od našich blízkych, preto si dajme záležať na tom, aby boli štýlové a aby v nás vianočná výzdoba zapálila iskru nádeje, že všetko bude lepšie. Aké sú trendy na rok 2022?

alt text: mladá rodinka s dieťaťom pri vianočnom stromčeku

zdroj: freepik.com 

Nie je to len o vianočnom stromčeku

Koľko hrejivých objatí nás čaká pri vianočnom stromčeku tento rok? Možno k nám po dlhom čase zavíta na Vianoce rodina a známi, očarme ich dokonalou atmosférou. Ak sa budeme pri pohľade na vianočnú výzdobu u nás doma cítiť dobre my, určite ju ocenia aj naši blízki. A čo je lepšia pochvala pre domácich, ako keď návšteva ocení originálny nápad alebo útulnú obývačku? Myslime preto na všetky detaily. 

Vianoce nemusíme vítať len v interiéroch, ale aj v exteriéri. Ak si zavesíme na vchodové dvere prírodný venček, postavíme ku dverám živý ihličnan v črepníku s pár ozdobami alebo dvor elegantne rozsvietime vianočnými svetielkami, budeme sa cítiť povznesene nielen my, ale aj okoloidúci. 

Zaveste si na okná papierové hviezdy či svetielka, položte na okenný parapet vianočnú dekoráciu a nezabudnite vianočnej výzdobe prispôsobiť aj záclony a závesy. Aké farby budú figurovať na vianočnom stromčeku, také by sa mali objaviť aj na bytových textíliách rôzneho typu. Ak sa vo vianočnom dekorovaní vyžívate, môžete sa do toho obuť naplno. Nechajte si vyrobiť luxusné závesy na mieru a k nim aj vhodné dekoračné vankúše či obrusy. Farebná a štýlová jednotnosť je veľmi dôležitá.

 Trendy kedysi a dnes

Ako vyzerali Vianoce pred pár rokmi? Isto si pamätáte vianočné stromčeky plné všelijakých farebných svetielok, ozdôb, salónok, ligotavých vlasov a girlánd. Dnes už o tomto druhu výzdoby hovoríme ako o nemodernom. Páčia sa nám živé vianočné stromčeky v črepníkoch, 3D umelé vianočné stromčeky, úsporné LED svetielka a ozdoby, ktoré spolu farebne ladia

Trendom Vianoc 2022 je využitie pastelových odtieňov – mentolovej alebo ružovej, prípadne môžeme ostať verní nadčasovej klasike a staviť na bielu, striebornú alebo zlatú. Veľmi vhodné je tiež použiť vo výzdobe odtiene medenej.

V móde stále ostávajú veľké umelé kvety, mašle, umelé vtáčiky, pierka, sklenené priesvitné ozdoby, ale aj ozdoby z látky, napr. aj z vrecoviny. Najlepšie je vopred si určiť škálu farieb a držať sa jej. Ak sa nebojíte výrazných farieb, skúsiť môžete aj tmavomodré alebo čierne vianočné ozdoby. V kombinácii so zlatou vyzerajú krásne. 

Držať sa môžeme aj prírodných motívov. Ozdoby v podobe vetvičiek, žaluďov, šišiek, lesných zvierat si môžete zavesiť nielen na vianočný stromček, ale aj na vetvičky (čečinu alebo holé konáre listnatých stromov) vo váze. Dôležité je včas myslieť na adventný veniec. Hoci dnes už môžeme vidieť všelijaké prevedenia vencov, podľa kresťanskej tradície by mal byť adventný veniec okrúhly.

alt text: mamička s dcérou na vlnenom koberci pri vianočnom stromčeku

Aby ste sa cítili útulne…

Tradičného ducha Vianoc privoláte klasickou kombináciou červenej, bielej, zlatej a zelenej. Pod vianočný stromček patrí aj okrúhla podložka, betlehem, príp. rozprávková postavička – Santa alebo škriatok. Aby to doma skutočne pôsobilo útulne a hrejivo, doplňte miestnosť o kvalitný vlnený koberec, ktorý vynikne na vianočnej fotografii. Oceníte ho aj pri tradičných rodinných spoločenských hrách a debatách. 

Čo je viac ako nohy v teple a dobrá akustika v miestnosti? O to sa postarajú práve koberce a závesy. Prajete si mať z ulice dostatok súkromia alebo si chcete počas sviatkov užiť leňošenie v prítmí aj počas dňa? U nás počas sviatkov nesmú na oknách chýbať zatemňovacie závesy. Potešia nádherným dizajnom a vysokou funkčnosťou. Vôňa ihličia, arómy sviečok, čaju, vianočných koláčikov a do toho vianočné koledy, to v nás určite prebudí to malé nedočkavé dieťa, ktoré ešte verí vo vianočný zázrak.

 

zdroj: freepik.com