Úvod Rodina Aké výhody ponúka turistika pre deti a ako im spestriť pobyt v...

Aké výhody ponúka turistika pre deti a ako im spestriť pobyt v prírode?

228
0
ZDIEĽAŤ
Aké výhody ponúka turistika pre deti a ako im spestriť pobyt v prírode?

V dnešnom svete obrazoviek a takzvaného „digitálneho prepojenia“ si mnoho rodičov uvedomuje, aké dôležité je odpojiť deti od elektrickej siete a dostať ich von. Čo to znamená? Turistika s deťmi opäť získava na popularite. Pobyt vonku je oveľa viac než len cvičenie. Deti nielen rozhýbe, ale je pre ne prospešný a ponúka mnoho výhod.

 

Prečo viesť deti k turistike a ako ju urobiť zábavnou pre celú rodinu?

Tipy na turistiku s deťmi

Turistika s deťmi je skvelý spôsob, ako ich spojiť s prírodou už v mladom veku, naučiť ich vážiť si prírodu a užívať si ju. Tu je niekoľko tipov, ako na turistiku s deťmi:

Turistika je pre deti úžasná.

Zvoľte primeranú trasu

Aspoň na prvýkrát vyberte túru, ktorá nie je príliš dlhá ani príliš namáhavá. Výber trasy, ktorý ukrýva nejaké zaujímavosti – či už je to jazero, potok, vodopád alebo niečo iné – deti zabaví a zároveň im dá cieľ, ktorý majú dosiahnuť. A pamätajte, že ide o cestu, nie o cieľ a pre deti by mala byt’ túra najmä o zážitkoch.

 

Tip: Viete, ako sa vybaviť na túru do hôr?

Doprajte si dostatok času

Čas je váš priateľ, a preto si ho naplánujte. Deti milujú objavovanie, chcú všetko zbierať, všetkého sa dotýkať a skúmať. To je jedna z vecí na turistike, ktorá deti namotivuje. Uistite sa, že majú dostatočný čas nabažiť sa divočinou.

Správne sa oblečte

Vždy si vezmite oblečenie do každého počasia. Najlepšie je vrstvenie. Dbajte na to, aby ste so sebou vzali dostatočné množstvo oblečenia pre prípad, že by vaše dieťa na ceste prechladlo. Aj v lete môžu byť rána chladné. Taktiež dbajte na primeranú turistickú obuv. Topánka nesmie nikde tlačiť a medzi špičkou a prstami by malo zostať 1-1,5 cm, nie viac. Topánky si teda vždy pred výletom vyskúšajte.

Pripravte sa na čokoľvek

To platí takmer pre každú túru bez ohľadu na to, či ide o dieťa alebo nie. Dúfame, že sa na ceste nestane nič zlé, ale najlepšie je byť pripravený na všetko. Môže to znamenať odreté koleno, bodnutie hmyzom alebo náhlu zmenu počasia.

 

Nezabudnite preto na dostatočnú prípravu a zabaľte si základné veci:

 

  • Navigácia (mapa, kompas, GPS zariadenie)
  • Čelovka s LED žiarovkou a náhradnými batériami
  • Ochrana pred slnkom (slnečné okuliare, ochranný odev, opaľovací krém)
  • Lekárnička
  • Nôž, multifunkčné náradie, lepiaca páska a šnúry
  • Zapaľovač alebo zápalky
  • Prístrešok (stan, karimatka, hamaka na nocovanie v prírode, vrece na odpadky)
  • Jedlo aspoň na jeden deň na krátku túru
  • Pitná voda
  • Extra oblečenie, ak strávite noc v prístrešku
  • Fotoaparát

 

Zvážte aj balenie spreja proti hmyzu, náhradného mobilného telefónu a nabíjačky. A predtým, ako pôjdete, vždy povedzte niekomu, kde ste na turistike.

Naplánujte si časté prestávky

Turistika si vyžaduje veľa energie. Energicky vyčerpané deti sa často stávajú mrzutými. Môžete si však urobiť piknik alebo malé pohostenie a dieťa bude ako vymenené. Robte teda množstvo malých prestávok na malé desiaty a pitný režim. Vezmite si zmes občerstvenia ako ovocie, oriešky, ryžové chlebíky, keksy, toasty, sendviče a aj trochu čokolády.

Zvoľte si vodcu

Deti milujú pocit, že sú nad vecou. To, že sa deti budú striedať vo vedení turistickej skupiny, im môže pomôcť cítiť sa hrdo a sebavedomo. Len sa uistite, že sa vedenie medzi deťmi strieda, inak by to mohlo viesť k hádkam. Tým, že umožníte deťom viesť, zabezpečíte, aby tempo bolo primerané a deti tak mohli držať krok.

Nech je to zábavné

Kľúčom k úspechu na turistike je udržať deti motivované a zabaviť sa. Nechajte ich hľadať voľne žijúcu zver, huby, rastliny alebo počítať druhy divých kvetov. Aby sa pre ne prechádzky nestali príliš jednotvárnymi, môžete im ich spestriť aj radom zábavných aktivít a hier:

 

  • Hádaj, kto som – niekto si vymyslí konkrétnu vec, osobu alebo zviera, ďalší sa pomocou otázok, na ktoré sa dá odpovedať iba áno alebo nie, snaží danú vec uhádnuť.
  • Sochy – jeden ide vpredu, ostatní za ním vzadu. Keď sa prvý otočí, ostatní musia skamenieť. S tým, koho uvidí vpredu idúci hráč sa pohnúť, si vymení miesto.
  • Abeceda – dospelý vyberie tému a deti musia čo najrýchlejšie nájsť slová s ňou súvisiace. Zároveň sa však ide podľa abecedy, teda slová musia začínať písmenom v poradí od A po Z. Ak sú témou napríklad krajiny sveta, musia sa deti najprv snažiť si spomenúť na krajinu začínajúcu na „A“ (Argentína, …), potom na „B“ a tak ďalej.

Chodievajte na turistiku často

Začnite rodinnú tradíciu chodenia na turistiku raz alebo viackrát do mesiaca. Deti milujú pocit dobrodružstva. Keďže trávia cez týždeň veľkú časť svojho času v interiéri, víkendová turistika je ideálnym spôsobom, ako ich dostať von – či už ide o mestský park alebo chodník v oblasti divočiny.

7 dôvodov, prečo je turistika pre deti úžasná

Čas strávený objavovaním prírody je skvelý spôsob, ako spojiť rodiny, získať potrebnú fyzickú aktivitu či prestávku od každodennej rutiny. Tým však výhody nekončia. Či už sa budete držať blízko domova alebo sa vyberiete preskúmať nový terén, turistika môže prispieť k osobnému rastu detí.

 

Plánujete dovolenku v zahraničí? Inšpirujte sa tipmi na výlet do hôr v Chorvátsku.

1. Zlepšuje fyzické zdravie

Pre optimálny fyzický vývoj detí a zlepšenie ich celkového zdravia je potrebné mierne namáhavé cvičenie. Turistika v rôznych oblastiach a terénoch posilní rôzne svalstvo a zlepší ich celkovú kondíciu a zníži riziko mnohých stavov v budúcnosti, napríklad vysoký krvný tlak, cukrovku a obezitu.

2. Zlepšuje duševné zdravie

Je známe, že cvičením sa uvoľňujú endorfíny, čím sa znižuje stres, zlepšuje sa nálada a pobyt v prírode nás robí šťastnejšími a pokojnejšími. Dokonca aj malé deti môžu trpieť stresom, úzkosťou a depresiou. Turistika im tak môže pomôcť pri zmiernení niektorých sprievodných symptómov.

3. Prispieva k environmentálnej výchove

Byť vystavený prírode prispieva k uvedomelosti a úcte k životnému prostrediu. Deti, sa učia o našej planéte prostredníctvom fauny a flóry, učia sa praktizovať dobrú etiku, ako je nezahadzovať odpadky alebo neškodiť rastlinám ani zvieratkám. Naučiť deti správať sa k prírode s rešpektom je dôležitou súčasťou ich výchovy.

4. Kvalitný rodinný čas

Turistika je jedným z najlepších spôsobov, ako stráviť kvalitný čas so svojimi deťmi. Každá rodina si zaslúži oddych od vymožeností modernej doby. Na ceste sa môžete odpojiť od technológie a skutočne spoznať svoje deti. Posilníte tým puto medzi vami. Môžete si vytvoriť rad pozitívnych spomienok, ktoré si uchováte na celý život. Keď vaše deti vyrastú, ocenia spomienky strávené s vami vonku. Choďte preto často von a zmysluplne sa rozprávajte so svojimi deťmi v tichej prírode.

5. Povzbudzuje deti, aby testovali svoje hranice a pomáhali im budovať sebadôveru

Pre deti je mať nejaký strach prirodzenou súčasťou života; koniec koncov, každý z nás musí niečo vyskúšať prvýkrát. Prekonanie týchto strachov a získanie sebadôvery je niečo, čo deti dosahujú skúšaním nových vecí, testovaním svojich obmedzení a istou dávkou riskovania.

 

Turistika ponúka deťom príležitosť zistiť, čoho sú schopné, vyskúšať si zlepšiť svoje zručnosti a dosiahnuť nové výkony. Zdolávanie novej trasy alebo svahu, ktorý ich kedysi vystrašil, im dá pocit sily a niečo, na čo môžu byť hrdí.

6. Môže zvýšiť kognitívne schopnosti

Čas strávený učením sa o rastlinách, zvieratách, geológii a geografii v prírode ponúka deťom príležitosť kriticky myslieť, vnímať svet okolo seba, byt’ pozorný a využívať svoje schopnosti pamäte.

7. Poskytuje príležitosti na vyučovanie rôznymi spôsobmi

Zatiaľ čo niektoré deti sa celkom dobre učia z kníh v triede, iným sa darí, keď sa im tie isté informácie sprostredkujú vzrušujúcejším a dynamickejším spôsobom. Pobyt v prírode ponúka množstvo príležitostí ako základné hodiny matematiky, geológie, biológie ba dokonca aj histórie zvládnuť zábavným a zaujímavým spôsobom.

8. Poskytuje únik pred obrazovkami

Digitálny detox pomáha vrátiť sa z online sveta do toho reálneho. Okrem toho pohľad na skutočný svet a prírodu okolo nenamáha zrak tak, ako pozadie plochy na počítačoch alebo obrazovka televízora. Najmä pre deti je trávenie času vonku jedným z najlepších spôsobov, ako zabrániť rozvinutiu krátkozrakosti. Využite preto túto príležitosť a oddýchnite si od neustáleho bombardovania informáciami z médií a sociálnych sietí.

 

Tip: Pri častých výletoch zvážte (nielen) cestovné poistenie pre svoje deti.

Kedy začať s turistikou s deťmi?

Kedy začať s turistikou s deťmi?

Neexistuje ideálny vek na to, aby ste s deťmi začali turistiku. Každý vek má svoje ťažkosti a výzvy, ktoré treba zvážiť.

 

Na jednej strane sa s bábätkami dá túrovať pomerne ľahko. Na krátke túry ich naozaj stačí vložiť do zavinovačky alebo nosiča na batoh, zapnúť si topánky a vyraziť. Najťažšie je v prvom rade dostať sa z domu.

 

Turistika s batoľatami je o niečo jednoduchšia a náročnejšia zároveň. Batoľatá môžu chodiť samé, ale zvyčajne nemôžu ísť veľmi ďaleko a rýchlo sa unavia.

 

Po 4 rokoch je turistika s deťmi oveľa jednoduchšia. Pokiaľ to terén dovolí, berte deťom odrážadlo alebo bicykel. Veľa turistických trás vedie po spevnených rovinatých cestách.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista.