Úvod Zdravie a rodina Veci, pri ktorých podceňujeme nebezpečenstvo

Veci, pri ktorých podceňujeme nebezpečenstvo

115
0
ZDIEĽAŤ
Veci, pri ktorých podceňujeme nebezpečenstvo

Mnohé vážne nebezpečenstvá podceňujeme, pretože mozog ich akoby neberie vážne. Ak by to neurobil, ľudstvo by sa zbláznilo z neustálej úzkosti zo všetkého na svete. Navyše si nevšímame nebezpečenstvo vo veciach, ktoré sa nám zdajú úplne neschopné spôsobiť škodu. Ale v skutočnosti sa aj takéto neškodné a známe veci a činy môžu stať osudnými.

Spánkové apnoe

Zjednodušene povedané, ide o chrápanie s krátkymi prestávkami v dýchaní. Nebezpečenstvo tohto javu sa nielen podceňuje, ale je často úplne ignorované a dokonca zosmiešňované, ako keby človek vydával také hlasité zvuky pre svoje potešenie.

V skutočnosti môže byť chrápanie sprevádzané pomerne dlhým zastavením dýchacích pohybov na viac ako 10 sekúnd, ktoré niekedy dosahuje 2-3 minúty a zaberá až 60 % celkového nočného spánku. To zhoršuje pamäť, inteligenciu, spôsobuje rôzne choroby a rýchle starnutie. Ale aj keď to vieme, väčšina ľudí bude stále vnímať chrápanie ako stav, ktorý si nevyžaduje žiadnu pozornosť.

Dlhotrvajúci nedostatok pohybu

Ďalším nebezpečenstvom je sedavý spôsob života. Len si pomysli, sedíš potichu na kresle a 8 hodín denne robíš svoju prácu. Je to menej nebezpečné ako byť staviteľom alebo pracovať vo výrobe a ničiť si chrbát.

V skutočnosti je príliš dlhé sedenie ešte nebezpečnejšie ako nosenie ťažkých vriec s pieskom. Síce vám nehrozí, že si zničíte chrbát alebo si zarobíte na kýlu. Ale riziko krvných zrazenín, stagnujúcich procesov, svalovej slabosti atď. je oveľa vyššie. A ak si robotník, ktorý sa pri práci presilil, odpočinie a môže pokračovať v práci, tak  administratívny pracovník sa v jednom okamihu nemusí zdvihnúť zo stoličky po infarkte.

Zväčšenie pŕs, zadku a pier

Zväčšenie pŕs sa stalo populárnou činnosťou už v 80. rokoch minulého storočia a dnes už nevyvoláva také živé emócie ako kedysi. S pokusmi o zväčšenie zadku je všetko trochu inak, pretože tento nápad vznikol pomerne nedávno ako napodobenina klasického brazílskeho pozadia. Problémom je, že oba zákroky sú pri všetkej svojej jednoduchosti dosť riskantné operácie, pri ktorých môžu nastať nepredvídané situácie až upadnutie do kómy. A to nehovoríme o následkoch v podobe edému a odmietania implantátov.

Ak hovoríme o perách, nie je to o nič menej nebezpečná procedúra. Faktom je, že botulotoxín, najsilnejší organický známy jed, sa používa na zväčšenie pier. Spôsobuje ťažké toxické poškodenie a aj vo viac-menej bezpečnej forme používanej v kozmetológii zostáva jedom so všetkými z toho vyplývajúcimi následkami.

Zubný kaz

Takmer všetci ľudia na planéte majú zubné kazy. Aj keď si umývate zuby niekoľkokrát denne a jete len jedlo, ktoré je pre vaše zuby bezpečné, nie je pravda, že vás táto choroba nepostihne. Problémom zubného kazu je, že v zanedbanom stave sa v dôsledku ponechanej neošetrenej kazovej dutiny v zube môžu začať vytvárať baktérie a vzniká infekcia. To povedie k abscesu zuba, ktorý sa bez liečby môže rozvinúť do niečoho oveľa vážnejšieho, napríklad spôsobiť otravu krvi, zápal srdca a krvných ciev atď. Navyše s nízkou imunitou a dlhotrvajúcou absenciou liečby môže absces zubov dokonca viesť k smrti.

Práca na smeny

Harmonogramy práce sú rôzne, niekto napríklad strieda denné a nočné zmeny, iný má krátky a dlhý týždeň. Rozvrhy zmien, keď musíte ísť do práce v noci alebo na celý deň, tvrdo zasiahnu vaše zdravie narušením cirkadiánnych rytmov. To zase vedie k zníženiu priemernej dĺžky života.

Samozrejme, osemhodinový pracovný deň v podmienkach modernej produktivity je vysloveným výsmechom ľudí, no aspoň to až tak nezasiahne fyzické a psychické zdravie.