Úvod domácnosť a bývanie Vedeli ste, že pravidelné čistenie zateplenej fasády je mimoriadne dôležité nielen pre...

Vedeli ste, že pravidelné čistenie zateplenej fasády je mimoriadne dôležité nielen pre vzhľad vášho domu, ale aj pre vaše zdravie?

261
0
ZDIEĽAŤ
čistenie zateplenej fasády

Zateplená fasáda je dnes už takmer neoddeliteľnou súčasťou rodinných domov, bytových domov aj komerčných budov. Túto svoju „popularitu“ si zaslúžila najmä tým, že sa v priebehu rokov stala jedným z najefektívnejších riešení, ako znížiť spotrebu energie.

No vždy treba myslieť na to, že zateplená fasáda so sebou neprináša iba samé výhody, ale aj určité nevýhody, o ktorých by ste mali vedieť. Jednou z nich je napríklad to, že si vyžaduje viac starostlivosti, pretože rýchlejšie dochádza k jej znečisteniu. Prečo je to tak? A pomôže v takomto prípade čistenie zateplenej fasády? O tom si povieme viac v tomto článku.

Prečo dochádza k znečisteniu zateplenej fasády?

K znečisteniu dochádza na každej fasáde, či už je zateplená alebo nie. Môžu za to vplyvy počasia, prach, smog či sadze a mnoho ďalších faktorov. Ale práve zateplená fasáda je na znečistenie náchylnejšia. Prečo je to tak?

Už zo svojej podstaty zateplenie zabraňuje cirkulácii vzduchu medzi vnútrom a exteriérom budovy. Vďaka tomu je také účinné, pokiaľ ide o šetrenie energií – v zime sa v interiéri ľahšie udržiava teplo a v lete naopak chládok. No zároveň spolu s tým sa znižuje aj priedušnosť fasády. To znamená, že ak fasáda zvlhne (napríklad pri daždi), oveľa dlhšie trvá, než sa vysuší. Ak sa navyše budova nachádza vo veľmi vlhkom prostredí, môže sa stať, že fasáda nevyschne úplne takmer nikdy.

A všade tam, kde je vlhko, je aj ideálne prostredie pre vznik rias a plesní. Nuž a kto by si prial mať na fasáde nevzhľadné riasy a plesne? Navyše, plesne nie sú iba estetickým problémom, ale prinášajú aj zdravotné riziká – od respiračných chorôb, cez problémy s imunitou až po rôzne alergie či kožné ochorenia. Existuje však niečo, čo vám pomôže na odstránenie rias a plesní na fasáde a zároveň je to aj cesta, ako predchádzať ich vzniku – riešením je čistenie zateplenej fasády.

Riešenie existuje, je ním pravidelné čistenie zateplenej fasády

Ako si teda užívať všetky výhody, ktoré zateplená fasáda poskytuje, a zároveň jednoducho vyriešiť jej nevýhody? Odpoveďou je pravidelné čistenie zateplenej fasády od profesionálnej firmy. Ak svojej fasáde doprajete kvalitnú starostlivosť aspoň raz za 5 rokov, dokážete tak predchádzať tomu, aby riasy a plesne na fasáde vôbec vznikli. No aj keď ste starostlivosť nejaké tie roky zanedbali a riasy či plesne sa už na fasáde nachádzajú, profesionálne čistenie fasád si s tým ľahko poradí.