Úvod Zdravie a rodina 10 najväčších obáv rodičov školopovinných detí (a ako im predchádzať)

10 najväčších obáv rodičov školopovinných detí (a ako im predchádzať)

1185
0
ZDIEĽAŤ

Čo sa týka detí, rodičov prirodzene trápi celý rad obáv. Vďaka ročnému prieskumu, ktorý vykonala Detská nemocnica na Michiganskej univerzite v spolupráci s národnou anketovou spoločnosťou zameranou na detské zdravie, vieme zhrnúť najvšeobecnejšie starosti rodičov o ich školopovinné deti. V nasledujúcich riadkoch ich nielen zhrnieme, ale pokúsime sa tiež načrtnúť plán, ako im predchádzať.

Vyššie uvedeného prieskumu sa zúčastnilo 2051 dospelých jedincov, ktorí boli zároveň rodičmi detí vo veku od 0 do 18 rokov. V zozname rodičovských starostí sa objavilo kadečo, od násilia na školách cez kyberšikanu až po tehotenstvo u dospievajúcich. Cieľom prieskumu bolo aj vyburcovať rodiny k spoločným otvoreným rozhovorom, ktoré majú viesť dostatočne včas a pravidelne. V konečnom dôsledku sa totiž nedá vybudovať dôverný vzťah, ak sa na ňom nepracuje. Poďme však už priamo k obavám, ktoré v zozname dominovali.

1.    Šikana/kyberšikana

Či už sa šikanovanie uskutoční osobne alebo cez internet, môže mať veľmi negatívny vplyv na duševné aj fyzické zdravie dieťaťa. Konflikty sú zvyčajne „neviditeľné“, deti sa málokedy dobrovoľne priznajú, že sa niečo deje. Rodičia preto musia vnímať varovné signály, ktoré sú súčasťou šikanovania. Postrehli ste, že vaše dieťa sa až príliš často snaží vykrútiť zo školy? Má bolesti v bruchu či neustálu slabú teplotu? Potom by ste mali zbystriť pozornosť. Ak okrem toho nerado rozpráva o zážitkoch zo dňa prežitého v škole, je to jasný príznak. Tu by mal okamžite nasledovať otvorený dialóg. Rodičia jednoducho musia hovoriť so svojimi deťmi o tom, čo sa v ich živote udialo. Pozor ale, aby ste sa nehrali na policajta. Nekričte, nevyhrážajte sa a nesľubujte drsné potrestanie vinníka. Skôr len počúvajte a v hlave si zvážte, ako budete ďalej pokračovať.

2.    Nebezpečný internet

Deti sú veľmi dôverčivé, a preto sa ľahko pustia do reči s cudzími ľuďmi. A keďže žijeme vo svete, ktorého centrom je internet, je to ešte jednoduchšie. Sociálne médiá, chatovacie miestnosti, verejné nástenky – to sú všetko príležitosti na anonymitu zaváňajúcu podvodom. Ľudia tu môžu pokojne predstierať, že sú tínedžermi, no v skutočnosti sú oveľa starší. Ide o pedofilov alebo inak narušených jedincov, ktorí chcú zneužiť dôveru detí. Aj z tohto dôvodu je dôležité pravidelne monitorovať používanie internetu vášho dieťaťa a zdôrazniť, aké je dôležité nezverejňovať svoju adresu, telefónne číslo či email (nehovoriac o čísle kreditnej karty a podobne).

3.    Stresory

Áno, deti sa musia pasovať s množstvom stresu. Zvlášť dnes, v tejto uponáhľanej dobe, kladie spoločnosť na ne príliš veľa nárokov. Stresory ale nemusia byť vždy život ohrozujúce. Možno sa týkajú školských povinností, vzťahov medzi učiteľmi a spolužiakmi, no môže ísť aj o športový alebo umelecký výkon. V mnohých prípadoch môže za stres u detí aj rozvod, choroba či finančné problémy v rodine. I tu ale zostáva konverzácia kľúčovým riešením. Rodičia musia najskôr prísť na príčinu stresu u svojho dieťaťa, analyzovať ho a následne eliminovať, prípadne zmierniť. Škola alebo detský psychológ môžu pomôcť.

4.    Nehody

Medzi najčastejšie obavy rodičov o ich deti patrí aj nehoda spôsobená motorovým vozidlom. Mobilné zariadenia, tablety či počítače na palubnej doske sú veľmi nebezpečnými zlodejmi vodičovej pozornosti. Okrem toho, slúchadlá v ušiach a telefóny na uchu, ktoré sú medzi dnešnými deťmi také dôležité, boli už neraz príčinou smrteľnej nehody. Rodičia by mali byť v tomto prípade deťom dobrým príkladom. Nezabudnite opäť zdôrazňovať zodpovednosť a pripomeňte deťom riziká. Mali by tiež pochopiť, aby nikdy nejazdili s vodičom, ktorý je pod vplyvom drog alebo alkoholu.

5.    Násilie v škole

Obava, že bude dieťa v škole zranené je celkom bežná. No čoraz viac rodičov má strach z toho, že na ich deťoch bude páchané násilie. Mnohé školy majú vypracované plány, ako v takýchto situáciách postupovať, no dieťa môžete na násilníka pripraviť aj vy. Ak si trúfate, trénujte ho doma, no pokojne ho môžete prihlásiť aj na kurz sebaobrany. Deti by tiež mali vedieť, kam zavolať, ak sa stanú svedkom alebo priamym objektom násilia.

6.    Depresívne stavy

Zvýšená hladina stresu môže viesť k depresii. Zvlášť krehkí sú tínedžeri, ktorí si vedia „postaviť hlavu“ a z pocitu beznádeje sa pridávajú k rôznym pochybným hnutiam. Zriedkavé nie sú ani pokusy o sebevraždu. Príznaky narušenej duševnej pohody sa nedajú prehliadnuť, preto si ich zaručene ihneď všimnete. Stratilo vaše dieťa záujem o koníčky alebo o priateľov? Zhoršil sa jeho prospech v škole? Je apatické a nedokáže sa z ničoho tešiť? Depresia je liečiteľná. Ak ju teda nedokážete s vašim dieťaťom zvládnuť rozhovorom, obráťte sa na špecialistu.

7.    Nezdravá strava

Popri predošlých závažných obavách sa môže zdať zdravá strava ako banalita. Prieskum ale ukázal, že rodičom skutočne záleží na tom, aby sa deti v ich neprítomnosti stravovali zdravo. Ako to totiž býva, naše ratolesti majú tendenciu uprednostňovať mastné a sladké občerstvenie. Odborníci ale poznamenali, že zlé návyky si deti prinášajú z domu. Pokiaľ teda máte doma špajzu a chladničku plnú nezdravých jedál, nečakajte, že vaše dieťa si samo zvolí niečo iné. Nesmiete sa potom na neho hnevať, pretože ono nič iné nepozná. Jedine dospelí majú kľúč k tomu, aby dokázali potlačiť detskú obezitu. Keď rodičia nakupujú potraviny, mali by mať pevnú vôľu a dbať na to, aké potraviny kupujú. Jednoducho znova platí, rodičia musia byť svojim deťom príkladom.

8.    Nedostatočný pohyb

Aj keď sa vám to nemusí zdať, v súčasnosti je nedostatok pohybu u detí naozaj veľký problém. No aj tu zohráva hlavnú úlohu rodina. Rodičia môžu u svojich detí potlačiť sedavé návyky a ponúknuť im zábavu, pri ktorej sa rozhýbu. Ak sa stane fyzická kondícia rodinnou záležitosťou, stane sa súčasťou života vášho dieťaťa a vy sa viac nemusíte obávať. Čo takto spoločná jazda na bicykli, frisbee na dvore alebo naháňanie lopty? Nenáročné výlety môžu byť skvelou alternatívou, vďaka ktorej dosiahne mladý človek odporúčaných 60 minút denného cvičenia. Aj rôzne športové krúžky a mladé ligy majú svoje čaro.

9.    Vplyv drog

Drogy boli a navždy budú veľkým strašiakom. No nejde iba o tie tvrdé či nelegálne. Deti sa oveľa ľahšie dostanú k rôznym liekom. A práve domáce liečivá, ktoré ukrývate v zásuvke, sú jedným z najčastejších zdrojov drog. Ak sa k tomu pridruží depresia, dieťa či mladistvý môžu siahnuť po liekoch, pretože už viac nedokážu znášať to vnútorné vypätie. Je dôležité hovoriť o nebezpečenstvách, ktoré užívanie liekov (ale i drog vo všeobecnosti) so sebou prináša. Pokiaľ máte podozrenie, že vaše dieťa už po nejakej droge siahlo, s určitosťou budete musieť do toho zapojiť aj vášho pediatra či psychológa.

10. Sexting

Odoslanie fotografie so sexuálnym podtónom trvá sekundu, no môže spôsobiť problém, ktorý sa bude riešiť niekoľko týždňov či mesiacov. Ide o spontánny čin, ktorý ale naruší súkromie a v závislosti od situácie podnecuje dlhodobé emocionálne škody. Za zmienku stoja aj právne komplikácie, pretože sexting môže byť špecifikovaný ako trestný čin. Odosielateľ nemá predstavu, kde obrázky skončia a ako môžu byť zneužité. Sexualita, sexting a všetky intímnosti sú pre naše deti veľmi citlivá téma, no aj tá si vyžaduje rodinnú diskusiu.

Milí rodičia, z uvedeného vyplýva, že najdôležitejšia zo všetkého je komunikácia. Tá má svoj význam v každom vzťahu, no čo sa detí a rodičov týka, je priam nevyhnutná, ak chceme zabrániť rozsiahlym škodám. Strach sám o sebe nie je zlý, zlá je nečinnosť, ignorancia či arogancia vo vzťahu k našim potomkom.