Plank
Ide o jeden z najúčinnejších cvikov na posilnenie stredu tela, tzv. core. Podstatou nie je dynamické naťahovanie svalov, ale výdrž v statickej polohe. Plank je jedným z mála cvikov, ktoré zapoja celé telo bez toho, aby ste museli vykonávať pohyb. Nie náhodou sa do slovenčiny prekladá ako „doska“. Telo musí po celej svoje dĺžke vykresľovať priamku. Cvičenie planku dokáže v relatívne krátkom čase posilniť svaly v jadre tela, a tým poskytuje oporu pre chrbát a zlepšuje držanie tela. Rovnomerne zapája viaceré skupiny brušných svalov a zadku. Zaraďte do svojich denných pohybových aktivít aj tento cvik a snažte sa vydržať v tejto pozícii minimálne 10 sekúnd. Postupne tento časový interval predlžujte. Časom si môžete vytvoriť zostavu, pri ktorej budete striedať viacero rozličných techník planku.
Správna obuv
Myslíte si, že chodidlá a chrbát nemôžu mať vzájomné prepojenie, pretože sú od seba príliš vzdialené? Omyl. To, čo máme obuté vplýva na ľudské telo, a teda najmä na chrbticu, už od detstva. Nohy ovplyvňujú chôdzu, chôdza má vplyv na držanie tela a od držania tela závisí celkový stav nášho chrbta. Najideálnejšie je v priebehu dňa meniť topánky podľa účelu. Vyberajte preto topánky s hrúbkou podrážky a podpätkom najviac v rozpätí 2 – 4 centimetre. Podrážka a päta topánky by mali byť pevné. Topánky by tiež mali prirodzene podporovať klenbu nohy. Napätie v chrbte dokážu zmierniť aj špeciálne ortopedické vložky. Poskytujú nadštandardný komfort pre naše chodidlá a zmierňujú prípadné nárazy a otrasy.
Vitamín B
Vitamíny skupiny B majú priamy účinok proti bolesti. Ideálna trojkombinácia B1, B6 a B12 napomáha správnemu vyživovaniu nervov a svalov a dokážu zároveň zmierniť bolesť chrbta. Správne vyživované nervové bunky sa rýchlejšie hoja, sú silnejšie a schopné dlhšie odolávať poškodeniu a vzniku bolesti.
Stop fajčeniu
Fajčenie škodí zdraviu. Túto formulku poznáme už hádam všetci. Štúdie však navyše preukázali, že fajčiari majú až o 30 % vyšší sklon k problémom s chrbticou. Dôvodom je zhoršená cirkulácia krvi, ktorá bráni živinám, aby sa dostali na tie správne miesta.
Ťažké kabelky vymeňte sa ruksak
V prípade tašiek a kabeliek platí dôležité pravidlo – zaťažujte chrbticu rovnomerne. Ak nosíte kabelku, skúste ju striedať na jednom i druhom ramene, vyložte veci, ktoré nepotrebujete. Vyberajte ľahšie materiály kabeliek a zvoľte skôr hrubšie ramienko. Vhodnejšou alternatívou pre chrbát sú však ruksaky. Našťastie, móda im praje, a tak nie sú doménou iba športovcov a školákov, ale môžete si ho dať na chrbát aj do práce. V každom prípade by ste nikdy nemali nosiť na pleciach viac ako 10 až 15 % svojej hmotnosti.