Úvod domácnosť a bývanie Ako si pomocou zaujímavých doplnkov a dekorácií vytvoriť ten najútulnejší domov

Ako si pomocou zaujímavých doplnkov a dekorácií vytvoriť ten najútulnejší domov

88
0
ZDIEĽAŤ
Ako si pomocou zaujímavých doplnkov a dekorácií vytvoriť ten najútulnejší domov.

Domov je miesto, kde chceme nájsť pokoj a pohodlie po náročnom dni. Zatiaľ čo útulný pocit sa najčastejšie spája najmä s jeseňou a zimou, je dôležité vytvoriť si teplý pocit po celý rok. Existuje niekoľko spôsobov, ako si môžete tento pocit vo svojom dome vytvoriť. Inšpirujte sa nasledujúcimi tipmi na zaujímavé dekorácie a zistite, ako si zútulniť váš domov.

 

Tu je pár trikov a tipov na dekor, ktoré môžete jednoducho implementovať, a vďaka ktorým bude váš domov mimoriadne útulný bez toho, aby ste museli míňať tony peňazí.

Pohodlný gauč

Dôležitou súčasťou toho, aby priestor vyzeral a pôsobil ako domov, je pohodlný gauč alebo pohovka. Predtým, ako si jeden vyberiete, zvážte typ atmosféry, ktorú chcete vytvoriť, ako aj spôsob, akým budete miestnosť používať. Ak chcete super útulný vzhľad, perfektná bude pohovka s pohodlnými vankúšmi. Uistite sa, že máte nábytok, ktorý zodpovedá veľkosti miestnosti. Vždy je dobré otestovať nábytok najprv v predajni.

Romantika s kvetinovými vzormi

Kvetinové vzory sú ďalšou variáciou prírodných akcentov, ktoré dodávajú miestnosti jemnú atmosféru a môžu pekne kontrastovať s formálnymi kusmi nábytku.

Strom života ako silný symbol pre váš domov

Dekorácia strom života je symbolickým znázornením života samotného – nielen ľudského, ale aj života rastlín, ako aj iných foriem, ako je život zvierat alebo duchovný život. Strom života znamená veľa vecí a hodnôt. Môže predstavovať rodinu a jednotu a pripomínať vám, že nie ste opustení ani osamelí, ale máte spojenie s okolitým svetom. Predstavuje tiež plodnosť, keďže si neustále nachádza cestu, ktorá sa vyvíja. Strom je všadeprítomným symbolom vytrvalosti a evolúcie.

 

Tento symbol prírody a života samotného môžete ľahko zakomponovať do vášho domova rôznymi spôsobmi. Ak hľadáte krásny spôsob, ako pridať strom života do vášho domova, pouvažujte napríklad nad závesom na stenu, umeleckými výtlačkami, sochami alebo skulptúrami.

 

Aj vankúše a obliečky na vankúše predstavujú rýchly a jednoduchý spôsob, ako pridať tento symbol prírody do vášho domova. Navyše, všestrannosť dekoračných vankúšov uľahčuje ich výmenu počas rôznych ročných období. Aj krásne navrhnuté prikrývky dodajú každej miestnosti teplo.

Originálne doplnky z fotiek

Originálne doplnky z fotiek a obrazov.

Ak máte doma veľa krásnych okamihov zachytených vo fotografiách, nenechávajte si ich iba v mobile. Ukážte a zvečnite si ich v podobe interiérových doplnkov podľa vašich predstáv. Stačí si vybrať typ doplnku do domácnosti a také fotky, ktoré vás neomrzia. A potom už len nechať vytlačiť v podobe obrazu ako plagát, na obrus či vankúš.

 

Spestriť steny môžete aj hodinami s vlastnou fotkou, originálna je aj lampa s vašou 3D fotografiou na tienidle.

Zapáľte si pár sviečok

K jednoduchým dekoráciam určite patria aj svietniky a sviečky, ktoré okamžite zútulnia domov a vytvárajú teplú atmosféru. Sú najlepším tvorcom dobrej nálady a sú k dispozícii v rôznych cenových kategóriách a v rôznych veľkostiach či vôňach.

Pridajte textúru

Prikrývka z plyšovej textúry nielenže pôsobí neuveriteľne luxusne, ale poskytuje aj teplo. Tieto doplnky si môžete umiestniť na operadlo stoličky, prehodiť cez rameno pohovky alebo využiť ako koberček či podnožku. Ak chcete pozdvihnúť vzhľad vašej miestnosti, vyberte si prikrývku s výraznou farbou alebo zábavným vzorom.

Tmavé steny

Tmavé steny nie sú až tak populárne, čo je trochu škoda, pretože tlmené farby môžu robiť priestory útulnými. Ak vám tmavé steny príliš nesedia, môžete zakomponovať jednu stenu s bielym náterom, svetlými podlahami, teplými drevenými akcentmi alebo strategicky umiestneným osvetlením. Majte však na pamäti, že tmavé farby tvoria vizuálnu ilúziu, že miestnosť je menšia.

Paleta monochromatických farieb

Použitie množstva rôznych farieb môže vyzerať dobre v bohémskom domácom dizajne, ale môže tiež spôsobiť, že miestnosť bude na oko preplnená a ohromujúca. Naopak, monochromatická farebná paleta umožňuje oku oddychovať a zároveň vytvára estetický vzhľad. Monochromatický dizajn v tmavšej farbe môže pomôcť, aby miestnosť vyzerala intímnejšie, zatiaľ čo výber svetlejších farieb môže malé miestnosti opticky zväčšiť.

Závesy

Ďalšia dekorácia, s ktorou si môžete zútulniť domov a ktorá má schopnosť úplne zmeniť vzhľad a atmosféru v miestnosti, je záves alebo súprava závesov. Do spálne určite zvoľte niečo tmavšie, čo neprepúšťa svetlo, do obývačky je v poriadku pridať niečo svetlejšie, niečo, čo úplne nebráni výhľadu, ale do určitej miery ponúka súkromie.

Neutrálne farby a prírodné materiály

Neutrálne farby sú pokojné a nezahlcujú oko množstvom vzorov. Spôsob, ako udržať neutrálne farby zaujímavé, je predstaviť ich v rôznych textúrach a odtieňoch.

 

Prírodné materiály dodajú vášmu domovu nielen atmosféru, ale aj štýl. Kameň a drevo sú skvelé neutrálne prírodné materiály, čo znamená, že sa dajú kombinovať s akoukoľvek inou farbou. Prírodné materiály môžu skvele pôsobiť vo vintage alebo industriálnych domácnostiach. Okrem toho, že sú prírodné materiály krásne, dobré pre životné prostredie, sú aj veľmi odolné, takže všetko, čo je z nich vyrobené, vydrží.

Rozprávkové svetlá pre rozprávkový domov

Rozprávkové svetlá sú populárnou formou osvetlenia už niekoľko rokov a môžete ich už získať vo všetkých druhoch rôznych tvarov a farieb, ktoré sa hodia k akémukoľvek dizajnu. Rozprávkové svetlá môžu byť použité na balkón, terasu či obrys dverí a sú skvelým spôsobom, ako pridať intímny dotyk do súkromných priestorov, ako sú spálne.

Zakomponujte niekoľko izbových rastlín

Izbové rastliny nielenže robia dom útulnejším, ale tiež pomáhajú čistiť vzduch vo vašej domácnosti. Niektoré izbové rastliny vyžadujú jasné svetlo, aby sa im darilo, zatiaľ čo iné môžu byť umiestnené aj v miestnostiach, ktoré majú menej prirodzeného svetla. Izbové rastliny tiež prichádzajú v obrovskom výbere farieb a druhov, takže si každý určite príde na svoje.

Tapeta na steny

Tapetované steny dodávajú miestnostiam zaujímavý vzhľad a vytvárajú príjemnú atmosféru. Keď ich skombinujete s inými domáckymi dizajnovými prvkami, výsledok môže byť naozaj úžasný. Na výber je neobmedzené množstvo tapiet, takže tapety sú ideálne na dodanie osobného dotyku stenám bez toho, aby ste na nich museli robiť špeciálne nátery. Ďalšou výhodou moderných tapiet je, že sa dajú jednoducho stiahnuť a vymeniť, ak vás omrzia a budete chcieť zmenu.

Ručne vyrobené bytové doplnky

Kuchyňa so zujímavými doplnkami a dekoráciami.

Praktické a krásne môžu byť aj handmade svojpomocné dekorácie do domu, ktoré vám určite pochváli nejedna návšteva. Váš originálny a osobitý vkus môžete prejaviť na doplnkoch, ako je prestieranie, obliečky na vankúše, prikrývky, keramika, sviečky či obrazy. Zaujímavo môžu vyzerať aj nezvyčajné dekorácie ako:

 

 • konár namiesto garniže
 • polička z palety
 • rôzne dekorácie z roliek od toaletného papiera
 • zo starých nepotrebných vecí si môžete ušiť deku alebo vankúše technikou patchwork
 • nepotrebné šnúrky a stužky môžu poslúžiť na upletenie košíka, výrobu závesov alebo ich môžete jednoducho omotať okolo kvetináča či vázy a podobne.

Kútik na čítanie

Ďalšia vec, ktorá dokáže zútulniť domácnosť, je kútik na čítanie. K tomu vám postačí pohodlná stolička alebo kreslo a malý stolík. Voliteľne môžete pridať aj ďalšie veci, ako sú napríklad police na knihy a lampička. Väčšina domov a bytov má roh alebo výklenok, ktorý sa nepoužíva a práve to sú ideálne miesta na vytvorenie miesta na čítanie.

Doprajte si luxus v posteli

Spálňa by mala byť samozrejme najpohodlnejšou a najútulnejšou miestnosťou v dome a na dosiahnutie takejto atmosféry stavte na mäkké a príjemné textúry a tkaniny, teplé drevo na podlahu a farby a vzory, ktoré vám pomôžu relaxovať a cítiť sa dobre. Veľmi dôležitú úlohu tu zohráva aj osvetlenie. Tretinu svojho života strávite spánkom, takže sa oplatí venovať čas aj energiu tomu, aby bol váš priestor na spanie taký útulný a štýlový, ako je to len možné.

Ozdobte na sviatky

Jednoduchý spôsob, ako udržať svoj domov štýlový, je raz za čas zmeniť jeho vzhľad. Skvelý spôsob, ako to urobiť, je vystriedať dekorácie vášho domova podľa ročných období. Zdobenie vášho domova na sviatky môže dodať veľa šarmu a tepla zároveň.

Dekorácie a doplnky v rôznych štýloch

Bytové doplnky dotvárajú celkovú atmosféru domácnosti a môžu vypovedať aj o vašom štýle. Či už zvolíte jeden alebo zladíte viacero jednotlivých štýlov bývania, bude závisieť od vašich preferencií. Aktuálne v trende sú nasledovné:

 

 • Minimalizmus a industrializmus
 • Japandi (mix japonského a škandinávskeho štýlu)
 • Udržateľnosť’ a ekológia
 • Vintage a retro štýl
 • Vidiecky štýl
 • Stredomorský štýl a veľa ďalších

 

Voľnú ruku dostali aj rôzne dizajnové doplnky z betónu, terazzo či ratanu.

Zhrnutie

Už aj maličkosti môžu spôsobiť veľa zmien v našom živote. Dôležité je zapamätať si, že hoci domov môže vyzerať útulne, dôležitejšie je, aby pôsobil útulne. Útulnosť nie je iba vzhľad, je to pocit – pocit tepla a pohodlia.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista.