Úvod Rodina Zápis o uznaní otcovstva k ešte nenarodenému dieťaťu

Zápis o uznaní otcovstva k ešte nenarodenému dieťaťu

23922
0
ZDIEĽAŤ

Zápis o uznaní otcovstva k ešte nenarodenému dieťaťu je jedným z dokumentov, ktoré môžete vybaviť pred alebo aj po narodení dieťatka, avšak v každom prípade s malými obmenami. O čo v tomto dokumente ide?

Týka sa iba párov, ktoré nie sú zosobášené.

V dnešnej dobe už nie je žiadnou zvláštnosťou, keď dieťa prichádza na svet páru, ktorý tvorí slobodná matka a otec.  Často stretnete dvojice, ktoré takpovediac „nemali na svadbu čas“ alebo ju nechávajú na potom a pritom sa plánujú stať rodičmi.

Avšak pozor!!! Ak chcete, aby sa vaše dieťa volalo po otcovi odo dňa svojho narodenia, (nemyslíme tým Janko alebo Jožko, ale priezviskom), treba to zariadiť ešte pred narodením dieťaťa. Ešte pred pôrodom musíte stihnúť zájsť na matričný úrad alebo na okresný súd. Tam nastávajúca matka a jej partner podajú súhlasné vyjadrenie o otcovstve. Čo znamená, že partner takisto ako aj matka prehlási, že dieťa, ktoré očakávajú, sa bude volať priezviskom muža, ktorý prehlásenie podáva. Nie je možné, aby však vyhlásenie urobil iba muž. Toto vyhlásenie musí byť potvrdené aj zo strany matky, inak by dokument neurčoval otcovstvo.

Ak Vás to tiež napadlo, áno je to tak. V tomto prípade môže otcovstvo uznať i muž, ktorý vlastne nie je biologickým otcom dieťaťa. Tomuto sa nijako v prípade zápisu o otcovstve nedá zabrániť.

Čo sa týka časovej následnosti, nie je potrebné, aby žena a muž súčasne, teda v ten istý deň, urobili vyhlásenie. Každý môže vyjadriť svoj súhlas v iný deň.

O aký dokument ide?

Na matričnom úrade, alebo prípadne na súde, sa spíše zápis o uznaní otcovstva k ešte nenarodenému dieťaťu. Ten sa potom použije pri zápise do knihy narodení. Avšak, nie je možné takéto vyhlásenie spisovať ešte pred počatím dieťaťa. Žena teda musí už byť tehotná a až vtedy je možné zápis o uznaní otcovstva vystaviť.

Aké doklady potrebujete?

Pre zápis o uznaní otcovstva k ešte nenarodenému dieťaťu potrebujete občiansky preukaz a rodný list otca i matky. Pokiaľ je žena rozvedená, je potrebný        tiež rozsudok o rozvode matky.

Čo sa stane, ak ste na zápis o uznaní otcovstva zabudli?

Ak ste na zápis o uznaní otcovstva zabudli, nič strašné sa vlastne nestalo. Súhlasné vyhlásenie môžete urobiť pokojne i po narodení dieťaťa.

V prípade, že ste urobili súhlasné vyhlásenie vopred, v pôrodnici otca zapíšu do hlásenia o narodení a takisto ho automaticky zapíšu do rodného listu dieťaťa. Otec potom môže ísť pre rodný list sám.

V prípade, že ste tak neurobili, musíte pre rodný list na matriku obaja a tam podať súhlasné vyhlásenie o otcovstve. Na základe toho zapíšu otca i do rodného listu dieťaťa. Je teda o čosi jednoduchšie vybaviť záležitosť so zápisom o uznaní otcovstva pred pôrodom, pretože v druhom prípade sa musí na matričný úrad alebo súd dostaviť takisto matka.