Úvod Problémy v rodine 12 tipov, ako mať kvalitný a šťastný život

12 tipov, ako mať kvalitný a šťastný život

142
0
ZDIEĽAŤ
12 tipov, ako mať kvalitný a šťastný život.

Ak niekto oslavuje sviatok väčšinou sa mu praje zdravie , šťastie a lásku, a keď je veriaci tak aj Božie požehnanie. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že čo je vlastne šťastie? Čo sa skrýva pod tým slovom, toľkokrát omieľaným v našom živote? Prajeme veľa šťastia novomanželom/ k narodeniu dieťaťa/ držíme palce i prajeme šťastie vo voľbe otázok na maturite alebo štátnici, šťastie na pracovnom pohovore/ šťastie pri operácii a pod. Šťastie je abstraktný pojem, pod  ktorým si každý predstaví niečo iné, alebo ho vníma  rozlične v závislosti od veku i životných skúseností.

Študent si povie- „mal som šťastie , že ma učiteľka nevyvolala- nič som sa neučil“

Vojak – „ mám šťastie, že ma neodvedú, som chorý/invalid/ mám zmyslový hendikep- okuliare /načúvací prístroj/ barle…“

Zamestnanec- „mal som šťastie, že mi šéf nepridelil kolegu/úlohu, ktorú som robiť nechcel“

Chorý – „ na šťastie sa operácia podarila, budem zdravý“.

Mamička pred pôrodom, keď prenáša- „mala som šťastie, nemuseli mi pôrod vyvolávať/ tlačiť mi na brucho/ dieťa v správnej polohe/ rýchly pôrod a prítomnosť otecka a pod.“

Podnikateľ – „ to je šťastie  že mám veľa peňazí, aspoň si môžem užívať“

Tipy na šťastný život

 1. Radovať sa z maličkostí

Radosť z drobností a malých úspechov vedie k vnútornej spokojnosti. Ak si nevážiš malé dary , ako si budeš vedieť vážiť tie väčšie.

 1. Nesťažovať sa

V tejto uponáhľanej dobe je veľa ľudí čo sa stále iba sťažujú , frflú na všetko a na všetkých, nedokážu si vážiť darov a talentov , ktoré majú. A celý svet vidia negatívnym pohľadom  zabúdajú na to , že pochváliť niekoho , vyčarí úsmev. Sťažovanie nám k ničomu nepomôže , ak neprispejeme k možnosti sa zmeniť , alebo tú vec na , ktorú sa sťažujeme zmeniť.

 1. Vyhýbať sa klamstvám

Hovorí sa , že pravda je veľmi dôležitá, ale tiež nie za každú cenu a za každých okolností. Povedať niekomu pravdu bez lásky alebo milosrdnú lož , tiež nebude mať účinok. Ako je len možné vyhýbajte sa klamstvám , lebo je to ako had , ktorý sa ovíja okolo vašej mysle, a pamätať si , čo som komu a kedy povedal, nie je po istom čase možné. Jednoducho si to nezapamätáte a skôr či neskôr to praskne.

 1. Netrápiť sa svojim vekom

Každý človek má nejaký vek, no niektorí sa trápia , že už nie sú veľmi mladí, že ich postihujú choroby alebo úrazy. Nie nadarmo sa hovorí , že vek je len číslo, ale nehovorí nič o našich skúsenostiach, starostiach alebo radostiach. Akýkoľvek vek má svoje čaro, no netreba mu pripisovať extra veľkú hodnotu. Lebo niekto môže byť 20 ročný starec a iný 70 ročný mladík. Je to o nastavení mysle.

 1. Netrápiť sa intrigami iných

Ak niekto na vás ohovára a intriguje voči vám, je potrebné vedieť, že tento človek , nie úplne psychicky v poriadku, keď niekto osočuje a ohovára.

 1. Nesúdiť životy iných

Za žiadnych okolností nesúďte život druhého ani , keď ho pokladáte za kamaráta, alebo je to váš dospelí príbuzní. Nikto nevie čo ten človek prežíva, či nemá náhodou krízu , depresiu alebo nejaké ochorenie , s ktorým sa nevie vyrovnať a preto reaguje dajme tomu podráždene alebo neadekvátne situácii , ktorá sa práve deje. Iba Boh vie čo sa deje v duši každého.

 1. Nesnažiť sa mať pravdu za každú cenu

Mať pravdu a nasilu ju presadzovať málokedy sa stretne s pozitívnou odozvou. Pravda bez lásky môže veľmi bolieť a zraniť city. Pravdu povedať je potrebné , ale treba vedieť kedy a ako.

 1. Nezávidieť druhým

Závisť je veľmi zlá vlastnosť , ktorá škodí nielen tomu , kto má nejakú danosť alebo vec /peniaze , ale aj tomu kto závidí , lebo mu to neumožňuje šťastne žiť a dopriať tomu, kto má. Niekedy to dokáže spôsobiť skutky , ktoré nemožno zvrátiť – ako zločiny- krádež/ vražda /zničenie

 1. Nebáť sa byť sám sebou

Ak chcete byť skutočne šťastný, buďte spokojný , s tým čo máte , alebo sa to snažte zabezpečiť po svojej vlastnej osi alebo vlastnou prácou. Hranie sa na niekoho , kým nie sme , z nás robí človeka , ktorý nie je autentický. Skôr či neskôr na to ľudia prídu , že sa snažíte byť niekým iným a tak znemožníte spoznanie samých seba a aj druhým ľuďom spoznať kým naozaj ste. Stratia dôveru, že ste sám sebou , ale niekoho imitujete. Nebojte sa byť autentický.

 1. Nepovažovať peniaze za jediný zdroj šťastia

Šťastie ti neprinesie , keď sa obklopíš materiálnym dobrom, ale to duchovné/duševné ti bude chýbať. Dá sa za peniaze kúpiť takmer všetko. Viete si kúpiť dom , ale nie domov, kúpiť si lieky , ale nie zdravie a pod.

 1. Robiť veci , ktoré máš rád

Šťastie prináša aj robiť veci, ktoré nás napĺňajú radosťou. Nájdenie si záľuby , ktorá mení našu náladu na lepšiu, alebo kreatívne vyžitie a vnútorná pohoda.

 1. Robiť iným ľuďom život lepším

Priatelia aj druhí ľudia využívajú šťastie jedného človeka na vnútornú pohodu. Prinášať radosť a šťastie druhým, spôsobuje radosť nielen tomu , kto je obdarovaný, ale aj ten , ktorý daruje..

Abstraktnosť pojmu šťastia vysvetľuje jeho rozmanité vysvetľovanie v ľudskej spoločnosti.

Bc. Ľubica Bombalová