Úvod Problémy v rodine Kedy dovoliť deťom dlhší pobyt vonku

Kedy dovoliť deťom dlhší pobyt vonku

1648
0
ZDIEĽAŤ

Zvládnuť pubertu je náročné aj pre samotné deti a to ani nehovorím o tom aké je to ťažké pre rodičov. Každá strana si chce presadiť svoj názor a spôsob riešenia problémov. Deti alebo lepšie povedané dospievajúci často neuznávajú autoritu v závislosti od spôsobu výchovy. Názory rodičov podľa nich sú zastaralé, trápne a podobne. Jednoducho hormóny sa prejavujú v plnej kráse. Celý vzťah je o dôvere. Ak si puberťák dokáže vybudovať dôveru u rodičov, tak v určitej miere budú spokojné obe strany. Tínedžeri netúžia po tom aby chodili von z rodičmi, celý svet sú kamaráti a čoraz viac ich to láka von.

Ak vy čakáte od detí, že splnia to, čo sľúbia, musíte urobiť aj vy to isté. Ak niečo sľúbite, tak to dodržte. Takže dajte si pozor na to čo sľubujete, aké argumenty používate, pretože dieťa kopíruje a ľahko sa môže odvolať na to čo vy poviete. Nedá sa povedať, kedy je ten správny vek aby ste dieťa pustili von s kamarátmi, bez dozoru, je to veľmi individuálne. Závisí to od vášho vzťahu, od dôvery, od zrelosti dieťaťa a v neposlednom rade či sa jedná o pobyt vonku cez deň alebo v noci. Sú deti, ktoré sú vo veku 14-15 rokov vyspelé. Tieto deti majú veľmi často už staršieho súrodenca, ktorý mladšieho súrodenca svojim spôsobom vedie a ide príkladom. Inak povedané ak si dáte námahu pri prvom dieťati, tak pri ďalších to budete mať o niečo ľahšie. Ale neznamená to, že nebudete mať zodpovednosť. A sú deti ktoré už majú pomaly 18 a nemôžeme sa na ne v ničom spoľahnúť a nevieme ani predvídať ako jeho výlet skončí.

Overovanie pri začiatkoch je veľmi dôležité, samozrejme nerobte to za chrbtom detí, k ničomu by to neviedlo. Dieťa príde za vami s prosbou aby mohlo ísť von s kamarátmi na zábavu alebo oslavu nejakú a vy ho pustíte. Prvé čo príde po odpovedi že môže ísť von , bude vyjednávanie o návrate. Napríklad vy poviete aby sa dostavil domou o 11 a dieťa príde z argumentom, že pôjde prvé, že ostatní môžu dlhšie a podobne. Teraz by ste sa mali dohodnúť alebo opýtať aj iných rodičov detí, do kedy majú povolené. Nezabúdajte, že je to len doplňujúca informácia a prvoradý je váš názor. Tým že sa spojíte aj z ostatnými rodičmi, zistíte či dieťa skutočne neklame. Pozor na to. Aj overovanie musí mať svoje hranice. Pretože dôvera je oveľa dôležitejšia ako informácie z prvej ruky.