Úvod Zdravie a rodina Význam omega-3 pre bábätká a deti

Význam omega-3 pre bábätká a deti

1454
0
ZDIEĽAŤ

Úžasné výhody omega-3 tukov určite netreba nijako zvlášť pripomínať. Sú dôležité pre tehotné ženy, ťažko pracujúcich ľudí, ale už aj pre jedincov po tridsiatke. Vedeli ste ale, že aj bábätká a deti by ich mali prijímať v dostatočnom množstve z doplnkov či stravy? Je to tak, mastné kyseliny sú nevyhnutné pre zdravie a zdravý vývoj detí.

Omega-3 tuky sú typom polynenasýtených tukov. V skutočnosti zahŕňajú niekoľko termínov mastných kyselín, a teda:

  • DHA: kyselina dokosahexaenová
  • EPA: kyselina eikosapentaenová
  • ALA: kyselina alfa-linolénová

Práve DHA a EPA formy omega-3 sú najviac prospešné pre zdravý vývoj mozgu a zraku u detí. Prirodzene sa vyskytujú v mastných rybách ako tuniak, pstruh či losos. Áno, rybičky v oleji sú najlepším spôsobom, ako zabezpečiť organizmu dostatok DHA.

A čo ALA forma? Obsahujú ju rastlinné potraviny ako vlašské orechy, chia semiačka, konope, ľan, sója či repka. Tu však treba zbystriť pozornosť, pretože ALA sa v rastlinách čiastočne konvertuje na DHA a v organizme sa zase mení na EPA. Premenené zložky sú ale extrémne nízke. Aj preto ALA nedokáže poskytnúť rovnaké výhody ako jej náprotivok z rýb. Vegáni a vegetariáni siahajú často po vajciach, pretože aj tie zastupujú omega-3. DHA a EPA nájdete i v potravinách alebo doplnkoch vyrobených z riasového oleja. Riasy z oceána majú vysoký obsah omega-3 tukov. Keďže ryby jedia tieto riasy, samé obsahujú tieto tuky.

Je naozaj dôležité začať s omega-3 už u detí?

Viaceré odborné štúdie poukazujú na to, že omega-3 (DHA a EPA) majú naozaj pozitívny vplyv na vývoj mozgu, nervov a zraku u bábätiek, batolia aj starších detí. Pokiaľ ste už o tejto problematike niečo čítali, iste viete, že omega-3 môžu tiež posilniť imunitný systém našich detí, a to zvýšenou aktivitou bielych krviniek, ktoré zožierajú škodlivé baktérie. Všetci vieme, aká je detská imunita krehká. Omega-3 zmierňujú zápal, čím chránia napríklad detské pľúca ohrozené infekciami a nachladnutím.

Aký je správny pomer?

Zatiaľ neexistujú konkrétne pokyny, ktoré by nám diktovali, koľko omega-3 tukov naše deti potrebujú. Viacerí špecialisti sa ale zhodli na tom, že deti od 6 do 24 mesiacov by mali prijať 10 až 12 mg DHA na kilogram telesnej hmotnosti. Pre vekovú kategóriu 3-4 roky odporúčajú 100 až 150 mg DHA+EPA denne. No a pre deti od 4 do 6 rokov je to už 150 až 200 mg DHA+EPA denne.

Naučte deti na rybičky!

Vyššie uvedené dávkovanie môže byť mätúce, preto si to skúsme zhrnúť slovami laika. Najlepším spôsobom, ako zabezpečiť dieťaťu dostatok omega-3, je ponúknuť mu rybu najmenej dvakrát týždenne. Iste, naučiť deti na ryby môže byť problém. Skúste preto pripraviť rybaciu nátierku alebo niečo podobné. Najlepšie „oklamete“ menšie deti. Nemusia vedieť, že jedia rybu (s tým by totiž mohli mať problém, presa len ide o živého tvora), no vy im ponúknete v zakamuflovanej podobne niečo zdravé. Pokiaľ sa ale dieťa nedá oklamať a rybu odmietne, obstarajte pre neho doplnok stravy (zodpovedajúci veku) s obsahom omega-3.

Skúsme sa teraz troška obšírnejšie venovať detskej výžive. Na čo nezabudnúť a čo nepodceniť? Nech sa páči, ponúkame niekoľko dobrých tipov a rád.

Základné pravidlá

Každý zodpovedný rodič vie, že do detskej výživy, ktorá je určená pre deti mladšie ako dva roky, nepridávame surovú zeleninu, orechy, ovocie, hrozienka, ale ani popcorn či bôby. Pre deti mladšie ako jeden rok sa zase neodporúča pridávať do výživy med. Deti v tomto veku by ale ešte nemali konzumovať ani jedlá ochutené kukuricou, špenátom alebo repou. Prečo? Lebo sa v nich vyskytujú dusičnany, ktoré môžu znížiť hladinu hemoglobínu u dieťaťa. Soľ, cukor a korenie sú pri detskej výžive absolútnym tabu. Neodporúča sa ani využitie konzervovanej zeleniny v detských jedlách, pretože je zvyčajne naplnená sodíkom a nevhodnými prísadami. Nepoužívajte ani veľmi kyslé ovocie (ananás, pomaranč, mandarínky). Kyselina reaguje kruto s nezrelým detským tráviacim systémom. Domáce detské jedlá určené pre deti mladšie ako jeden rok by tiež nemali obsahovať vaječné bielky, a to kvôli potencionálnej alergickej reakcii. Varené vaječné žĺtky sú ale v poriadku.

Na čo pozor?

     Možno vám to bude znieť smiešne, ale niektorí rodičia používajú namiesto cumlíka sladký koláčik alebo lízatko. Toto, prosím, nerobte! Potraviny určené pre detského konzumenta nikdy neohrievajte v mikrovlnnej rúre. Dieťa kŕmte vždy čistou lyžičkou a skontrolujte na svojej hornej pere, či jedlo nepáli. Zriedené potraviny a kaše nedávajte do detskej fľaše s väčším otvorom (využívané napríklad pri nočnom kŕmení). Je to nielen nebezpečné, nezdravé pre zúbky, ale vytvára to tiež nie najlepšie stravovacie návyky. Nikdy nekŕmte svoje dieťa nasilu! Ak začínate s novým jedlom, podajte mu jednu alebo dve lyžičky a potom ho nechajte vstrebať nové chute. Ako sme vyššie spomínali, zdravé tuky sú pre dieťa dôležité, a preto ho o ne zbytočne neukracujte. Ich príjem je dôležitý už v prvých dvoch rokoch života. Tuky sú potrebné pre zdravý vývoj.

Hygiena

Pri práci s potravinami nezabúdajte na hygienu. Deti sú totiž veľmi citlivé na baktérie a vírusy. Preto tu viac ako inde platí „umývať, umývať, umývať“. Pred začatím práce si vždy umyte ruky. V čistote držte aj utierky a hubky. Surové mäso či ryby môžu kontaminovať iné potraviny, preto ich vždy držte v chladničke oddelene od ostatných. Všetko, čo prišlo do styku so surovým mäsom (kuchynské dosky, náradie, nože), vždy dôkladne umyte. Potraviny rýchlo podliehajúce skaze spotrebujte čo najskôr a vždy ich dôkladne uvarte. Detské jedlo nenechávajte pri izbovej teplote dlhšie ako dve hodiny. Vždy vyhoďte všetko, čo vaše dieťa neskonzumuje. Akonáhle sa lyžica dotkla úst a znova misky, hrozí nárast baktérií. V chladničke sa môže domáca detská výživa skladovať tri dni.

Správne budovanie si stravovacích návykov už v detstve je veľmi dôležité, pretože dieťa si ich ponesie po celý život. Ak ho nenaučíte milovať špenát alebo ryby, je dosť pravdepodobné, že ich nebude milovať ani v dospelosti.