Úvod Zaujímavosti Ako zabaviť deti počas neplánovaného voľna? 

Ako zabaviť deti počas neplánovaného voľna? 

1081
0
ZDIEĽAŤ

Fakt, že deti zostali neplánovane doma na obdobie minimálne 2 týždňov môže znieť hrozivo. Plnohodnotne zabaviť deti po tak dlhú dobu sa zdá prakticky nemožné, ale netreba zúfať. Na zábavu môžete použiť rôzne kartové či stolové hry, ktoré doma máte. Ak už sa vám však všetko zdá opozerané a obohraté, prinášame zoznam nápadov, ktoré rozhodne stojí za to vyskúšať.

  1. Veľké upratovanie

Hoci máloktoré dieťa rado upratuje, inak sa k situácii postaví po dlhšej dobe izolácie doma. Najmä ak z upratovania urobíte súťaž. Súťažiť v upratovaní môže so súrodencami alebo rovno s vami. Vyberte si na upratovanie rovnako veľké plochy (napríklad skrinku v kuchyni pre vás  a skrinku s knihami v detskej izbe) a začnite. Nezabudnite si určiť aj férového rozhodcu, ktorý môže rozdeľovať body nielen za rýchlosť, ale aj za kvalitu uprataného priestoru.

  1. Cvičte

Či je karanténa alebo nie, pohyb je stále dôležitý. Preto pokiaľ sa vám dá, pravidelne si s deťmi zacvičte. Na cvičenie doma nájdete na internete množstvo rôznych videí. K dispozícii sú  dokonca videá o cvičení určené priamo pre deti. Pokiaľ deti cvičiť odmietajú, nezúfajte, začnite cvičiť sami a vaše deti sa podľa vášho vzoru časom pripoja tiež. Aj 10 minút cvičenia je lepšie ako vôbec žiaden pohyb.

  1. Varte spolu

Spoločné varenie môže predstavovať zábavu aj na celé dopoludnie, najmä pokiaľ ide o varenie dvoch chodov jedál. Deti rady krájajú, miešajú, obaľujú, čistia…jednoducho môžete ich zapojiť do ktorejkoľvek časti procesu varenia, ktorú svojimi zručnosťami zvládnu. Jedlá, ktoré si deti samé uvaria im zákonite aj lepšie chutia. Po varení vám ešte deti môžu pomôcť s upratovaním kuchyne. Okrem toho, že sa deti zabavia, naučia sa tiež niečo o varení a zároveň plnohodnotne strávite niekoľko hodín spoločnou aktivitou.

  1. Čítajte knižky a hrajte divadielko

Ak chcete tráviť čas inak ako pri televízore, čítajte spolu s deťmi knihy. Pokiaľ sú deti dostatočne malé a hravé, môžete knižku nielen prečítať, ale urobiť podľa nej divadielko. Vyberte z knihy hlavné postavy a spolu s deťmi ich môžete vyrobiť. Nevadí, že neviete šiť, maňušky predsa nemusia byť dokonalé, stačí že sa budú páčiť vám a hlavne vašim deťom. Pokojne ich vyrobte zo starých ponožiek alebo použite ako postavičky hračky, ktoré máte. Potom si môžete celý príbeh zahrať. V hraní divadielka sa môžete s deťmi striedať, veď aj rodičia si radi občas zájdu na divadlo. Nezabudnite celú rozprávku natočiť a založiť do rodinného albumu, budete mať na čo spomínať.

  1. Postavte si bunker

Pamätáte si na časy, keď sme si stavali bunkre za pomoci stoličiek či častí gauču a rôznych prikrývok a diek? Verte tomu alebo nie, ale táto zábavka sa bude páčiť i dnešným deťom. Ak nemáte dostatok prikrývok, nevadí. Pokojne môžete uprostred obývacej izby postaviť menší stan, ktorý poslúži na hru na indiánov rovnako dobre ako iný bunker. Ak máte doma dostatok veľkých krabíc, výroba bunkra bude o to zaujímavejšia. Krabicový bunker môžete pokojne pomaľovať podľa vlastnej predstavivosti.

  1. Schovávačka

Že ste už na schovávačku veľkí a váš byt je na to príliš malý? To sa vám iba zdá. Deti dokážu byť pri schovávačke nesmierne kreatívne. Málokto by veril, že 12-ročné dieťa sa zmestí do koša na bielizeň alebo pod nízky stôl.

  1. Vyrobte ozdoby do bytu či domu

Hoci je Veľká noc až o mesiac, ozdoby môžete pokojne vyrábať už teraz. Pokiaľ neviete, ako by ste začali, na internete nájdete množstvo menej či viac zložitých nápadov, ktoré vaše deti zabavia aj na niekoľko hodín. Vyrábať môžete ozdoby na stôl či do poličiek, rôzne druhy kraslíc alebo ozdobné vence na vchodové dvere. Pokiaľ by ste vyrobili ozdôb viac, rozhodne potešia aj vašich príbuzných.

  1. Filmový maratón

Ak ste už z toľkých činností unavení a chcete si v kľude oddýchnuť pri televízii, starostlivo si vyberte čo budete pozerať. Objednajte či stiahnite deťom niektoré zo zábavných animovaných filmov, ktoré si obľúbia nielen deti, ale aj vy. Pripravte si misu popcornu ako v kine a rodinná zábava môže začať.

Hoci sa môže zdať dlhodobý pobyt doma nudný a zaťažujúci, pri troche kreativity si ho môžete s rodinou plnohodnotne užiť a konečne spoločne urobiť veci, ktoré už tak dlho odkladáte. Nie je predsa dôležité, kde ste, ale že ste spolu.