Úvod Zdravie a rodina Maca ako silný adaptogén s pozitívnymi účinkami

Maca ako silný adaptogén s pozitívnymi účinkami

92
0
ZDIEĽAŤ
Maca ako silný adaptogén s pozitívnymi účinkami
Maca ako silný adaptogén s pozitívnymi účinkami

Maca peruánska sa inak označuje aj ako brazílsky ženšen. Pre mnohých ľudí predstavuje superpotravinu tohto storočia. V súčasnej dobe sa používa čoraz viac, a to najmä vďaka jej liečivým a pozitívnym účinkom. Prečo je maca tak obľúbená?

Z prastarých liečivých rastlín sa niektoré využívajú do dnešných čias. Výnimkou nie je ani maca peruánska, ktorá očarila už ľudí v minulosti. Ide o rastlinu, ktorá pochádza priamo z Peruánskych Ánd.

Zaujímavosťou je, že sa pestuje vo vysokých nadmorských výškach. Približne 3500 – 4500 m. n. m. V dnešnej dobe sa táto jedinečná rastlina používa v rámci výživových doplnkov. Môže ísť napríklad o maca prášok alebo tabletky.

Nezabúdajte: Maca peruánska patrí medzi najstaršie a zároveň aj najvyššie pestované rastliny. Má jedlý koreň, ktorý je podobný reďkovke. Charakterizuje ho sladká chuť a aróma. Táto časť macy je vo väčšine prípadov sušená a následne sa z nej vyrába prášok, prípadne kapsule. Najstaršia rastlina tak predstavuje skutočne účinný výživový doplnok.

Zmierňuje príznaky menopauzy

Pravdepodobne aj vás zaujíma, aké má maca účinky. Tých je však hneď niekoľko. Keďže obsahuje komplex prírodných zložiek, minerálov, vitamínov a živín, dokáže do vysokej miery podporiť celkové zdravie. To sa týka aj menopauzy.

Postihuje najmä ženy v strednom veku a môže mať rôzne prejavy, ktoré sú pomerne nepríjemné. Vedecké štúdie však dokázali, že maca napomáha pri zmiernení symptómov menopauzy. Predovšetkým ide o návaly horúčav, prerušovaný spánok, výkyvy nálady či podráždenosť.

Maca podporuje libido

Libido predstavuje sexuálnu túžbu. Výskumy však odhalili, že je u mnohých ľudí na poklese. V tomto prípade nejde len o staršie ročníky, ale aj mladších ľudí. Práve z toho dôvodu je potrebné siahnuť po výživovom doplnku, ktorý napomôže. Ideálnym riešením je maca peruánska, ktorá zvyšuje libido. Štatistiky potvrdili, že účinky nastali približne po 6 týždňoch pravidelného užívania.

Telu dodáva dostatok energie

Cítite sa ako bez života, ste neustále unavení a nemáte na nič energiu? V tom prípade by ste určite mali siahnuť po výživovom doplnku s obsahom macy. Je o nej známe, že telu dodáva dostatok energie, vďaka čomu si vyslúžila svoju priazeň. Mnohé vedecké výskumy potvrdili, že maca dokáže zmierniť podráždenosť a zároveň zlepšiť náladu. Vy tak budete mať energie na rozdávanie, čo vás zaručene poteší.

O mace sa tiež hovorí, že napomáha pri duševných poruchách, ako je depresia či úzkosť. Preto, ak máte takéto problémy, nemusíte hneď siahnuť po liekoch nabitých chémiou. Vyskúšajte výživový doplnok, napríklad ako maca tabletky a účinky sa pri pravidelnom užívaní určite dostavia.

Zvyšuje plodnosť u mužov

Čo sa týka mužskej plodnosti, základom je kvalita a najmä kvantita spermií. Ak ich je nedostatok, šanca vysokej plodnosti je nedohľadne. Štúdie, ktoré sa vykonávali pod tými najväčšími odborníkmi z celého sveta potvrdili, že maca peruánska dokáže do vysokej miery zvýšiť plodnosť u mužov.

Hovorí sa, že maca peruánska dokáže zlepšiť kvalitu spermií nielen u neplodných mužov, ale aj u tých zdravých. Vďaka tomu sa zvyšuje aj šanca väčšej plodnosti. Je dokázané, že pri pravidelnom užívaní doplnku s obsahom macy sa zlepšila pohyblivosť aj počet spermií, a to niekoľkonásobne.

Ako vybrať správny doplnok?

Keďže je dnes maca pomerne obľúbená, na trhu máte na výber niekoľko druhov doplnkov s jej obsahom. Výborným riešením je maca prášok. Ten si môžete zaobstarať aj cez našu stránku matchaday.sk. Vhodnou alternatívou sú práve maca tablety. To, akú formu užívania si vyberiete záleží len od vašich možností a preferencií.

Zdroje:
http://web.archive.org/web/20161102223536/http:/www.ncbi.nlm.nih.gov:80/pubmed/27621241
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27548190/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20691074/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507826/