Úvod Zaujímavosti AKÉ SÚ VÝHODY NOSENIA DETÍ V ŠATKÁCH?

AKÉ SÚ VÝHODY NOSENIA DETÍ V ŠATKÁCH?

594
0
ZDIEĽAŤ

Čoraz viac mamičiek prichádza na chuť noseniu svojho dieťatka v šatke nielen v zahraničí, ale v posledných rokoch už aj na Slovensku. Prezradíme vám, prečo sa túto techniku oplatí vyskúšať a aké sú jej prednosti.

Čo vám nosenie ponúka?

Hoci sa niekomu môže zdať, že podobné nosenie je záležitosťou modernej doby, v skutočnosti už existuje veľmi dávno. Po istý čas síce ustúpilo v našich končinách do úzadia, postupne sa však dostáva opäť na výslnie a predstavuje tak praktickú alternatívu ku klasickým kočíkom. Názory mnohých odborníkov sa zhodujú v tom, že dieťa predovšetkým v ranných štádiách svojho vývoja potrebuje blízky kontakt s ďalším človekom, aby sa mohlo cítiť bezpečne, byť pokojnejšie a začať si rýchlejšie zvykať na okolitý svet potom, čo opustilo pohodlie mamkinho bruška.

Kvalitné šatky na nosenie detí umožňujú rodičom kontrolovať z bezprostrednej blízkosti fyzický aj psychický stav ich drobca, vďaka čomu sa dá okamžite reagovať na prípad, kedy je dieťatku zle alebo mu niečo prekáža. Túto vlastnosť oceníte aj v momente ochorenia, keď prítomnosť blízkej osoby ratolesť upokojuje a dokonca môže napomôcť pri znížení horúčky. Váš potomok je navyše počas nosenia uložený do šatky vertikálne, pričom táto poloha má pozitívny vplyv na vývoj detského chrbátika a zároveň predchádza ťažkostiam bedrových kĺbov. Nehovoriac o tom, že dieťa je zvedavé a šatka mu na rozdiel od mnohých kočíkov umožňuje pozorovať okolitý svet, vďaka čomu sa dostáva do styku s viacerými podnetmi.

Prečo je nosenie dôležité?

Je dôležité zdôrazniť, že nosenie prináša výhody nielen samotným bábätkám, ale aj mamičkám. Nosiče im totiž ponúkajú možnosť venovať sa popri starostlivosti o malého drobčeka aj iným aktivitám a nechávajú im doslova voľné ruky, s ktorými môžu bez problémov vykonávať bežné činnosti podľa potreby. Emočne sa zblížiť so svojím potomkom prostredníctvom nosenia sa navyše môžu nielen mamičky, ale aj oteckovia. Vytvoriť si silnú väzbu je obzvlášť dôležité v prvých mesiacoch života vášho bábätka. Nezabúdajte tiež, že nie všetky miesta sú dostupné kočíkom a aj v takýchto prípadoch tak môže byť vhodne zvolený nosič alebo šatka neoceniteľným pomocníkom.