Úvod Zaujímavosti Najlepšie náučné videá o koronavíruse pre deti alebo ako deťom vysvetliť prečo musíme...

Najlepšie náučné videá o koronavíruse pre deti alebo ako deťom vysvetliť prečo musíme nosiť rúško

1323
0
ZDIEĽAŤ

Situácia okolo koronavírusu naberá pomaly na obrátkach a na svete hádam neexistuje človek, ktorý by o tejto hrozbe nevedel aspoň základné informácie. Množstvo rôznych správ sa na nás chrlí z každej strany a rovnako aj na naše deti.

Ak sa vám zdá, že deti dostatočne nechápu vážnosť situácie, možno je to skutočne tak. Deti totiž vnímajú skutočnosti celkom inak ako my dospelí a rovnako niektorým udalostiam ešte celkom nerozumejú. Preto vám prinášame zoznam niekoľkých poučných videí, ktoré rodičom i deťom s vysvetľovaním celej záležitosti pomôžu.

  1. Spievankovo: Corona song

Pre najmenšie deti vytvorili skvelé video a pieseň k tomu aj producenti Spievankova. Deti sa dozvedia niečo o tom prečo sa teraz nesmú stretávať s kamarátmi či prečo nosiť rúška a zároveň si môžu zaspievať a trocha sa aj zabaviť. Spievanka a Zahrajko vydali tiež niekoľko videí, napríklad Čítanie s Mackom Rúškom za účelom domácej zábavy pre deti, ktoré rozhodne potešia i rodičov.

 1. Miro Jaroš & Sofinka: Ako si vyrobiť rúško

K uznávaným detským celebritám, ktoré sa snažia prispieť ku osvete ohľadom koronavírusu sa pridal i Miro Jaroš svojim a Sofinkiným videom o tom, ako si doma vyrobiť rúško z papierového obrúska. Výrobu hravo zvládnu aj deti a o to radšej si budú rúško nasádzať.

  1. NÚDCH: Ako hovoriť s deťmi o koronavíruse?

Veľmi praktické a poučné video je z dielne Národného ústavu detských chorôb, ktoré pripravilo dohromady 4 veľmi edukačné videá o COVID-19. Prvé video je určené hlavne pre rodičov a pani prednostka najväčšej Detskej kliniky na Slovensku prof. MUDr. Ľudmila Podracká vysvetľuje ako veľmi je dôležité s deťmi o vzniknutej situácii hovoriť. Tiež sa vo videu dozviete, akým spôsobom je vhodné s deťmi komunikovať, a že je potrebné používať im vlastnú „detskú reč“, a teda pre nich známe pojmy a príklady.

  1. NÚDCH: Neviete deťom vysvetliť, čo sa deje? Pustite im video

Ak si neviete rady s tým, ako deťom celú situáciu rozumne vysvetliť, NÚDCH vytvorilo 2. náučné video, kde sa deti prostredníctvom detského rozhovoru medzi dvoma chlapcami Peťkom a Lukáškom dozvedia základné informácie o COVID-19 a o tom ako je potrebné sa teraz správať. Hoci vo videu sa spomína, že rúško nie je potrebné nosiť, stav v spoločnosti sa od natáčania videa zmenil, a preto treba deťom vysvetliť, že táto informácia už nie je pravdivá a rúško je už teraz nutné nosiť.

  1. NÚDCH: Viete si umyť ruky?

Najlepšou prevenciou proti nakazeniu sa vírusom je pravidelná hygiena rúk. Avšak nie je umyť si ruky ako umyť si ruky. Hoci sa môže zdať že ovládame správnu techniku umývania rúk, niekedy je dobré sa držať pravidla „opakovanie je matka múdrosti“ a celý proces si prejsť znova. Vo videu pán  neurochirurg MUDr. Roba Chrenka PhD. naučí malého kamaráta Lukáška správnu techniku a časovú dĺžku umývania rúk.

  1. NÚDCH: Ako sa správne nosí rúško?

Rúško je  v súčasnej dobe potrebné nosiť všade snáď okrem domáceho prostredia. Na to, aby sme dodržiavali správny postup pri nasádzaní rúška si musíme opäť dobre umyť a dezinfikovať ruky a potom ho správne nasadiť. Okrem uchytenia na ušiach je potrebné, aby sme mali kovový pásik umiestnený a upevnený na nose a tiež zakrytú aj celú bradu. Takisto veľmi dôležité je rúško správne z tváre sňať a jednorazové rúška vyhodiť do uzatvárateľného odpadkového koša. Aby ste nemuseli celý postup čítať niekoľko kráť, NÚDCH opäť vytvorilo edukačné video, ktoré vám a hlavne vašim deťom s celým procesom pomôže.

  1. Kukajko: Koronavírus Covid-19:VZDELÁVACIE VIEDO PRE DETI

Pokiaľ vaše deti preferujú animované videá, Kukajko prichádza s náučnou verziou, ktorá deťom ponúkne základné infromácie o vzniku COVID-19, o tom ako sa šíri a aj návod ako sa pred vírusom správne chrániť, a to všetko v celkom milej animovanej forme.

Hoci informácií o koronavíruse je množstvo, deti svet vnímajú celkom inak, a preto je vhodné s nimi o situácii komunikovať adekvátne k ich veku a zmýšľaniu. Pomocou videí sa vám jednoduchšie a rýchlejšie podarí deťom situáciu vysvetliť a predísť tak nečakaným situáciám.

Zdroj: Spievankovo, Miro Jaroš, NÚDCH, Kukajko,